خبر نورآباد » سایت های ممسنی و رستم » ممسنی و رستم
کد خبر : 11028
یکشنبه - 18 آذر 1397 - 23:16

پاسخ رضا امیری به سوالات مخاطبین خبر نورآباد / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی:

در این گزارش ” خبر نورآباد”، پاسخ های رضا امیری رئیس آموزش و پرورش ممسنی در خصوص هزینه سرویس دانش آموزان مدارس روستا مرکز و روند نظارتی در بحث دریافت شهریه و مسایل آموزشی تا وضعیت نیروهای فعال در مدارس غیردولتی به همراه استفاده از واژه دانش آموز ویژه به جای واژه دانش آموز استثنایی و وضعیت مدرسه دره تلخ راشک بخش دشمن زیاری و تعداد دانش آموزان ممسنی تا اظهار نظر وی در مورد قبولی دانش آموزان یک مدرسه ممسنی در رشته پزشکی را میخوانید.

“خبر نورآباد”  سرویس اجتماعی:امیری در پاسخ به سوال الزام آموزش وپرورش در مورد تامین هزینه سرویس دانش آموزان مدارس روستا مرکز گفت:بخشنامه یا دستورالعمل جدیدی به ما نرسیده است، هر چند که این بحث جدید نیست،ودر ابتدای تجمیع مدارس روستایی کم جمعیت قرار بر این بود که کیفیت خدمات آموزشی و تربیتی در مجتمع های روستایی افزایش یابد و هزینه رفت و آمد دانش آموزان ( یا همان هزینه سرویس روستا روستا مرکزی ) از طرف وزارت آموزش وپرورش تامین گردد ولی متاسفانه بجز در سال ابتدایی شروع این طرح یعنی (۸۹ و ۹۰) که هزینه طرح تا حدودی تامین شد در سالهای بعد( از ۹۱ تا کنون) متاسفانه پرداخت ها در این راستا بسیار کم می باشد و عمده هزینه را خانواده دانش آموزان پرداخت نموده اند.
امیری افزود: هزینه تعلق گرفته به هر دانش آموز در بحث سرویس روستا مرکز در سالهای اخیر(۸۹ به بعد) بسیار ناچیز و در یک سال تحصیلی چیزی حدود ۱۵ تا ۳۰ هزار تومان بوده است که در مقایسه با کل هزینه سرویس دانش آموز در طول سال تحصیلی رقم بسیار کمی می باشد. این طرح که باز این روزها در فضای مجازی و برخی رسانه ها مطرح شده است، و مجلس نیز در راستای تصحیح قوانین و مقررات و نیز انضباط مالی دولت اقداماتی انجام داده است ، و وزارت آموزش و پرورش را مکلف به تامین این هزینه نموده است که کار بسیار خوبی است، اما مجلس شورای اسلامی باید منبع تامین این اعتبار را نیز مشخص کند.
امیری یادآور شد نماینده شهرستان های ممسنی و رستم در مجلس پیگیر این است که آموزش و پرورش با کاهش هزینه های غیر ضروری به بحث تامین اعتبار سرویس مدارس روستا مرکز بپردازد.
رضا امیری در پاسخ به سوال بکارگیری مربیان مهد کودک و پیش دبستانی در آینده گفت: از سال ۹۱ به بعد هیچ گونه سابقه کاری برای این مربیان لحاظ نمی شود و این مربیان همه نیروهای مدارس و مراکز غیر دولتی به شمار می روند و یکی از برنامه های وزارت آموزش وپرورش در کنار افزایش کارایی مدارس دولتی ، تقویت مدارس و مراکز غیر دولتی است، و نیز افزودند: استخدام های جدید با درخواست وزارت آموزش وپرورش فقط با مصوبه مجلس شورای اسلامی و تایید و اعلام سازمان مدیریت و برنامه ریزی از طریق آزمون استخدامی و نیز کنکور سراسری( نیروهای تربیت معلم) صورت می گیرد، و تاکید نمودند تمام مراکز مهدکودک وپیش دبستانی غیر دولتی به شمار می روند.
مدیر آموزش و پرورش شهرستان ممسنی در پاسخ به سوال مطرح شده در بحث روند نظارتی در بحث دریافت شهریه و مسایل آموزشی گفت: در مدارس غیر دولتی در بحث آموزشی و تربیتی نظارت با آموزش و پرورش است، و محتوای آموزشی و تربیتی ارایه شده همانند مدارس دولتی است، و نظارت ها در این مباحث مطرح شده در مدارس و غیر دولتی یکسان است.
امیری افزود: در بحث میزان شهریه به جرات می توان گفت که شهرستان ممسنی پایین ترین نرخ شهریه مدارس غیر دولتی در همه مقاطع پیش دبستانی، ابتدایی،متوسطه اول و متوسطه دوم را در بین شهرستانهای استان و شاید شهرستانهای کشور را دارد. کارگروه مربوطه در این بخش پایین ترین نرخ را مصوب و قابل مقایسه با بسیاری از شهرستان های استان نیست. و شرایط اقتصادی مردم در نظر گرفته می شود.
امیری تاکید کرد:مدارس غیر دولتی نرخ مصوب را اجرا می کنند و اگر از کسانی اضافه بر نرخ مصوب شهریه دریافت شده است می توانند ازطریق کارشناس مدارس غیر دولتی و یا شورای نظارت بر مدارس غیر دولتی اداره آموزش و پرورش ممسنی موضوع را پیگیری نمایند.
امیری به این موضوع اشاره کرد که در بخش نیروهای به کار گرفته شده در مدارس غیر دولتی،نظارت بر رعایت اجرای قوانین کار بین نیروی کار و کارفرما با وزارت کار ورفاه و تامین اجتماعی و به تبع آن در شهرستان با اداره کار،رفاه و تعاون است.
امیری درباره بازدید از مدرسه استثنایی به همراه فرماندار شهرستان ممسنی به مناسبت روز جهانی معلول گفت:انشاءالله روزی برسد که به جای واژه نه چندان زیبای استثنایی از واژه «دانش آموزان با نیاز به آموزش ویژه »استفاده گردد، در دنیای پیشرفته و توسعه یافته با فراهم آوردن زیرساخت ها،سخت افزار و نرم افزار و نیز تامین نیروی انسانی کارآمد و متخصص آموزشی تمامی دانش آموزان با هر نوع استعداد و سطح یادگیری در یک مدرسه مشغول به تحصیل می باشند و دیگر مدارس نمونه ،تیزهوشان و استثنایی وجود ندارد و نظر این است که همه دانش آموزان در کنار هم آموزش ببیند، زیرا در هر صورت حتی اگر در آموزش جدا شوند در اجتماع کنار هم زندگی می کنند، پس باید آموزش و پرورش آنها به گونه ای باشد که برای زندگی اجتماعی آینده تربیت یابند تا مفید و کارآمد و اجتماعی باشند و آموزش این عزیزان به سمتی باید برود که آن ها را توانمند و اجتماعی سازد.
مدیرجوان آموزش و پرورش شهرستان ممسنی در پاسخ به سوال وضعیت مدرسه دره تلخ راشک بخش دشمن زیاری گفت:باتوجه به بازدید میدانی اداره کل آموزش وپرورش استان فارس،و جلسه ی دوسال قبل با شورای برنامه ریزی، و تلاش و اهتمام جناب آقای فرشید دهقانی رییس محترم آموزش و پرورش دشمن زیاری با بردن کارشناسان اداره کل به روستای دره تلخ وپیگیری ها توسط نماینده شهرستان، قرار بر این گردیده است که جهت رفاه حال دانش آموزان برای ساخت یک مدرسه یک کلاسه یا تخصیص کانکس ایمن اقدام لازم انجام گیرد.
رضا امیری در پاسخ به سوال تعداد جمعیت دانش آموزی در هر سه مقطع شهرستان ممسنی گفت:ما در هر سه مقطع آموزشی بالغ بر ۱۸۰۰۰ نفر دانش آموز داریم.
امیری در پاسخ به قبولی دانش آموزان یک مدرسه (بنام مدرسه دهخدا)در ممسنی در رشته های پزشکی و نحوه تقدیر اداره کل آموزش و پرورش فارس گفت:نگاه، نگاه کنکورگرایی نیست، عزیزان اداره کل آموزش و پرورش استان فارس پیگیر بودند، از مدرسه،اولیا،و دانش آموزان و مدیریت آموزش و پرورش ممسنی تشکر بعمل آوردند اما در مقایسه با سیستان بلوچستان و شهرستان سراوان ،شهرستان ممسنی کیفیت کار بیشتری داشت، زیرا شهرستان سراوان از امتیازات ویژه ای در کنکور نظیر سهمیه خاص مناطق محروم برخورداربود، در یک برنامه رادیویی که با همکاری مدیر کل و معاون آموزشی اداره کل آموزش و پرورش فارس و رئیس اداره روابط عمومی اداره کل و صدا و سیمای فارس بخش صدای فارس در مدرسه دهخدا ضبط گردید به این مساله مورد توجه قرار گرفت. قرار گردیده با حضوردانش آموزان قبول شده و‌موفق یک برنامه تلویزیونی نیز ضبط شود، و این نوع تشویق ها و برنامه ها باعث ایجاد انگیزه و حمایت و ارایه توانمندی های دانش آموزان شهرستان ها و مناطق محروم گردد.
در پایان آقای امیری گفت که فرآیند آموزش و پرورش فقط منحصر و مربوط به وزارت و آموزش و پرورش نیست و تک به تک افراد جامعه و یکایک نهادهای دولتی و غیر دولتی در این فرایند موثر می باشند و نقشی دارند و همه باید در کنار آموزش و پرورش قرار گیرند و نقش و تاثیر خود را به خوبی ایفا نمایند تا نسلی کارآمد ،خلاق،قانومند،اخلاق گرا،خداباور و نوع دوست برای ساختن هر چه بهتر میهنمان پرورش یابد انشاءالله.
این گزارش خبری توسط اصغر پارسایی تهیه شده است
پاسخ رضا امیری به سوالات مخاطبین خبر نورآباد

منبع: خبرنورآباد

اجرای ۱۱۰ طرح اتقاء امنیت اجتماعی در ممسنی / رادیو ممسنی

رادیو ممسنی:

اجرای ۱۱۰ طرح اتقاء امنیت اجتماعی در ممسنی

فرمانده انتظامی ممسنی از اجرای ۱۱۰ طرح اتقاء امنیت اجتماعی در ۸ ماهه نخست سال جاری در شهرستان خبر داد.؛
فرمانده انتظامی ممسنی از اجرای ۱۱۰ طرح اتقاء امنیت اجتماعی در ۸ ماهه نخست سال جاری در شهرستان خبر داد.؛

سرهنگ محمد هاشم قسام در تشریح جزئیات این خبر گفت: ۱۱۰ طرح ارتقاء امنیت اجتماعی با هدف افزایش احساس امنیت در بین شهروندان در نقاط اصلی و حاشیه ای شهرستان ممسنی، در ۸ ماهه نخست سال جاری اجرا شده است.
سرهنگ قسام افزود: در اجرای این طرح ها، ماموران موفق شدند ضمن دستگیری ۲۵۵ معتاد و خرده فروش مواد مخدر، در بازرسی از محل پاتوق آنان، ۱۴۰کیلوگرم تریاک، ۲۱۶ گرم هروئین، یک کیلو و ۳۹۲ گرم حشیش، ۱۱ هزار و ۴۴۲ عدد انوع قرص روان گردان و ۵ کیلو و ۷۷۳ گرم سایر مواد مخدر را کشف کنند.
فرمانده انتظامی ممسنی با بیان اینکه ماموران در این طرح ها موفق شدند یک هزار و ۳۰۸ دستگاه خودرو و ۷۱۱ دستگاه موتور سیکلت متخلف را توقیف و روانه پارکینگ کنند، عنوان داشت: دستگیری ۱۶۸ نفر سارق و یک هزار و ۵۰۰ نفر مجلوب از دیگر نتایج این طرح ها بود.
منبع: پلیس فارس

منبع: دیارممسنی

دلیل استعفای شهردار مصیری/ توصیه شهردار به شورای شهر / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی:

باقری رئیس شورای شهر مصیری در گفتگو با خبرنگار ما دلیل استعفای نیکنام را داشتن مشکلات شخصی و خانوادگی اعلام کرد.اما خود نیکنام نظری کاملا مخالف با باقری داشت و در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد؛ ریشه و اساس استعفای بنده کاری بوده است و عنوان کرد؛ شورای شهر با بنده هماهنگ نبود و بعضا حتی اقدام به سنگ اندازی در فعالیت های درامدزای شهرداری میکرد.نیکنام مبلغ بدهکاری شهرداری مصیری را میلیاردی عنوان کرد و ادامه داد؛ با این حجم بدهکاری و نبود منبع درامد و حضور طلبکاران کار را برای هر شخصی سخت و طاقت فرسا خواهد کرد.

“خبر نورآباد”  سرویس اجتماعی:علی محمد نیکنام شهردار شهر مصیری پس از ۱۹ ماه فعالیت از سمت خود استعفا داد.این موضوع مورد توجه بسیاری از مردم قرار گرفت و دلیل آن را جویا میشدند.

باقری رئیس شورای شهر مصیری در گفتگو با خبرنگار ما دلیل استعفای نیکنام را داشتن مشکلات شخصی و خانوادگی اعلام کرد.
وی در خصوص احتمال وجود مشکلاتی بین اعصای شورای شهر و شهرداری بیان داشت؛ در هرکاری مشکلاتی هست ولی دلیل استعفای وی موارد دیگری بود.

اما خود نیکنام نظری کاملا مخالف با باقری داشت و در گفتگو با خبرنگار ما بیان کرد؛ ریشه و اساس استعفای بنده کاری بوده است.

وی عنوان کرد؛ شورای شهر با بنده هماهنگ نبود و بعضا حتی اقدام به سنگ اندازی در فعالیت های درامدزای شهرداری میکرد.

نیکنام بیان داشت؛ متاسفانه تا همدلی و تعامل با شهرداری وجود نداشته نباشد، این نهاد نمیتواند فعالیت ها و سیاست های خود را پیش ببرد چرا که شهرداری یک نهاد خودگران میباشد و در ازای بعضی خدمات از مردم مبالغی را دریافت میکند تا بتواند فعالیت های خود را پیش ببرد ولی در موارد مختلفی، شورای شهر با من همکاری نمیکرد.

نیکنام مبلغ بدهکاری شهرداری مصیری را میلیاردی عنوان کرد و ادامه داد؛ با این حجم بدهکاری و نبود منبع درامد و حضور طلبکاران کار را برای هر شخصی سخت و طاقت فرسا خواهد کرد.

نیکنام در خصوص تحقق وعده های مسوولان مبنی بر پرداخت اعتبار و سهمیه قیری که از طریق نماینده پیگیری شده بود اظهار داشت؛ تا زمانی که بنده در این پست بودم هیچکدام از این وعده ها تحقق پیدا نکرد که تحریم ها یکی از دلایل عمده ایم مشکل بود.

وی در خصوص اعلام مشکلات خود به اعضای شورای شهر گفت؛ بارها این موضوع را با دوستان مطرح کردم اما با توجه به بی تاثیر بودن آن تصمیم به استعفا گرفتم.

نیکنام که از فرهنگیان شهرستان رستم میباشد در خصوص فعالیت آتی خود بیان کرد؛ به شغل معلمی خود ادامه میدهم.

اما نکته قابل توجه سخنان علی محمد نیکنام؛ توصیه وی به مجموعه شورای شهر و شهرداری مصیری در راستای همدلی و تعامل سازنده مبنی بر رفع مشکلات میباشد.

در واقع این توصیه نیکنام میتواند بزرگترین درس برای مسوولین شهرستان رستم باشد، چرا که شهرداری نمیتواند بدون درآمد فعالیت کند اما مردم در هر صورت افراد شایسته را در انتخابات شورای شهر انتخاب میکنند.

ما هم موافق اعمال فشار به مردم نیستیم اما موافق دخالت یک شورای نظارتی در فعالیت های قانونی یک نهاد یا مقام مسئول هم نیستیم.

لذا بهتر است این شورا و دیگر نهاد های رستم به توصیه این معلم توجه کرده و تعامل بین نهاد ها برای رفع مشکلات مردم را افزایش دهند.
به گزارش خبر نورآباد: شهر مصیری در حوزه شهری بسیار جای کار دارد و بدون شک فقط با همدلی و همراهی مردم و مسئولین قابل حل میباشد.اما در این راستا تنها راهی که دارند، برخورد شفاف با مردم این منطقه میباشد و میطلبد مسئولان به مطالبه گری مردم بصورت شفاف پاسخ دهند.
دلیل استعفای شهردار مصیری/ توصیه شهردار به شورای شهر

منبع: خبرنورآباد

دیدار نماینده شهرستان های ممسنی و رستم با فرمانده سپاه ناحیه ممسنی / رادیو ممسنی

رادیو ممسنی:

دیدار نماینده شهرستان های ممسنی و رستم با فرمانده سپاه ناحیه ممسنی

دکتر مسعود گودرزی نماینده ممسنی و رستم با حضور در سپاه ناحیه ممسنی با سرهنگ نصیبی و کارکنان سپاه و بسیج دیدار کرد؛
دکتر مسعود گودرزی نماینده ممسنی و رستم با حضور در سپاه ناحیه ممسنی با سرهنگ نصیبی و کارکنان سپاه و بسیج دیدار کرد؛

به گزارش پایگاه خبری دیارممسنی , دکتر مسعود گودرزی نماینده ممسنی و رستم با حضور در سپاه ناحیه ممسنی، بسیج و سپاه را مجموعه ای طیب؛ خدمتگزار و تلاشگر توصیف کردند که نقطه اتکاء نظام در پیشرفتها و مقابله با خصومتهای داخلی ،منطقه ای و جهانی می باشد
ایشان با اشاره به میل و علاقه قلبی خود به تفکر بسیجی؛ این مجموعه را مجموعه ای با تشکیلات مردمی و روحیه ی ایثارگری خواندند و گفتند امروز به پشتوانه ی کلام امام راحل و تاکیدات و منویات رهبر فرزانه انقلاب، نظام جمهوری اسلامی در همه ی عرصه ها در موضع اقتدار و نقش آفرینی درتحولات منطقه ای و بین المللی است .
دکتر گودرزی در جمع سبزپوشان یادآور شدند خصومتهای آمریکا و کشورهای غربی علیه ایران ،گویای قدرت بزرگ کشورمان میباشد وگرنه دشمن با کشور و ملتی که در موضع ضعف باشد اینگونه طرح و برنامه موانع تراشی نمیکند .

دیدار مسعودگودرزی و سرهنگ نصیبی

منبع: دیارممسنی

دعوت فرمانده سپاه رستم برای شرکت در تشییع شهید داریوش رنجبر / رادیو ممسنی

رادیو ممسنی:

دعوت فرمانده سپاه رستم برای شرکت در تشییع شهید داریوش رنجبر

دعوت سرهنگ محمد زمان زارعی فرمانده سپاه ناحیه مقاومت رستم از مردم و مسئولین شهرستان رستم جهت حضور گسترده در مراسم تشییع شهید داریوش رنجبر در شهرستان بویراحمد؛
دعوت سرهنگ محمد زمان زارعی فرمانده سپاه ناحیه مقاومت رستم از مردم و مسئولین شهرستان رستم جهت حضور گسترده در مراسم تشییع شهید داریوش رنجبر در شهرستان بویراحمد؛

شهیدان قصه پر سوز عشقند
شهیدان شمع عالم سوز عشقند
شهیدان راهیان کوی یارند
شهیدان عاشق و خونین تبارند

بار دگر و مثل همیشه شاهد شهادت جوانان پاک و صاف و صادق منطقه محروم و شهید پرور پشتکوه شهرستان رستم منطقه ای که در دوران دفاع مقدس و جبهه مقاومت شاهد ایثار و از خودگذشتگی جوان مومن و ولایتمدار این خطه شهید پرور بودیم.راه شهادت و ایثار همچنان در این شهرستان باز و اینک جوان دیگری در راه دفاع از امنیت در حادثه تروریستی چابهار جایی که یک دستگاه خودروی وانت تویوتا حامل مواد منفجره ساعت ۹ و ۵۵ دقیقه صبح پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ قصد ورود به مقر ستاد انتظامی شهرستان چابهار از توابع سیستان و بلوچستان را داشت که با مقاومت مأموران مواجه شد.
عامل انتحاری پس از انفجار خودرو روبروی در ورودی ستاد انتظامی به هلاکت رسید.
۴۳ نفر در این حادثه تروریستی زخمی و ۲ نفر نیز شهید شدند که سروان داریوش رنجبر اهل روستای پهون شهرستان رستم یکی از شهدا بود.

با تبریک و تسلیت شهادت شهید داریوش رنجبر از فرزندان پاک و دلسوز روستای پهون شهرستان رستم به محضر مبارک حضرت بقیه الله الاعظم امام زمان(عج)، مقام معظم رهبری و فرمانده معظم کل قوا حضرت امام خامنه ای عزیز(مدظله)، خانواده محترم و معزز این شهید و آحاد ملت انقلابی و شهیدپرور ایران اسلامی و اعلام حضور باشکوه بسیجیان و سبز پوشان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در مراسم تشییع این شهید بزرگوار، از آحاد ملت همیشه در صحنه، آگاه و شهیدپرور کشورمان به ویژه مردم مومن و انقلابی شهرستان رستم برای حضور باشکوه و حماسی در این مراسم و بیعت تاریخی و جاودانه با آرمان های شهیدان برومند و قهرمان ایران اسلامی دعوت کرده تا به جهانیان ثابت کنند فرهنگ ایثار و شهادت و دفاع مقدس و دفاع از امنیت در ایران اسلامی همچنان زنده و جاری است.”
اینک پیکر پاک و مطهر شهید مدافع امنیت و وطن شهید داریوش رنجبر فردا یکشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۷ رأس ساعت ۱۰ صبح از بلوار هفت تیر به سمت گلزار شهدای شهر یاسوج تشییع و خاکسپاری خواهد شد

منبع: دیارممسنی

عکس و متنی قابل تامل برای دانش آموزان برم سیاه ممسنی / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی:

دکتر خسروی نژاد پس از تامین سیستم گرمایشی مجتمع آموزشی برم سیاه و مدرسه قدیمی خود، به تقدیر نامه دانش آموزان این منطقه با ارسال یک عکس قدیمی و متنی دلنشین پاسخ داد.نامه محبت آمیز شما دانش آموزان و مسئولین مجتمع آموزشی و پرورشی شهید باهنر برم سیاه به همراه تصاویرتان را دریافت نمودم و بسیار خوشحال شدم، زیرا روزی خودم هم الفبا را از همین روستا شروع کرده بودم. مدرسه عشایری برم سیاه در سال ۱۳۴۰ به همت انسان نیک اندیش و خیری به نام محمد بهمن بیگی تاسیس گردید و من در سال ۱۳۴۶ از همین مدرسه در کنکور ورودی دبیرستان عشایری شیراز پذیرفته شدم. این دبیرستان هم به همت همین فرهنگی خیرخواه به وجود آمده بود.

“خبر نورآباد”  سرویس اجتماعی:مطلبی به همراه یک عکس قدیمی از دانش آموزان برم سیاه ممسنی در فضای مجازی ممسنی و رستم در حال گسترش است که به نقل از دکتر خسروی نژاد و خطاب به دانش آموزان مجتمع آموزشی و پرورشی شهید باهنر برم سیاه بود.
نامه داری حال و هوای خاص و بیانگر یک دردنامه ای با راز های زیاد بود و همین امر موجب شد تا بازتاب زیادی در فضای مجازی داشته باشد.
دکتر خسروی نژاد در گفتگو با خبرنگار ما ضمن تایید نوشته مورد نظر پرده از علت انتشار این متن برداشت.
جریان از آنجا شروع میشود که مجتمع آموزشی برم سیاه با مشکلات مالی دست و پنجه نرم میکرده و این دکتر خیر در اقدامی زیبا و برای ادای دین خود به این مجتمع، تامین سیستم گرمایشی مدارس تحت پوشش این مجتمع را متقبل میشود و پس از آن مسئولین این مجتمع و دانش آموزان آن در پیامی از این اقدان خسروی نژاد تقدیر میکنند که باعث میشود خسروی نژاد با انتشار این مطلب در پایین آن را میخوانید به احساسات زیبای دانش آموزان مدرسه قدیمی خودش پاسخ دهد.
سلام عزیزان
نامه محبت آمیز شما دانش آموزان و مسئولین مجتمع آموزشی و پرورشی شهید باهنر برم سیاه به همراه تصاویرتان را دریافت نمودم و بسیار خوشحال شدم، زیرا روزی خودم هم الفبا را از همین روستا شروع کرده بودم. مدرسه عشایری برم سیاه در سال ۱۳۴۰ به همت انسان نیک اندیش و خیری به نام محمد بهمن بیگی تاسیس گردید و من در سال ۱۳۴۶ از همین مدرسه در کنکور ورودی دبیرستان عشایری شیراز پذیرفته شدم. این دبیرستان هم به همت همین فرهنگی خیرخواه به وجود آمده بود.
تصویری خاطره انگیزی را برایتان ارسال می نمایم که دانش آموزان را با لباسهای زیبای عشایری نشان
می دهد و من در ردیف اول از سمت راست نشسته ام. جالب است بدانید افراد این تصویر همه به درجات عالی تحصیلی رسیده اند. در بین آنها انواع پزشک، آموزگار و دبیر، حقوقدان، مهندس ، نظامی و انتظامی و….. وجود دارد که درحال خدمت به مملکت خویش هستند. و باز جالب است بدانید که همین دو هفته پیش مراسم بزرگداشت جناب دکتر حقیقت یکی از همین دانش آموزان موجود در عکس در مقام استادی دانشگاه علوم پزشکی شیراز بود……… و
من می خواهم شما دانش آموزان عزیز را به اهمیت تحصیل توصیه نمایم و بگویم که مشکلات نباید شما را از راه درست ادامه تحصیل باز دارد.
نگاه پدران و مادران شما و مسئولین آموزش و پرورش و همچنین نگاه جامعه به سوی شماست تا با همت خود از پله های مختلف تحصیلی با موفقیت عبور نمایید و برای اداره کشور خود مفید باشید.
اینجانب موفقیت تک تک شما را از خداوند خواستارم.
دکتر علی اکبر خسروی نژاد_۹۷/۹/۱۱

منبع: خبرنورآباد

متن مصاحبه خبرگزاری استرالیا با پژوهشگر نورآبادی / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی:

در این گزارش متن فارسی مصاحبه خبرگزاری آسیا تایمز استرالیا با پژوهشگر نورآبادی وحید کریمی در زمینه بحران تغییرات اقلیمی و خشکسالی در ایران و خاورمیانه را میخوانید. وحید کریمی کارشناسی ارشد آموزش و توسعه کشاورزی دانشگاه شیراز است که سابقه داوری و چاپ مقالات در ژورنالهای بین المللی را در زمینه تغییرات اقلیمی و خشکسالی دارد.

“خبر نورآباد”  سرویس اجتماعی:متن فارسی مصاحبه خبرگزاری آسیا تایمز استرالیا با پژوهشگر نورآبادی وحید کریمی در زمینه بحران تغییرات اقلیمی و خشکسالی در ایران و خاورمیانه.
وحید کریمی کارشناسی ارشد آموزش و توسعه کشاورزی دانشگاه شیراز که سابقه داوری و چاپ مقالات در ژورنالهای بین المللی را در زمینه تغییرات اقلیمی و خشکسالی دارد.
دلایل اصلی مشکلات آب در ایران چیست؟
یکی از علل ریشه این افزایش جمعیت، افزایش جمعیت است که بیش از ۸۰ میلیون نفر مصرف ۱۰۰ میلیارد متر مکعب آب در تدوین تمام بخش های نوشیدن، صنعت و کشاورزی دارند، این امر باعث کاهش استفاده از منابع طبیعی شده است. عدم مدیریت و حاکمیت ناپایدار در تمام بخش ها از منابع طبیعی، کشاورزی، محیط زیست و آب. متأسفانه در ایران، مشکل عدم قطعیت در مورد تغییرات اقلیمی و تاثیرات خشکسالی با کمبود اطلاعات مربوطه مواجه است. در این کشور موسسات دولتی (مثلا سیستمهای توسعه) سرمایه گذاری ناکافی در تولید و انتشار اطلاعات جدید در این مورد دارند. همچنین احداث سدهای بیشمار  و حفر چاه‌های غیرمجاز در کشور بدون برنامه ریزی و نیازسنجی های مناسب در این زمینه که تاثیرات منفی شدیدی بر محیط اکولوژی منطقه گذاشته است.
این تاثیرات چه تاثیری بر صنعت، کشاورزی و زندگی روزمره مردم عادی دارد؟
فقدان آب کافی محدودیت عمده ای برای توسعه کشاورزی در ایران است، در حالی که تقاضای مصرف آب در خشکسالی اخیر افزایش یافته است. سطح آب سطوح و آبهای موقت به سطوح بحرانی کاهش یافته است. به عنوان خشکسالی ادامه دارد، بسیاری از دریاچه های مشهور بین المللی و منابع طبیعت چند ساله طبیعی کاملا خشک شدند. همچنین، بیشتر منابع آب زیرزمینی در مناطق مرکزی، شرقی و جنوبی با کاهش چشمگیر روبرو شده اند. علاوه بر این، خشکسالی های طولانی مدت تا کنون تاثیر منفی بر عملکرد محصول داشته است. با توجه به این امر، تولید خوراکهای باران (یعنی گندم و جو) و محصولات آبیاری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. به همین دلیل است که در طی خشکسالی فعلی برخی از کشاورزان الگوی کشت خود را تغییر داده و برخی از محصولات مقاوم در برابر خشکسالی را به دیگران ترجیح داده اند. همچنین خشکسالی تاثیر منفی بر سرمایه فیزیکی خانوارهای روستایی دارد. بعضی از خانواده های مزرعه ماشین آلات کشاورزی و لوازم خانگی خود را به دلیل کاهش ظرفیت تولید تحت خشکسالی فروختند. علاوه بر این، از بین رفتن سرمایه فیزیکی همراه با کاهش سرمایه مالی، معیشت روستایی را تحت تاثیر قرار داده و دسترسی آنها به غذای سالم را کاهش داده است. تغییرات در دسترس بودن مواد غذایی و مقرون به صرفه ظرفیت تطبیقی خانواده های مزرعه را کاهش داده و حساسیت آنها را به تاثیرات خشکسالی افزایش می دهد. همچنین از دست دادن درآمد در مزرعه بر هزینه های خانوار برای آموزش و پرورش تأثیر می گذارند که به ویژه در جوانان خانواده تاثیر می گذارد.

برای کمک به چه کاری انجام می شود؟ چه اتفاقی می افتد؟
سرمایه گذاری در تحقیقات ضروری است تا مدیریت زمین و آب را برای مقابله با آینده نامشخص انجام دهد. با توجه به این امر، باید تلاش بیشتری برای سرمایه گذاری در زیرساخت های حفاظت آب، توسعه فن آوری های جدید، سرمایه گذاری در افزایش ظرفیت کشاورزان برای انطباق با تغییرات اقلیمی و سرمایه گذاری در مدیریت ریسک پرداخت شود. علاوه بر این، اطمینان از بهره وری اقتصادی در استفاده از آب و اقدامات لازم برای ارتقاء حفاظت آب و خاک در سطح مزرعه، زمینه های اولویت برای اقدام است. همچنین لازم است که اثربخشی و پایداری راهبردهای مدیریت آب بررسی شود. به عنوان مثال، بهره برداری بیش از حد آبهای زیرزمینی در خلال خشکسالی پایدار نیست و باید ممنوع شود و همچنین تغییر الگوی کشت. یکی از مهمترین راهکارها آگاه سازی مردم جامعه در بحث بحران آب و صرفه جویی در مصرف آب در همه بخش‌ها.
پیامدهای این مسائل برای ایران و منطقه چیست؟
تأثیرات این مشکل در جهان و ایران به عنوان جدی ترین بخش از نظر تعداد افراد متاثر شده و شدت تأثیرات بر کسانی است که قادر به مقابله با مشکل نیستند. برای مثال، خشکسالی کشاورزان و خانواده های آنها را از طریق، از جمله: ۱) از دست دادن دارایی ها به شکل محصولات کشاورزی، دام و آسیب های سرمایه ای تولیدی؛ ۲) کاهش درآمد و فرصت های شغلی؛ ۳) کاهش ورود و سرمایه گذاری در مزرعه؛ و ۴) سوء تغذیه و فقر عمومی. خشکسالی نیز به طور قابل توجهی تحت تاثیر قرار ۱) سیاست های دولتی، ۲) واردات مواد غذایی و ۳) مقررات یارانه ها و اعتبار به تولیدکنندگان آسیب دیده تحت تاثیر قرار می گیرد.

منبع: خبرنورآباد

بیانیه ی کانون اندیشه سازان جوان دانشگاه آزاد ممسنی / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی:

هر چند انگار در بین مسئولین دیگر خیلی اعتمادی به جوانان نیست خیلی از پتانسیل جوانان در پست های مدیریتی استفاده نمی شود مگر نه همین جوانان بودند که ۸ سال جنگ را مدیریت کردند؟مگرنه همین جوانان بودند که در مقابل استکبار ایستادند؟ و مگرنه ۱۶آذر منقش به خون ۳ جوان همین مرز و بوم است.

“خبر نورآباد”  سرویس اجتماعی: بیانیه ی کانون اندیشه سازان جوان دانشگاه آزاد ممسنی به مناسبت روز دانشجو به شرح زیر میباشد.
بسم رب الراجین (به نام پروردگار امیدواران)

“ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عندربهم یرزقون فرحین بما اتهم الله من فضله و یستبشرون بالذین لم یلحقوا بهم من خلفهم لا خوف علیهم و لاهم یحزنون”

“وکسانی که در راه خدا کشته شده‌اند مرده مپندار، بلکه آنان زنده‌اند و نزد پروردگارشان از نعمت‌های بهشت به آنان روزی می‌دهند. به آنچه خدا از فضل خود به آنان داده است شادمانند، و برای آن مومنان راستینی که پس از آنانند و هنوز به ایشان نپیوسته‌اند مسرورند که ترسی آنان را فرا نمی‌گیرد و اندوهگین نمی‌شوند.”
بسم الله الرحمن الرحیم

یاد و خاطره همه حق خواهان و ظلم ستیزان تاریخ را به بهانه روز بزرگ و حماسه ساز ۱۶ آذر سال ۳۲ گرامی می داریم. روزی که سند شرف و غیرت جنبش دانشجویی علیه همه ظلمت های استبداد و استعمار و وابستگی است و هر دانشجوی ایرانی بر خود می بالد که آرمان خواهی امروزش محصول ریختن خون هایی ست که برای آزادی و آزادگی ریخته شده است. جنبش دانشجویی در تاریخ پر فراز و نشیبش اثبات کرده است که اگر ایمان و اندیشه گرد هم آیند و با اکسیر آرمان خواهی و عدالت خواهی همراه شود، حماسه هایی پدید می آورد که تجلی تاثیرگذاریش، ماندگار و جاوید خواهد بود. نمونه هایی از حماسه های بی بدیل جریان دانشجویی را می توان در جریان تحقق انقلاب و در ادامه، انقلاب دوم یعنی تسخیر لانه جاسوسی و در دفاع مقدس دنبال کرد. بعد از این برهه های حساس نیز جریان دانشجویی در بزنگاه های مهم، از انقلاب و هویت اسلامی و منافع ملی به شایستگی دفاع کرده است۱۶ آذر ماه هر سال ، نشانی است تا دوباره مرور کنیم دانشجو کجای جامعه قرار دارد. سالگردی برای آنکه یادمان نرود دانشگاه فقط محلی برای علم آموزی نیست. دانشگاه نمونه یک جامعه در ابعاد کوچک است که باید واحد های زندگی و راه سازی برای پیشرفت کشورمان را هم در آن پاس کنیم.

به چند دهه قبل برگردیم و روز هایی را از خاطر بگذرانیم که دانشجویان بیرق مطالبه گری را به دوش می کشیدند و انقلاب را به سرانجام رساندند.جوانانی که بعد ها هم پرچم را زمین نگذاشته و در ۸ سال دفاع مقدس خوش درخشیدند.برخلاف گمان بسیاری بازهم این جوانان نسل های بعدبودند که پای آرمان هایشان تا پای جان ماندند.حال که انقلاب به ۴۰ سالگی خود رسیده بازهم شاهد ظهور نسل جوانی هستیم که رهبری نیز آنان را امید های آینده کشور و قوی تر از همیشه می دانند.آینده ایران در دستان نسل جوانی است که امروز در دانشگاه ها مشغول به تحصیل و فعالیت اند و تلاش می کنند تا ایرانی آباد بسازند.تلاشی که گاه از مسیر علم آموزی و گاه از مسیر مطالبه گری می گذرد.
در واقع این روز ها بیش از همیشه ایران نیازمند دانشجویانی مطالبه گر و دغدغه مند است تا بتواند از این گردنه ها و پیچ های تاریخی نیز با همت فرزندان خود گذر کند. ایران ما درگیر جنگی است که در خط مقدم آن جوانان قرار دارند که باید با روشنگری و مطالبه گری خود ، چالش ها را گوشزد و به حل آن کمک نمایند. هر چند انگار در بین مسئولین دیگر خیلی اعتمادی به جوانان نیست خیلی از پتانسیل جوانان در پست های مدیریتی استفاده نمی شود مگر نه همین جوانان بودند که ۸ سال جنگ را مدیریت کردند؟مگرنه همین جوانان بودند که در مقابل استکبار ایستادند؟ و مگرنه ۱۶آذر منقش به خون ۳ جوان همین مرز و بوم است با اینکه هرکجای تاریخ این مرزوبوم را که نگاه میکنیم جوانان بوده اند که در نقش تحول آفرین بازیگری کرده اندحال چرا دیگر این فضا به آنان داده نمیشود بازهم بگذاریم جوانان باعث تحول و آبادانی ایران عزیزمان بشوند. مسیر دشواری در پیش است و شاهدیم که هر روز برخی پا  پس می کشند.اما حالا زمان پیشرفت است نه عقبگرد؛ دانشجو باید در خط مقدم با همه توان خود در راه این خاک بجنگد تا آن مدینه فاضله ، تحقق یابد.
به امید روزی که آیندگان در تاریخ بخوانند :« شرایط سخت بود ، اما جوانان سخت تر!».
بیانیه ی کانون اندیشه سازان جوان دانشگاه آزاد ممسنی

منبع: خبرنورآباد

دو روایت از روز شهادت شهید ستار محمودی در سوریه / رادیو ممسنی

رادیو ممسنی:

دو روایت از روز شهادت شهید ستار محمودی در سوریه

به مناسبت ۱۶ آذر سالروز شهادت ستارمحمودی شهید مدافع حرم,روایتی از آقایان ابوذر محمودی و محمدمحمودی در تشریح روز شهادت

به مناسبت ۱۶ آذر سالروز شهادت ستارمحمودی شهید مدافع حرم,روایتی از آقایان ابوذر محمودی و محمدمحمودی در تشریح روز شهادت

راوی: ابوذر محمودی
در مسیر جاده ی الحاضر، به سمت تلیلات، دوتا جوان سیاه چرده مثل خودم را دیدم که با تویوتای محمول دوشکا، برای تامین پل ایستاده بودند. دست و پا شکسته و با عربی با آنها سلام و علیک کردم. دیدم یکیش خندید و گفت: ما ایرانی هستیم.

با تعجب پرسیدم: کجایی هستین؟
گفتند که بندری و نیروی دریایی هستتد. جا و مکانشان را پرسیدم. گفتند که در یک ساختمان سه طبقه، تو شهرک الحاضر هستند. سریع دور زدم و رفتم تا جایشان را پیدا کنم. دوستان زیادی در نیروی دریایی داشتم که حدس می زدم به سوریه آمده باشند.
رفتم و دو طبقه را پیدا کردم. دیدم نوروزی، حاجی عمویی و یاسر اسدی آنجا هستن. یاسر اسدی به من گفت که ستار محمودی هم اینجاست. انگار دستم به خدا رسیده بود. سریع رفتم و پیداش کردم. وقتی سلام کردم، دیدم مرا نمی شناسد. گفتم: ابوذر محمودیم. بُهت زده نگاهم کرد و گفت: ابوذر؟
گفتم: کُر(پسر) چراغعلی.
هنوز هم نمیشناخت. به او حالی کردم که خواهر زاده ی فرهام هستم. عجیب تو عالم خودش بود. گفت: کدوم فرهام؟ ‌
گفتم: فرهام مش خلیفه… رفیق دوران کودکی تا بزرگسالی ات.
چشم ها را بست. خندید و با حالتی از شرم گفت: عجب!
تازه مرا شناخته بود. گفت: خُرزو(پسرخاله) مَ تو هم ایچنی؟
گفتم که بله چند روزی است آمده ام. از کار و رسته اش پرسیدم. گفت: چند تا ماشین محمول ۲۳ ، دوشکا و ۱۴٫۵ م م دارند.
تا گفت محمول ۲۳، ناخودآگاه یاد موشک تاو و کُرنت افتادم. گفتم: خُرزو خیلی مواظب بَیت(باشید) که موشکای دشمن ففط دنبال محمول ۲۳ و تانکای ما ایگرده( می گرده) که بزنه…
و تاکید کردم که سعی کنند موقع عملیات از یک موضع چند بار شلیک نکنند مرتب جای خود را عوض کنند.
گفت که اتفاقاً همین امروز هم داشتیم این ها را تمرین می‌کردیم.
چند روزی که آنجا بودم، سعی می‌کردم هر روز بهش سر بزنم. یک روز رفتم پیشش. ازم خواست که فردا بروم دنبالش و او را برای حمام به مقر خودمان ببرم. قول دادم که بروم دنبالش اما تا دو سه روز به خاطر مشغله ی کاری نتوانستم سراغش بروم. رفتم و ازش خواستم آماده شود برای دوش گرفتن به مقر ما برویم. خندید و گفت: به رسم قدیم محل، دیروز تو دَله آب گرم کردم و دوش گرفتم.
خیلی ناراحت شدم.
🌷🌺
کشید به ۱۶ آذر و روز عملیات. غروب بود که دوتا از دوستانم آمدند مقر پیشم و دیدم بسیار ناراحت هستند. دلیل ناراحتی شان را جویا شدم. گفتند که از بیمارستان برگشته اند. پرسیدم: بیمارستان چه خبره بود؟
گفتند که محسن مریدی زخمی شده بود. آنها می دانستند که من و ستار با هم فامیل هستیم. سراغ ستار را گرفتم. دیدم سکوت کردند. سریع سوار ماشین شدم و تا بیمارستان حلب بکوب رفتم. بله، محسن زخمی شده و رو تخت دراز کش افتاده بود. تا مرا دید، زد زیر گریه. دیگر مطمئن شدم که ستار شهید شده است. رفتم لیست شهدا را داخل بیمارستان پیدا کردم و دیدم که اسم ستار هم بین شهداست. دلم ناجور شکست. دست و پایم را گم کردم. نمی دانستم چکار کنم؟ رفتم تا اگر بشود پیکر را ببینم که آن هم نشد

از رمان “شاه نشین در شام” ( با نگاهی به زندگی شهید ستار محمودی)
🖌محمد محمودی نورآبادی

… با صدای زنگ گوشی، دلم می ‏ریزد. دلی که این چند روز، بارها ریخته است. حیران و مضطرب به نمایشگر گوشی خیره می‌مانم. اسم دکتر عسکریان را که می‌بینم، کوبش قلبم اوج می‌گیرد.
– سلام دکتر جان… چه عجب یاد ما افتادی؟
– فدای تو… خوبی؟ کجایی حاج محمد؟
لحنش غیر عادیست. حس می‌کنم بغضی ناخواسته پشت کلامش سنگینی می‌کند.
– نورآبادم دکتر… خبری شده؟
– خبر؟ کجای نورآبادی؟ منزل یا…
– نه بیرونم… خبری شده تو را خدا؟
– خبر؟ مگه چیزی شنیدی؟
– نه والا…
– از ستار خبری نداری؟
حس می‌کنم آخرین رشته‌ها از عصب‌های کمرم یکی یکی پاره می‌شود. دهانم به همین زودی خشک شده است. هر جور شده زبان در کام می‌گردانم و ته قطره آبی فرو می‌دهم.
– نه خبر ندارم تو را خدا…
– حاجی تو که باید محکم‎تر از این حرفا باشی…
– دکتر تو را خدا…
– راستش یه شایعاتی…
– شایعات؟
همراه با متلاشی شدن و فرو ریختن دیوارهای دلم، انگار صدای شکسته شدن بغض دکتر را هم با تمام وجود می‌شنوم و حس می‌کنم.
– نگاه کن حاج محمد… این فعلاً فقط یه شایعه بیشتر نیست؛ محکم باش و بر خدا توکل کن.
یا خدا را می‌گویم و می‌خواهم قطع کنم که دکتر می‌گوید:« حاج محمد، سعی کن همه چیز را مدیریت کنی… همه چیز را!»
و با همان صدای بم و آمیخته به بغض‎، خدا حافظی می‌کند. نگاهی به دور و برم می‌اندازم. سه جوانک شاغل در شرکت دنیا فیلم، محو نمایشگرهای مقابلشان هستند. حتماً شکوه و جلای تصاویر جشن عروسی آن هم در تالارهای بی در و پیکر و پر زرق و برق حومۀ شهرمان، چنان چشم و دلی ازشان برده که نمی‌دانند چه حالی دارم. یکی، دو دور توی سالن شرکت قدم می‌زنم. گیج و کلافه هستم و توی چه کنم مانده ‏ام که دوست فیلمسازم از راه می‌رسد. گرم سلام می‌کند و دستم را می‌فشارد. نمی‌دانم از سردی انگشت‌های یخ زده‎ام متوجه حال و روزم می‌شود یا از رنگ و روی پریده و تن خمود و شکسته و درب و داغانم.
– چرا نمی‌نشینی حاج محمد؟ مشکلی پیش اومده؟
– بله آقا سجاد… ککام سوریه بوده و انگار مشکلی براش پیش اومده؟
– خدا نکنه… کاکات یا دامادت؟ فکر کنم گفته بودی دامادت اون‎جا هست؟
– نه، دامادم هفتۀ پیش اومد… ولی آقا ستار، سه هفته‏ ای می‏شد اون‎جا بود… وای یا امام زمان.
شانه‎ام را می‌فشارد و درمانده‎تر از خودم چند کلمه‎ای دلداری می‌دهد. تلاش می‎کند بنشینم اما دیگر مجالی برای نشستن نیست. اولین وحشتم از دنیای مجازی است و کانال‌ها و گروه‌هایی که بی در و پیکر چنین خبرهایی را یک کلاغ و چهل کلاغ می‌کنند. سجاد می‌گوید:« نگران نباش حاجی… اصلاً تو چطور متوجه شدی؟»
بریده، بریده، ماجرای تماس دکتر را شرح می‌دهم و عجله ای خدا حافطی می کنم.
صبح کوچۀ پزشکان شهر، شلوغی همیشگی را دارد. آفتاب تنبل پاییزی هم از تب و تاب افتاده و سوز سرما تن شکسته و خسته‎ام را به لرز وا می‌دارد. نمی‎دانم کجا دارم می‌روم. پاهایم همین طوری تنم را به دوش گرفته و دارند با خود می‌برند. هَی به خودم نهیب می‌زنم که محکم باشم و یک تصمیم درست و حسابی بگیرم اما باز به هم می‌ریزم و رشتۀ کار از دستم در می‌رود.
اولین تصمیم، تماس با برادرم عباس است که او هم پاسدار نیروی دریایی و همکار ستار است. اما خیلی زود منصرف می‌شوم. به فکرم می‌رسد باید خیلی زود خود را به شیراز و منزل پدر و مادر برسانم. خیال مادری که فشار خون دارد و این روزها دلش برای ستار آشوب بوده، اشکم را در می‌آورد. زیر لب ذکر یا زینب می‌گیرم و عرض بلوار اصلی شهر را طی می‌کنم. تا چشمم به تابلوی بانک ملی می‌افتد، یادم می‌آید که جیبم خالی بوده و کارت عابرم را هم قبلاً پسرم حسین گم کرده وکُلی سرش داد و فریاد کرده ‏ام.
سریع از پله‎های بانک بالا می‌روم و تا پای باجۀ کارمند جوانی که با هم سلام و علیکی داریم، پر شتاب گام بر می‌دارم. دارد با مشتری زنی کم سواد سر و کله می‌زند. پشت سلام می‌گویم:« رفیق ما را راه بنداز… کارتم گم شده، دویست تومان پول بده بریم.»
– به به… جناب نویسنده چقدر عجله هم داره، بگو ببینم این روزا چه می‌نویسی؟
فرم برداشت وجه را مقابلم می‌گذارد. تند، تند شروع می‌کنم به نوشتن که رفیقم باز از کتاب و نشر می‌پرسد.
– ول کن کتاب را… سریع این پولو بده بریم که مشکل سختی دارم.
– خدا نکنه… مریض داری؟
– کاش که مریض بود… اخوی سوریه بوده و ظاهراً مشکلی براش پیش اومده…
– عجب؟ خوب تو که آدم روشن فکری هستی چرا اجازه می‌دی اخوی بره از عرب دفاع کنه؟
کلامش چون دشنه ای در قلبم فرو می نشیند… این یعنی زخم زبان ها شروع شده است…

منبع: دیارممسنی

بیانیه کانون اندیشه سازان دانشگاه آزاد ممسنی / رادیو ممسنی

رادیو ممسنی:

بیانیه کانون اندیشه سازان دانشگاه آزاد ممسنی

میلادزارع خفری دبیرکانون اندیشه سازان دانشگاه آزاد و همچنین دبیر همایشات وسمینارهای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان کل کشور؛
میلادزارع خفری دبیرکانون اندیشه سازان دانشگاه آزاد و همچنین دبیر همایشات وسمینارهای اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان کل کشور؛

دانشجو مؤذن جامعه است و دانشگاه مبدا تحولات کشور ، دانشجو با پویایی و مطالبگری از سویی از رخوت و رکود جامعه جلوگیری میکند و با نواندیشی و ترقی خواهی نیروی محرکه پیشرفت و توسعه کشور است. روز دانشجو این عنصر بی بدیل جامعه بر اهالی دانش و دانشگاه تهنیت باد.
بسم رب الراجین (به نام پروردگار امیدواران)

“ولا تحسبن الذین قتلوا فی سبیل الله امواتا بل احیاء عندربهم یرزقون فرحین بما اتهم الله من فضله و یستبشرون بالذین لم یلحقوا بهم من خلفهم لا خوف علیهم و لاهم یحزنون”

“وکسانی که در راه خدا کشته شده‌اند مرده مپندار، بلکه آنان زنده‌اند و نزد پروردگارشان از نعمت‌های بهشت به آنان روزی می‌دهند. به آنچه خدا از فضل خود به آنان داده است شادمانند، و برای آن مومنان راستینی که پس از آنانند و هنوز به ایشان نپیوسته‌اند مسرورند که ترسی آنان را فرا نمی‌گیرد و اندوهگین نمی‌شوند.”
بسم الله الرحمن الرحیم

یاد و خاطره همه حق خواهان و ظلم ستیزان تاریخ را به بهانه روز بزرگ و حماسه ساز ۱۶ آذر سال ۳۲ گرامی می داریم. روزی که سند شرف و غیرت جنبش دانشجویی علیه همه ظلمت های استبداد و استعمار و وابستگی است و هر دانشجوی ایرانی بر خود می بالد که آرمان خواهی امروزش محصول ریختن خون هایی ست که برای آزادی و آزادگی ریخته شده است. جنبش دانشجویی در تاریخ پر فراز و نشیبش اثبات کرده است که اگر ایمان و اندیشه گرد هم آیند و با اکسیر آرمان خواهی و عدالت خواهی همراه شود، حماسه هایی پدید می آورد که تجلی تاثیرگذاریش، ماندگار و جاوید خواهد بود. نمونه هایی از حماسه های بی بدیل جریان دانشجویی را می توان در جریان تحقق انقلاب و در ادامه، انقلاب دوم یعنی تسخیر لانه جاسوسی و در دفاع مقدس دنبال کرد. بعد از این برهه های حساس نیز جریان دانشجویی در بزنگاه های مهم، از انقلاب و هویت اسلامی و منافع ملی به شایستگی دفاع کرده است۱۶ آذر ماه هر سال ، نشانی است تا دوباره مرور کنیم دانشجو کجای جامعه قرار دارد. سالگردی برای آنکه یادمان نرود دانشگاه فقط محلی برای علم آموزی نیست. دانشگاه نمونه یک جامعه در ابعاد کوچک است که باید واحد های زندگی و راه سازی برای پیشرفت کشورمان را هم در آن پاس کنیم.
به چند دهه قبل برگردیم و روز هایی را از خاطر بگذرانیم که دانشجویان بیرق مطالبه گری را به دوش می کشیدند و انقلاب را به سرانجام رساندند.جوانانی که بعد ها هم پرچم را زمین نگذاشته و در ۸ سال دفاع مقدس خوش درخشیدند.برخلاف گمان بسیاری بازهم این جوانان نسل های بعدبودند که پای آرمان هایشان تا پای جان ماندند.حال که انقلاب به ۴۰ سالگی خود رسیده بازهم شاهد ظهور نسل جوانی هستیم که رهبری نیز آنان را امید های آینده کشور و قوی تر از همیشه می دانند.آینده ایران در دستان نسل جوانی است که امروز در دانشگاه ها مشغول به تحصیل و فعالیت اند و تلاش می کنند تا ایرانی آباد بسازند.تلاشی که گاه از مسیر علم آموزی و گاه از مسیر مطالبه گری می گذرد.
در واقع این روز ها بیش از همیشه ایران نیازمند دانشجویانی مطالبه گر و دغدغه مند است تا بتواند از این گردنه ها و پیچ های تاریخی نیز با همت فرزندان خود گذر کند.ایران ما درگیر جنگی است که در خط مقدم آن جوانان قرار دارند که باید با روشنگری و مطالبه گری خود ، چالش ها را گوشزد و به حل آن کمک نمایند.هرچندانگاردربین مسئولین دیگرخیلی اعتمادی به جوانان نیست خیلی ازپتانسیل جوانان درپست های مدیریتی استفاده نمی شودمگر نه همین جوانان بودندکه ۸سال جنگ رامدیریت کردند؟مگرنه همین جوانان بودندکه درمقابل استکبارایستادند؟ومگرنه۱۶آذرمنقش به خون ۳جوان همین مرزوبوم است بااینکه هرکجای تاریخ این مرزوبوم راکه نگاه میکنیم جوانان بوده اندکه درنقش تحول آفرین بازیگری کرده اندحال چرادیگراین فضابه آنان داده نمیشود بازهم بگذاریم جوانان باعث تحول وآبادانی ایران عزیزمان بشوند.مسیر دشواری در پیش است و شاهدیم که هر روز برخی پا پس می کشند.اما حالا زمان پیشرفت است نه عقبگرد؛ دانشجو باید در خط مقدم با همه توان خود در راه این خاک بجنگد تا آن مدینه فاضله ، تحقق یابد.
به امید روزی که آیندگان در تاریخ بخوانند :« شرایط سخت بود ، اما جوانان سخت تر!».

منبع: دیارممسنی