رفتن به بالا
 • چهارشنبه - 1 دی 1395 - 12:55
 • کد خبر : ۱۲۳۱
 • مشاهده :  680 بازدید
 • چاپ خبر : ماجرای تپه‌ای باستانی که شخم می‌خورد تا بار دهد! / رادیو ممسنی + عنوان

ماجرای تپه‌ای باستانی که شخم می‌خورد تا بار دهد! / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: به گزارش نورآنلاین، تپه نورآباد یکی از محوطه های باستانی در شهرستان ممسنی است که در شهر نورآباد واقع شده و اطراف آن را زمینهای کشاورزی احاطه کرده است. بخشی از این تپه باستانی که قدمتش به ۸ تا ۹ هزار سال قبل برمی گردد در تملک میراث فرهنگی است و قسمت های […]

رادیو ممسنی:

به گزارش نورآنلاین، تپه نورآباد یکی از محوطه های باستانی در شهرستان ممسنی است که در شهر نورآباد واقع شده و اطراف آن را زمینهای کشاورزی احاطه کرده است. بخشی از این تپه باستانی که قدمتش به ۸ تا ۹ هزار سال قبل برمی گردد در تملک میراث فرهنگی است و قسمت های عمده آن نیز در تملک کشاورزان منطقه است.

به گفته سیاوش آریا ، فعال حوزه میراث فرهنگی فارس تُل نورآبادِ مَمَسنی در بدترین شرایط نگهداری و حفاظتی به سر می برد. گذر هر روزه موتور سواران و گاه خودروها از روی تپه، یکی از چالش های بزرگ پیش روی این یادمان ملی است.

وی ادامه می دهد مالک این تپۀ باستانی بر روی آن کِشت انجام داده و آن را به زمین کشاورزی تبدیل کرده و با این کار به لایه های باستان شناسانۀ آن آسیب رسانده است. انبوه خار و خاشاک در دامنۀ این تپۀ ارزشمند و گِرداگرد آن، چهرۀ زشت و ناخوشایندی را به نمایش گذاشته است.

به گفته آریا گسترش زمین های کشاورزی تا پایین این تپه باستانی و ساخت و سازها و گسترش افسارگسیخته شهرنشینی در پیرامون تُل نورآباد درگذشته، به بخشهایی از آن آسیب رسانیده و انگیزۀ نابودی یکی از ارزشمندترین تپه های دشت مرکزی نورآباد و استان شده است.

وی با بیان اینکه پدیداری گودال های بزرگ بر روی این تپه ۹ هزار ساله از دیگر دشواری های این یادمان ملی است می افزاید : همچنین این محوطه هنوز تعیین حریم نشده است اما بی گمان یکی از چالش های مهم و پیش روی بیشتر تُل ها و تپه ها در ایران و همچنین تل نورآباد، موضوع مالکیت آن ها است. زیرا بیشتر این یادمان ها مالک خصوصی داشته و میراث فرهنگی هم به مانند همیشه توانایی خرید آن ها را ندارد و این یادگارها را به حال خود رها کرده است.

این فعال حوزه میراث فرهنگی فارس ادامه می دهد: تُل نورآباد با شمارۀ ۱۲۷۳ در تاریخ ۲۸ تیرماه ۱۳۵۵ به ثبت ملی رسیده است وبنا بر قوانین ثبت ، هرگونه آسیب رسانی به آن جرم به شمار می آید.

اما در این میان، محمودی رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ممسنی با تاکید بر اینکه خیابانی که قرار است از نزدیکی این تپه بگذرد خطری برای این محوطه ایجاد نمی کند، می گوید: طبق پیشبینی های صورت گرفته، خیابان در فاصله ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری تپه احداث خواهد شد که در حریم درجه ۲ محوطه است.

وی اضافه می کند: قرار است خانه های اطراف برای عریض شدن و احداث خیابان جدید تخریب شود تا تپه آسیب نبیند.

محمودی همچنین می گوید: بخش عمده ای از این تپه مالک خصوصی دارد و تملک این اراضی به اعتبارات بسیار زیادی نیاز دارد که هم اینک امکان آن میسر نیست.

وی در ادامه با اشاره به کشت محصولاتی چون گندم و هندوانه برروی این تپه باستانی، می گوید: با اینکه تپه باستانی و نیازمند حفاظت می باشد اما کشاورزی برروی این تپه سال هاست که صورت می گیرد.

محمودی می گوید: با توجه به ضوابط و قوانین موجود در میراث فرهنگی، کشت برروی اراضی باستانی تا عمق ۲۰ سانت بلامانع است و محصولاتی که در این محوطه کاشته می شود، گندم و هندوانه است که عمق چندانی ندارد تا مغایرتی با قوانین موجود داشته باشد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ممسنی همچنین اضافه می کند: کاشت نهال و یا درخت در این محوطه ممنوع است چرا که ریشه این گیاهان به آثار احتمالی در تپه صدماتی وارد خواهد کرد.

محمودی در ادامه یادآور شد: تپه نورآباد یکی از محوطه های تاریخی شهرستان است و تاکنون کاوش های باستان شناسی در محل صورت نگرفته، اما حفاظت از آن همچنان ادامه دارد.

منبع: خبر جنوب

  گرچه برخی از فعالین حوزه میراث فرهنگی از تخریب تپه ۹ هزار ساله در شهر نورآباد خبر می دهند و نسبت به احداث جاده ای که قرار است از میان این اثر باستانی بگذرد، نگرانند اما رئیس اداره میراث فرهنگی شهرستان ممسنی این اطمینان را می دهد که خیابان در فاصله ۱۵۰ تا ۲۰۰ متری تپه در حال احداث است و هیچ خطری این اثر را تهدید نمی کند.

  منبع: نورآنلاین

  اخبار مرتبط


  ارسال دیدگاه