رفتن به بالا
 • دوشنبه - 6 دی 1395 - 22:10
 • کد خبر : ۱۳۷۱
 • مشاهده :  459 بازدید
 • چاپ خبر : نشست نمایندگان ادوار ممسنی کارایی ندارد / رادیو ممسنی + عنوان

نشست نمایندگان ادوار ممسنی کارایی ندارد / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: ۱_ طرح نشست نمایندگان ادوار ممسنی حدود ۳ ساله که با نگاه رفع مشکلات ممسنی و توسعه شهرستان اجرا می شود به نظرتان این نشستها الزامی است؟ در ابتدا باید دید هدف از برگزاری این نشست ها چیست و چه انگیزه ای باعث شده تا نمیاندگان سابق با علایق و سلیقه های مختلف […]

رادیو ممسنی:

۱_ طرح نشست نمایندگان ادوار ممسنی حدود ۳ ساله که با نگاه رفع مشکلات ممسنی و توسعه شهرستان اجرا می شود به نظرتان این نشستها الزامی است؟

در ابتدا باید دید هدف از برگزاری این نشست ها چیست و چه انگیزه ای باعث شده تا نمیاندگان سابق با علایق و سلیقه های مختلف سیاسی و حتی فرهنگی گرد هم آیند، اگر بخواهیم به این نشست ها با نگاه رفع مشکلات ممسنی و رستم و توسعه این دو شهرستان، نظری بیاندازیم، حاصل سه سال گذشته رضایت بخش نیست که هیچ متاسفانه ضرر هم داشته است. چرا ضرر؟ چون اصلا هنوز متوجه نشده ایم که وظایف یک نماینده مجلس چیست و اصلا فلسفه انتخاب نماینده برای پارلمان چیست؟ اگر بدانیم که نمایندگان ما به نماینگی از طرف مردم شهرستان در تصمیمات کشوری مشارکت می کنند و حوزه نمایندگی نیز فقط محلی برای انتخاب شدن ایشان بوده، دیگر معنایی ندارد که از ایشان بخواهیم چرا فلان روستا برق ندارد و بهمان روستا گاز و فرماندار این طوری عمل کرده و فلان مسئول نیز عملکردش مناسب نیست و آقای نماینده اقدامی عاجل داشته باش!!!! اصلا نماینده حق ندارد در کارهای اجرایی کشور دخالت کند، بلکه وظبفه قانون گذاری و نمایندگی منطقه خود در سطح کلان و کشوری را به عهده دارد.

۲_ به نظرشما در این ۳ سال نتایج مناسبی به دست آمده یا نه؟ چرا؟

در جواب سوال قبل گفتم که این نشست ها باید هدفمند باشد و از کارایی لازم جهت اجرایی شدن تصمیمات افراد حاضر برخوردار باشد، اما این کاراریی وجود ندارد ، بدان علت که افراد تنها وجه مشترکشان نماینده سابق بودن هست و در حال حاضر سنخیتی با هم نداشته و هر یک در مسئولیت های مختلفی مشغول انجام وظیفه هستند که گاها رابطه ای هم با شهرستان های رستم و ممسنی نداشته و قدرت اجرایی هم در کوچکترین مسایل ندارند که بتوانند نقشی در حل مشکلی از منطقه ایفا نمایند.

۳_ آیا تنها با دل سپردن به نمایندگان سابق می توان به نتایج دلخواه رسید یا باید از نخبگان ممسنی در حوزه های مختلف نیز استفاده کرد؟

به نظر من باید روی تمامی نخبگان ممسنی و رستم حساب باز کرد و نه فقط نمایندگان ادوار مختلف، بدین علت که منافع سیاسی و حزبی و حتی طایفه ای در دیدگاه نمیاندگان ادوار مختلف وجود داشته و افرادی که خود بر اساس قومیت گرایی و طایفه گرایی راهی مجلس شده اند، نمی توانند برای شهرستان نسخه ای قابل قبول بپیچند، اما به عنوان عضوی از یک جامعه نخبه که دغدغه توسعه زادگاه خویش را دارند میتوانند مثمر ثمر بوده و فایده هایی را در کنار دیگر نخبگان منطقه برای زادگاه خویش به ارمغان بیاورند.

۴_ به اعتقاد برخی ها نگاه و استفاده از نخبگانی با یک نوع گرایش و تفکرات نمی تواند پاسخ دهنده نیاز ها باشد و باید از گرایش های مختلف در این راه استفاده کرد نظر شما چیست؟

جواب این سوال هم در بتن پاسخ قبلی من وجود دارد، اما با این حال برای روشن تر شدن موضوع و یافتن پاسخی مناسب به این، سوال در ابتدا باید بیان کنم که تجربه انتخابات گذشته در شهرستان ممسنی و رستم نشان داده که عموما جو غالب در منطقه به دنبال طایفه گرایی است و اعتقادی به نخبه گزینی ندارند، نماینده ای هم که انتخاب می شود، به سمت طایفه گرایی و منافع گروهی و قبیله ای که از وی حمایت کرده سوق پیدا می کند، نتیجه این انتخاب و اقدام بعد از انتخاب نیز همانی می شود که بعد ازگذشت بیش از سه دهه در شهرستان ممسنی و رستم شاهد آن هستیم، عدم توسعه اقتصادی، عدم توسعه فرهنگی و …

۵_ راهکار پیشنهادی شما به نمایندگان چیست؟

راهکار برای چه موضوعی؟ این که تعدادی از نمایندگان سابق شهرستان دور هم جمع می شوند ؟ این مساله در ابتدا هم عرض کردم، کار خوبی است و راهکاری که برای بهتر برگزار شدن این نوع نشست ها دارم اینکه نمایندگان سابق بخشی از نشست مذکور باشند و افراد دیگر که در جرگه اساتید دانشگاه و مسئولین کشوری و لشکری هستند و علاقه مند به توسعه همه جانبه زادگاه خود می باشند به همراه نماینده­ی فعلی دراین نشست راه داده شوند و خروجی این نشست­ها درقالب سندچشم انداز توسعه ممسنی و رستم، به اطلاع عموم رسانه شده و قابلیت پیگیری و … را داشته باشد.

پایان گزارش /۲۲۴۲۲۴

  نشست نمایندگان ادوار ممسنی سال هاست که برگزار می شود اما این نشست چقدر کمک کننده به توسعه ممسنی بوده سوال اساسی است. لذا در این خصوص گفتگویی با دکتر مجتبی اشرافی از فرزندان ممسنی، استاد دانشگاه، محقق و نویسنده چندین کتاب ترتیب داده ایم.

  منبع: نورآنلاین

  اخبار مرتبط


  ارسال دیدگاه