رفتن به بالا
 • سه شنبه - 7 دی 1395 - 20:50
 • کد خبر : ۱۴۰۵
 • مشاهده :  615 بازدید
 • چاپ خبر : تا زلزله ۶ ریشتری نگران نباشید ! / رادیو ممسنی + عنوان

تا زلزله ۶ ریشتری نگران نباشید ! / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: مهندس فرج الله نصیری بیان داشت : شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ها بعد از زلزله بم تشکیل شده است و با تشکیل کارگروه های ۱۴ گانه کار مدیریت بحران را انجام می دهد. وی ادامه داد:‌ کارگروه تامین مسکن از جمله کارگروه های چهارده گانه است ، اسکان موقت و اسکان دائم […]

رادیو ممسنی:

مهندس فرج الله نصیری بیان داشت : شورای هماهنگی مدیریت بحران استان ها بعد از زلزله بم تشکیل شده است و با تشکیل کارگروه های ۱۴ گانه کار مدیریت بحران را انجام می دهد.

وی ادامه داد:‌ کارگروه تامین مسکن از جمله کارگروه های چهارده گانه است ، اسکان موقت و اسکان دائم وظیفه این کارگروه است که مسئولیت آن با بنیاد مسکن است .
نصیری با بیان اینکه با انجام برخی از روش های پیشگیری های آسان می توان اثر حوادث را کم کرد گفت:براحتی می توان روی برخی از شیشه هایی که امکان ریزش دارند چسب زد، یا گلدانی را از پشت پنجره برداشت تا هنگام زلزله سقوط نکند و آسیب وارد نسازد، آموزش های اولیه برای رعایت این موارد پیشگیرانه باید در بین مردم ترویج شود .

معاون بازسازی و بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس با اشاره به اینکه سالانه ۲۰۰ هزار واحد مسکونی در کشور بازسازی و مقاوم سازی می شود گفت : استان فارس نیز در این زمینه پیشتاز است، در این استان از ابتدا تا کنون ۲۱۷ هزار واحد مسکونی بازسازی و مقاوم سازی شده است ، ۱۳۸ هزار واحد در برنامه مقاوم سازی ۱۰ ساله انجام شده و اکنون ۵۵ درصد از واحدهای روستایی فارس مقاوم سازی شده و برای باقیمانده هم برنامه داریم.


نصیری اضافه کرد : امسال حدود ۱۵ هزار واحد مسکونی مقاوم سازی می شود و طی یکسال آینده بسیاری از این واحدها با دریافت تسهیلات احداث می شود .

وی گفت: بنیاد مسکن تسهیلات ۱۸ میلیون تومانی را برای کسانی که مقاوم سازی می کنند و تسهیلات ۲۰ میلیون تومانی را برای کسانی که ساخت مسکن مقاوم را از ابتدا شروع می کنند پرداخت می کند .
این مقام مسئول به رویکردهای مقاوم سازی مناطق روستایی به عنوان یک اولویت اشاره کرد و گفت : وقتی قوانین و مقررات و آموزه های فنی را رعایت و از مصالح استاندارد استفاده کنیم و افراد آموزش دیده کار ساخت را انجام دهند ، قطعا ساختمان هایی مقاوم در روستاها خواهیم داشت، این موارد اکنون اولویت ساخت و ساز در مناطق روستایی است.

نصیری گفت: اکنون پنج هزار استاد کار ساختمانی در روستاهای فارس آموزش دیده اند و یک هزار نفر وظیفه نظارت بررعایت آموزه های فنی در روستاها را به عهده دارند و مصالح مرغوب و استاندارد در اختیار روستاییان قرار می دهند .

این مقام بیان کرد: این موارد باعث می شود که ساختمان های احداث شده مرغوب و استاندارد باشد و در زمین لرزه های بزرگ هم مقاومت کند، استان فارس زلزله ۶ و دو دهم ریشتری را بدون خسارت پشت سر گذاشته است درحالی که تا چند سال پیش زلزله پنج ریشتری خیلی بی خانمان و کشته و مصدوم داشت، این نشانگر آن است که تا ۶ ریشتر هیچ حادثه ای نداشته ایم ، حتی شیشه ساختمان ها هم نشکسته است .

معاون بازسازی و بهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس گفت:‌خسارت های مالی در زمین لرزه های اخیر هم کاهش داشته و کل خسارت های سال گذشته ناشی از زمین لرزه در استان فارس حدود ۳۰ فقره بوده است ، در حالی که زلزله های بزرگی در سالهای قبل داشته ایم ، زلزله سالهای پیش به ۴۵۰۰ واحد در زرین دشت ، ۲ هزار واحد در لامرد و چهار هزار واحد در ممسنی آسیب رساند همین مناطق اکنون در برابر زلزله های نسبتا بزرگ ایمن شده است .

پایان گزارش /ایرنا

  معاون بازسازی وبهسازی مسکن روستایی بنیاد مسکن فارس گفت:‌افزایش مقاومت وتاب آوری مناطق روستایی این استان در برابر زلزله های با شدت ۶ ریشتر به دلیل تداوم فعالیت های بهسازی و مقاوم سازی روستاها بوده است.

  منبع: نورآنلاین

  اخبار مرتبط


  ارسال دیدگاه