رفتن به بالا
 • پنجشنبه - 16 دی 1395 - 18:54
 • کد خبر : ۱۶۲۷
 • مشاهده :  177 بازدید
 • چاپ خبر : مخروبه ای به نام شهرک صنعتی نورآباد / رادیو ممسنی + عنوان

مخروبه ای به نام شهرک صنعتی نورآباد / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: به گزارش خبرنگار نورآنلاین، سعید عباسی رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ممسنی در گزارشی خطاب به یزدانی گفت: متاسفانه شهرک صنعتی در شهرستان ممسنی، مخروبه ای بیش نیست وکلاه بر سر صنعت گران گذاشته اند. این شهرک تنها ۷ واحد نمیه فعال دارد و این درحالی است که به صورت هیت […]

رادیو ممسنی:

به گزارش خبرنگار نورآنلاین، سعید عباسی رییس اداره صنعت، معدن و تجارت شهرستان ممسنی در گزارشی خطاب به یزدانی گفت: متاسفانه شهرک صنعتی در شهرستان ممسنی، مخروبه ای بیش نیست وکلاه بر سر صنعت گران گذاشته اند. این شهرک تنها ۷ واحد نمیه فعال دارد و این درحالی است که به صورت هیت امنایی مدیریت می شود. که با توجه به تعداد اندک شرکت ها نمی تواند تصمیم درستی باشد.

این مقام مسئول افزود: در شهرک صنعتی نورآباد اگر فضای سبز، نظافت و امنیتی وجود دارد مدیون اداره زندان است وگرنه در آنجا کاری صورت نمی گرفت. حتی یک سردرب یا تابلوی مناسبی وجود ندارد که معرف این شهرک صنعتی باشد.

سرمایه گذار به شهرستان وارد نمی شود

عباسی محصور نبودن شهرک را عامل نا امنی خواند و گفت: شهرک های صنعتی نماد وضعیت صنعت هر منطقه ای هستند وقتی سرمایه گذار وضعیت شهرک صنعتی نورآباد را می بیند و این وضعیت را مشاهده می کند دیگر تمایلی برای سرمایه گذاری در شهرستان ندارد.

وی در پایان بدهی به بانک ها را مهمترین مشکل اقتصادگران ممسنی دانست و گفت: نبود سرمایه در گردش دومین مشکل این صنعتگران به حساب می آید که متاسفانه تسهیلات بانکی نیز با بهره بالایی ارائه می شود.


فقط ۳ واحد صنعتی در حوزه معدن وجود دارد

رحمت الله فرامرزی معاون فرمانداری نیز، ممسنی را شهرستانی غیر برخوردار معرفی کرد و گفت: این منطقه جز شهرستان های محروم است اما در گلوگاه چندبن استان قرار گرفته و حلقه اتصال جنوب و غرب است. جمعیت ۱۴۰ هزار نفری آن باعث شده که از نظر نیروی انسانی زبان زد باشد اما با همه ی این ها از نظر صنعت وضعیت مناسبی ندارد.

استعداد های طبیعی، گردشگری، جنگل، مراتع ، اراضی کشاورزی و … از دیگر ظرفیت ها و پتانسیل های منطقه است اما همانگونه که گقت شد مشکل اشتغال همچنان در شهرستان بویژه برای نسل جوان وجود دارد.

وی افزود: ۷۸ واحد صنعتی در شهرستان قرار دارد که ۵۳ واحد تعطیل شده و ۲۴ واحد فعال هستند که بسیاری از آنها را می توان نیمه فعال نام برد. همچنین ۱۸ واحد در شهرک صنعتی تعریف شده اما در واقع ” ۷ کارگاه و شرکت” وجود دارد. عدم توانایی در تهیه مواد اولیه، اختلاف سهام داران، بدهی بانکی و عدم وجود سرمایه در گردش عامل تعطیلی بسیاری از صنایع شده است.

فرامرزی با اشاره به اینکه ممسنی تولید کننده نفت است اما سهم چندانی از این ظرفیت به دست نیاورده ، گفت: ممسنی دارای ظرفیت های زیادی در حوزه معادن است اما تنها ۳ واحد صنعتی در حوزه معدن وجود دارد.

۳ ماه فرصت برای بهبود شهرک صنعتی نورآباد و رستم

اما علی یزدانی معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز پس از بازدید از کارخانه های مهم شهرستان در جمع خبرنگاران گفت: در ورودی شهرک صنعتی نورآباد، واحدهایی وجود دارد که جز شهرک نیستند و فضای ورودی آن نامناسب است و باید نقشه آن اصلاح و زیباسازی گردد تا جذاب تر و ترغیب کننده ی سرمایه گذار باشد و ساماندهی این امور لازم است. ظرف ۳ ماه آینده تمام مشکلات آن باید رفع گردد تا ظرف چند ماه آینده یکی از شهرک های مطلوب استان باشد.

رئیس صنعت معدن و تجارات ممسنی مقصر است

یزدانی افزود: درست است که شهرک صنعتی نورآباد مخروبه است اما باید رییس صنعت شهرستان نیز پاسخگو باشد و خود آن رییس نیز مقصر است باید طرح و پیشنهاد میداد تا ابن مشکلات حل شود.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران تاکید کرد: هییت امنایی شدن شهرک صنعتی غیرقانونی است و باید این مساله ظرف یک ماه آینده رفع شود و قرادادهای شهرک تعیین و تکلیف گردد و افرادی که قصد سرمایه گذاری ندارند باید مشخص شوند تا فرصت برای دیگران ایجاد شود.

مشکلات صنایع ممسنی نشات گرفته از مدیریت است

نماینده مردم ممسنی در خصوص بازدید از شهرک صنعتی گفت: مدیریت مهمترین جز تولید است. صنعتی ترین کشور های دنیا فقیر ترین کشورها از نظر منابع هستند اما مدیریت آنها باعث شده که به عنوان بک مرکز صنعتی و تولید کننده شناخته شوند.

مسعود گودرزی افزود: از نطر صنعتی شدن، زمینه وجود دارد و مهیا است اما باید تلاش بیشتری شود. گزارش ظرفیت های حوزه های مختلف از جمله کشاورزی، دامداری، معادن و … را نگاه کنیم مشاهده می شود که ظرفیت صنعتی شدن وجود دارد فقط باید آن را مدیریت کنند.

وی بازار یابی را یکی از مشکلات تولیدکنندگان خواند و آن را نیز مربوط به ضعف در مدیریت مطرح کرد و گفت: مدیریت تنها مختص به سرمایه گذار نیست بلکه اداراتی چون صنعت معدن تجارات ، فرمانداری و… نیز نقش دارند.

تا دوشنبه هفته اینده باید تمام مشکلات صنعتگران ممسنی در بسته ای تهیه و ساماندهی گردد تا پیگیری مشکلات راحت تر و سریعتر انجام شود و در سطح استان و کشور چانه زنی صورت گیرد.

پایان گزارش /۲۲۴۲۲۴

  علی یزدانی مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در سفر به شهرستان های ممسنی و رستم از کارخانه ها و شهرک های صنعتی دو شهرستان بازدید کرد و با صنعت گران ممسنی دیدار داشت.

  منبع: نورآنلاین

  اخبار مرتبط


  ارسال دیدگاه