رفتن به بالا
  • شنبه - 22 آبان 1395 - 15:22
  • کد خبر : ۲۲۵
  • مشاهده :  113 بازدید
  • چاپ خبر : لیدومای ممسنی؛چهارمین ساختمان بزرگ هخامنشیان / رادیو ممسنی + عنوان

لیدومای ممسنی؛چهارمین ساختمان بزرگ هخامنشیان / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: امروز روزنامه ایران در گزارشی اثر تاریخی لیدوما را یکی از ۴ ساختمان بزرگ هخامنشیان معرفی کرد. به گزارش نورآنلاین، در متن این یادداشت آمده است: لیدوما را باید  قدیمی‌­ترین محوطه تاریخی شناخته شده شهرستان ممسنی در استان فارس دانست. مساحت این محوطه باستانی که بر اساس گمانه­‌ها مربوط به ۵۵۰ سال پیش […]

رادیو ممسنی:

امروز روزنامه ایران در گزارشی اثر تاریخی لیدوما را یکی از ۴ ساختمان بزرگ هخامنشیان معرفی کرد.

به گزارش نورآنلاین، در متن این یادداشت آمده است: لیدوما را باید  قدیمی‌­ترین محوطه تاریخی شناخته شده شهرستان ممسنی در استان فارس دانست. مساحت این محوطه باستانی که بر اساس گمانه­‌ها مربوط به ۵۵۰ سال پیش از میلاد است.

در حدود یک‌هزار متر در ۵۰۰ متر مربع بوده و در مجاورت روستای سروان قرار دارد. این بنا از نظر ابعاد ساختمانی چهارمین بنای بزرگ هخامنشی پس از بناهای شوش، پاسارگاد و تخت جمشید یا پارسه است. این مجموعه  که در کتیبه‌های تخت جمشید با عنوان لیدوما از آن نام برده شده یکی از بناهای مهم حکومتی زمان هخامنشیان به شمار می‌رود و  بقایای یک کاخ کوچک هخامنشی یافت شده که کاخ سروان نام گرفته، در آن کشف شده است.

این کاخ دارای  ایوانی به طول ۴۰ متر با ۸ ستون بوده که اکنون ۳ ستون آن در جای خود قرار گرفته و یک ستون نیز در بخش بالایی ایوان افتاده است. ویژگی دیگر این کاخ وجود سه راه پله در آن است که  دو راه پله در گوشه‌ها و راه پله دیگر در وسط قرار گرفته­‌اند.

لیدوما

 

منبع: نورآنلاین

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه