رفتن به بالا
  • سه شنبه - 25 آبان 1395 - 02:48
  • کد خبر : ۲۳۰
  • مشاهده :  133 بازدید
  • چاپ خبر : عربستان از حامیان دزدان دریایی در سومالی است / رادیو ممسنی + عنوان

عربستان از حامیان دزدان دریایی در سومالی است / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: عربستان، در ربایش ۲۱ نفر از سرنشینان یک لنج صیادی از سوی دزدان دریایی متعلق به کشور سومالی چه نقشی داشته است؟ به گزارش نورآنلاین، ۱۸ماه پیش ۲۱ نفر از سرنشینان یک لنج صیادی از سوی دزدان دریایی متعلق به کشور سومالی گروگان گرفته شدند. بر اساس برخی اخبار این افراد  خدمه، ملوان […]

رادیو ممسنی:

عربستان، در ربایش ۲۱ نفر از سرنشینان یک لنج صیادی از سوی دزدان دریایی متعلق به کشور سومالی چه نقشی داشته است؟

به گزارش نورآنلاین، ۱۸ماه پیش ۲۱ نفر از سرنشینان یک لنج صیادی از سوی دزدان دریایی متعلق به کشور سومالی گروگان گرفته شدند. بر اساس برخی اخبار این افراد  خدمه، ملوان و صیاد بودند که ۳ نفر از خدمه لنج تاکنون فوت و ۴ نفر نیز فرار کرده‌اند، گروگان‌گیرها جهت آزادی صیادان ایرانی طلب مبالغی پول از ایران و خانواده‌های صیادان کرده‌اند.

رسانه ها داستان ربایش این ۲۱ تن را اینگونه روایت کرده اند: “خدمه لنج صیادی ابراهیم فروزانمهر بهمن‌ سال ۱۳۹۳ برای صید راهی آب‌های آزاد شدند. آنها می‌دانستند که احتمال مواجهه با دزدان دریایی هم در این سفرها وجود دارد اما مدت‌ها بود که با عملیات‌های ناوگروه‌های ارتش و سپاه، دزدان دریایی کمتر می‌توانستند عرض اندام کنند. در لنج صیادی ابراهیم فروزانمهر ۲۱ نفر حاضر بودند؛ خدمه، ملوان و صیاد.

دو تن از صیادان جمال‌الدین دهواری و خواهرزاده‌اش ابراهیم بلوچ‌نیا بودند. آنها پس از حدود ۲ ماه کار برای صیادی در حال بازگشت به ایران بودند که یک گروه از دزدان دریایی به آنها حمله کردند. خدمه و ناخدای لنج تلاش کردند به آنها بفهمانند که سوخت لنج در حال اتمام است و به زودی باید خود را به بندر چابهار برسانند اما گویا دزدان دریایی به این موضوع توجهی نداشتند تا اینکه سوخت لنج تمام شد. روز ششم فروردین ۱۳۹۳، دزدان دریایی ۲۱ خدمه لنج و بخشی از اموال این لنج که ارزش مالی داشت را با خود همراه کردند تا بتوانند با اخاذی به منافع خود برسند.”

همسر یکی از صیادان در خصوص آخرین وضعیت این ۲۱ تن می‌گوید: “آخرین بار که توانستم با شوهرم صحبت کنم روز عید فطر امسال بود. او گفت ۳ نفر از خدمه لنج در این مدت فوت کرده‌اند. ۴ نفر هم فرار کرده‌اند. الان برای آزادی او و ۳ نفر دیگر ۱۵۰ هزار دلار پول می‌خواهند.”

مسعود گودرزی در این خصوص در گفت وگویی، بر لزوم پیگیری وضعیت ملوانان ایرانی ربوده شده در سومالی تأکید کرد و گفت: متأسفانه دزدان دریایی سومالی به عنوان گروهک های تروریستی به صورت آزادانه در منطقه مشغول به غارت و فعالیت بوده و پشتیبانان این گروه ها در منطقه مشخص هستند.

مسعود گودرزی نماینده مردم <a href=ممسنی” src=”http://noronline.ir/files/images/95-Aban/48a6c47a_201606109562648800_Orig.jpg” style=”width: 399px; height: 201px; border-width: 2px; border-style: solid; margin: 5px 63px;”/>

نماینده مردم ممسنی و رستم در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: به نظر من نیروی محرک دزدان دریایی در عرصه برخی کشورهای منطقه قرار دارند و این کشورها از این گروه ها حمایت مالی می کنند.

وی عربستان سعودی را یکی از حامیان و عوامل تقویت دزدان دریایی در سومالی دانست و گفت: سعودی ها برای تأمین منافعشان در عرصه منطقه ای از هر اقدامی حتی حمایت از دزدان دریایی کوتاهی نمی کنند.

گودرزی بر لزوم پیگیری سیاسی و دیپلماسی از سوی وزارت خارجه برای آزادسازی ملوانان ربوده شده تأکید کرد و گفت: به طور حتم جمهوری اسلامی برای حمایت از اتباع و شهروندانش از هر ابزاری استفاده می کند.

این نماینده مردم در مجلس دهم، ادامه داد: دولت ایران بر اساس اصل حمایت از اتباع خود، از هر الگویی حتی پرداخت پول به ربایندگان استفاده می کند.

 

پایان گزارش / خانه ملت

منبع: نورآنلاین

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه