رفتن به بالا
  • سه شنبه - 2 آذر 1395 - 02:49
  • کد خبر : ۳۰۱
  • مشاهده :  123 بازدید
  • چاپ خبر : شش دانگ معابر در خدمت کسبه + تصویر / رادیو ممسنی + عنوان

شش دانگ معابر در خدمت کسبه + تصویر / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: در شهر وقتی به خیابان ها می آیید مشاهده میکنید که جایی در معابر برای راه رفتن وجود ندارد و عموم مردم از این مسئله رنج میبرند چرا که کسبه شش دانگ معابر را در خدمت خود گرفته اند. «معبر»درلغت به معنی محل عبور است و اصطلاحاً به محلی اطلاق می‌شود که از […]

رادیو ممسنی:

در شهر وقتی به خیابان ها می آیید مشاهده میکنید که جایی در معابر برای راه رفتن وجود ندارد و عموم مردم از این مسئله رنج میبرند چرا که کسبه شش دانگ معابر را در خدمت خود گرفته اند.

«معبر»درلغت به معنی محل عبور است و اصطلاحاً به محلی اطلاق می‌شود که از آن برای عبور و مرور استفاده می‌شود.

شهر اقلید یکی از شهر های نسبتا پر جمعیت است؛ در این شهر   وقتی  به خیابان ها می آیید مشاهده میکنید که جایی در معابر برای راه رفتن وجود ندارد و عموم مردم از این مسئله رنج میبرند؛ کاملا معابر در تملک مغازه داران به ویژه میوه فروش ها است.

مسئولین هر کدام به نحوی مسئولیت این کار را گردن یکدیگر می اندازند؛ حال سوال اینجاست که مسئولین قدرت برخورد با سد معبر ها را ندارند و یا احساس مسئولیت نمیکنند؟برداشتن سد معبر طبق قانون وظیفه کدام سازمان یا نهاد است؟

طبق ماده ۵۵ قانون شهرداری؛ ایجاد خیابانها وکوچه ها و میدانها، همچنین گسترش و توسعه معابر از وظایف شهرداری است و مطابق تبصره ۱ بند۲ در  همین ماده؛ جلوگیری از ایحاد سد معبر توسط بازاریان وغیره هم برعهده شهرداری گذاشته شده است زیرا در بند ۲۰ ماده ۵۵ اصلاحی قانون شهرداری ؛ سد معابر عمومی‌ و اشغال پیاده‌روها و استفاده غیرمجاز از آن‌ها، میدان‌ها، پارک‌ها و باغ‌های عمومی ‌برای کسب و سکونت را ممنوع اعلام کرده است.

طبق ماده ۱۰۱ و تبصره ۶ ماده؛ معابر و شوارع عمومی‌که در اثر تفکیک اراضی احداث می‌شود، متعلق به شهرداری است و شهرداری در قبال آن به هیچ عنوان، وجهی به صاحب آن پرداخت نخواهد کرد .

شهرداری‌ها موظف است از معابر به عنوان ملک عمومی حفاظت کرده و آن را برای استفاده عموم آماده نگه داشته و از تجاوز به میدان ها، پارک ها و باغ های عمومی که حق طبیعی هر شهروندی می باشد جلوگیری نماید.

پس بر اساس تعاریف و ومواد قانونی ذکر شده، شهرداری‌ها موظف‌اند از معابر به عنوان یک ملک عمومی ‌حفاظت کنند و همواره آن را برای استفاده عموم آماده نگه دارند و از تجاوز اشخاص به آن‌ها جلوگیری کنند.

 آیا سد معبر جرم است؟

به موجب قسمت اخیر ماده ۶۹۰ قانون مجازات اسلامی هر کس اقدام به هر گونه تجاوز و تصرف عدوانی یا ایجاد مزاحمت یا ممانعت از حق در املاک متعلق به دولت یا شرکت های دولتی وابسته به دولت یا شهرداریها یا اوقاف و ….. کند به مجازات یک ماه تا یک سال حبس محکوم می‌شود.

 بنابراین چون قانون گذار برای فعل سد معبر مجازات تعیین کرده است، جرم محسوب می‌شود.

آیا سد معبر اشکال شرعی دارد؟

 رسول خدا(ص) فرمودند:« کسی که سدمعبرکند و مانع عبوررهگذران شودازرحمت خدابه دوراست»

امام سجاد (ع ) هم دراین مورد فرمود: از گناهانی که نابودی سریع آدمی را درپی دارد سد کردن راه مسلمانان است»

به نظر برخی از آیات عظام و مراجع تقلید سد معبرحرام است.

حال با این همه تفاسیر نمیدانیم مسئولین چه اقدامی انجام میدهند؟

آیا برخوردی میشود؟

آیا قدرتشان را بر سر تعدادی دیگر میفشارند و آن دسه ای که باید مجازات شوند را تبرعه میکنند؟

ما همچنان  منتظر اقدام مسئولین هستیم.

 

 

 

منبع:شیرازه

منبع: نورآنلاین

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه