رفتن به بالا
  • سه شنبه - 2 آذر 1395 - 22:18
  • کد خبر : ۳۰۵
  • مشاهده :  84 بازدید
  • چاپ خبر : روابط پرخطر عامل افزایش ۱۰ برابری آمار ایدز / رادیو ممسنی + عنوان

روابط پرخطر عامل افزایش ۱۰ برابری آمار ایدز / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: کارشناس مسئول اداره کنترل ایدزو بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، از افزایش ۱۰ برابری ابتلا به ایدز از طریق روابط کنترل نشده جنسی خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۰۰ هزار بیمار ایدزی در کشور وجود داشته باشد. دکتر مریم گلزایی در گفت‌و گویی  توضیح داد: تاکنون ۳۰ هزار بیمار که فقط […]

رادیو ممسنی:

کارشناس مسئول اداره کنترل ایدزو بیماری‌های آمیزشی وزارت بهداشت، از افزایش ۱۰ برابری ابتلا به ایدز از طریق روابط کنترل نشده جنسی خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود بیش از ۱۰۰ هزار بیمار ایدزی در کشور وجود داشته باشد.

دکتر مریم گلزایی در گفت‌و گویی  توضیح داد: تاکنون ۳۰ هزار بیمار که فقط حدود ۶ هزار نفر آن‌ها تحت درمان هستند، به شکل رسمی ثبت شده‌اند، اما این رقم قطعی مبتلایان به ایدز در کشور نیست و پیش‌بینی‌ها حاکی از این است که بیش از ۵۰ تا یکصد هزار فرد مبتلابه HIV در کشور وجود دارد.

وی در ادامه، ناآگاهی مردم از نحوه ابتلا به  بیماری و ضعف در بیماریابی را علت اصلی دقیق  نبودن آمارمبتلایان به ایدز در کشور اعلام کرد و گفت: بر اساس فرمول سازمان بهداشت جهانی به جرات می‌توان گفت رقم واقعی مبتلایان به ایدز در کشور بیش از ارقامی است که تاکنون اعلام شده است.

او با اشاره به این که اغلب افراد شناسایی شده مبتلا به ایدز  در دسته معتادان تزریقی قرار دارند، گفت: متاسفانه سالانه  تعداد زیادی از مبتلایان به این بیماری به علت ناآگاهی بیماری خود را به مراجع رسمی  اعلام نمی‌کنند و آمارهای موجود  نیز تنها مختص کسانی است که به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند و اتفاقا جمعیت در خطر ما کسانی هستند که بیماری خود را اعلام نمی‌کنند یا از بیماری خود آگاه نیستند.

گلزایی افزود:  تا پیش از این مدل ابتلا به ایدز در ایران با کشور‌های جهان تفاوت‌های اساسی داشت، به‌ طوری‌ که نگرانی ما در ایران ابتلا به ایدز از طریق مصرف سرنگ‌های آلوده یا همان موج دوم بود، اما  اکنون به نظر  می‌رسد دیگر ابتلا به ایدز از طریق سرنگ آلوده اولویت ما  برای کنترل این بیماری نیست.

کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی  وزارت بهداشت در بخش دیگری از اظهاراتش  درباره  افزایش استعمال مصرف مواد مخدر تزریقی در جامعه  هشدار داد و گفت: گرچه ما برای محدود کردن این بیماری و کنترل آن اقدامات  بیشماری مانند ارایه رایگان متادون یا تاسیس مراکز «دی ای سی» را در دستور کار قرار داده‌ایم، اما  مافیای مواد مخدر نیز در طول سال‌های اخیر با تغییر شیوه استعمال مواد خطرات دیگری برای  جامعه ایجاد کرده است.

وی  در ادامه بیماری ایدز را بیماری رفتاری معرفی کرد و توضیح داد و گفت: افرادی که دارای شرکای متعدد جنسی هستند  یا از سرنگ و سوزن آلوده استفاده می‌کنند، به راحتی می‌توانند اپیدمی  بیماری ایدز را در جامعه پدیدار کنند.

به گفته کارشناس مسئول اداره کنترل ایدز و بیماری‌های آمیزشی  وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی  بررسی آمارهای تجمیعی سال‍‌‌‌‌‎های ۶۵ به بعد نشان می‌دهد: بیشتر تعداد مبتلایان به بیماری ایدز از  گروه معتادان تزریقی بوده‌اند.

موضوعی که در سال‌های  ۹۲ و ۹۳ به  ۴۷ درصد محدود شد و بقیه  مبتلایان  از طریق رفتارهای پرخطر جنسی و انتقال از این شیوه به این بیماری گرفتار شده‌اند.

او با اشاره به این که یک سر انتقال بیماری ایدز زنان و دختران جوانی هستند که در سنین بارداری قرار دارند،  هشدار داد: شیوع رفتارهای جنسی پر خطر می‌تواند به مثابه موج سوم شیوع این بیماری در کشور تلقی شود.

به گفته وی در حال حاضر ارتباط جنسی بین گروه‌های جوان دختر و پسر در جامعه امری متداول است و همین امر ضرورت افزایش آگاهی و در اختیار داشتن وسایل و لوازم پیشگیری توسط این گروه را چند برابر می‌کند.

گلزایی اضافه کرد: بعد از تصادفات دومین عامل مرگ و میرجوانان در جهان بیماری ایدز است، عاملی که در کشورهای شمال آفریقا و خاورمیانه روندی پر شتاب گرفته است و  بررسی آمارهای داخلی نیز آن را تایید می‌کند.

وی گفت: در حال حاضر ۴۴ درصد موارد ابتلا به این بیماری بین جوانان ۲۴ تا ۳۴ سال گزارش می‌شود. بنابراین دادن آگاهی به این گروه حق طبیعی آنان به حساب می‌آید  زیرا ریشه کن کردن این موضوع  همانند اعتیاد غیرممکن است.

او تاکید کرد: ما به عنوان متولیان سلامتی باید تلاش بیشتری برای  آگاهی بخشی به نسل جوان و در اختیار قرار دادن وسایل پیشگیری به این گروه انجام دهیم. 

منبع: فانوس

 

 

منبع: نورآنلاین

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه