رفتن به بالا
  • سه شنبه - 4 آبان 1395 - 19:18
  • کد خبر : ۳۲۴
  • مشاهده :  112 بازدید
  • چاپ خبر : ندای لرگزارش می دهد:شیرینی هندوانه در کام خشکیده روستاهای ممسنی تلخ شد / رادیو ممسنی + عنوان

ندای لرگزارش می دهد:شیرینی هندوانه در کام خشکیده روستاهای ممسنی تلخ شد / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: به گزارش ندای لر،مصرف ۸۶ درصدی آب مردم استان فارس از منابع آبی تجدیدپذیر( آب‌های سطحی و ناشی از باران) سبب شده که مسئولان حوزه آب استان عنوان فرابحران را برای آب فارس به کار ببرند. محمدعلی قلندری، مدیرعامل آب و فاضلاب استان فارس از خشک شدن ۱۱۸ چاه در استان فارس خبر […]

رادیو ممسنی:

به گزارش ندای لر،مصرف ۸۶ درصدی آب مردم استان فارس از منابع آبی تجدیدپذیر( آب‌های سطحی و ناشی از باران) سبب شده که مسئولان حوزه آب استان عنوان فرابحران را برای آب فارس به کار ببرند. محمدعلی قلندری، مدیرعامل آب و فاضلاب استان فارس از خشک شدن ۱۱۸ چاه در استان فارس خبر داده و گفته است منابع آبی در بیشتر نقاط استان فارس وضعیت مطلوبی ندارد.

به گفته وی بالغ بر ۹۴ درصد از کل آب مصرفی استان فارس به بخش کشاورزی، ۵ درصد به بخش شرب و حدود یک درصد به بخش صنعت اختصاص دارد. استفاده از روش‌های نوین آبیاری و کاهش سطح زیرکشت محصولات آب‌بری مانند هندوانه می‌تواند این میزان مصرف آب را در بخش کشاورزی کاهش دهد.

مصرف ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ مترمکعب آب برای یک هکتار هندوانه

با وجودی که مسئولان استان فارس از کاهش ۳ هزار و ۴۰۰ هکتاری سطح زیر کشت هندوانه خبر داده‌اند اما هنوز ۱۱ هزار و ۶۰۰ هکتار از مزارع استان فارس به کشت هندوانه اختصاص دارد که با توجه به گفته احمد دهقان، مدیر امور زارعت جهاد کشاورزی استان فارس با روش نوین آبیاری و استفاده از پوشش پلاستیکی برای کاشت هندوانه ۲۵۰۰ تا ۳۰۰۰ متر مکعب آب در هر هکتار مصرف می‌شود.

با محاسبه سطح زیر کشت و میزان آب مصرفی برای کشت هندوانه در استان فارس ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آب برای کشت هندوانه مصرف می‌شود. این نکته زمانی جدی‌تر می‌شود که از میزان سطح زیر کشت هندوانه ۹ هزار و ۲۰ هکتار در ۱۴ شهرستان‌ جنوبی استان قرار دارد که معادل ۲۷ میلیون و ۶۰ هزار مترمکعب آب است.

در میان این ۱۴ شهرستان، ممسنی با ۲هزار و ۴۵۰ هکتار بیشترین میزان سطح زیرکشت هندوانه را دارد که با فرض اینکه تمامی این سطح با روش‌های نوین آبیاری شده باشد، ۷ میلیون و ۳۵۰ هزار مترمکعب آب در این شهرستان صرف کاشت هندوانه می‌شود.

رهام پیکری:آبرسانی ۲۰ روستای ممسنی با تانکر 

به گفته رهام پیکری، فرماندار این شهرستان دچار بحران آب است به گونه‌ای که در حال حاضر ۲۰ روستای این شهرستان به ویژه در بخش ماهور و میلاتی با کمبود آب روبه‌رو هستند و با تانکر به صورت هفتگی آبرسانی می‌شوند.

علاوه بر این فرماندار ممسنی از بی‌آبی حوزه عشایر این شهرستان خبر می‌دهد و می‌گوید: در حوزه عشایر شهرستان ممسنی نه آب شرب برای انسان دارند و نه آب شرب برای دام، به همین دلیل روزانه با ۷ دستگاه تانکر آب به این مناطق آبرسانی می‌شود.

این بی‌آبی در شهرستان ممسنی در حالی است که کشت محصولات آب بر از جمله هندوانه در این شهرستان همچنان ادامه دارد. بنا به گفته محمدعلی امیری مدیر جهاد کشاورزی ممسنی متوسط بارندگی این شهرستان ۲۵۰ میلی‌متر است و بیش از ۹۰ درصد از آب در ممسنی در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

آنطور که پیکری گفته است باید با آموزش و ترویج نکاتی درباره مصرف درست آب سطح آگاهی بهره‌برداران و کشاورزان این منطقه را برای مقابله با بحران آب افزایش داد.

تغییر الگوی کشت نباید معیشت کشاورز را به خطر اندازد 

تغییر الگوی کشت از دیگر مواردی است که مسئولان جهاد کشاورزی استان برای مقابله با بحران آب ذکر می‌کنند اما فرماندار ممسنی می‌گوید: امسال ۴۰ درصد کشت هندوانه را در این شهرستان کاهش دادیم اما تغییر الگوی کشت زمانی موثر است که معیشت کشاورز به خطر نیفتد.

به گفته پیکری درآمد مردم ممسنی از کشاورزی است بنابراین اگر به کشاورز گفته می‌شود که هندوانه، ذرت یا برنج نکارد باید در مقابل روش‌های کسب درآمد نیز به وی آموزش داده شود. فرماندار ممسنی توپ را به زمین جهاد کشاورزی می‌اندازد تا با تحقیق و پژوهش کشت جایگزین را به کشاورزان آموزش دهد.

کشت هندوانه هم آب مصرفی زیادی دارد و هم ارزش افزوده زیادی برای کشاورز ندارد بنابراین به نظر می‌رسد با توجه به کمبود منابع آبی  در شهرستان‌های مختلف استان فارس به ویژه شهرستان‌های جنوبی و مصرف ۳۴ میلیون و ۸۰۰ هزار مترمکعب آب در استان فارس برای کشت هندوانه، بهتر است مسئولان استان فارس پیش از آنکه تجربه ممنوعیت کاشت برنج در استان تکرار شود به فکر راه چاره‌ باشند.

انتهای گزارش/تسنیم،اسدی

منبع: ندای لر

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه