رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 10 آذر 1395 - 01:45
  • کد خبر : ۳۹۸
  • مشاهده :  123 بازدید
  • چاپ خبر : فرش قشقایی در موزه استان رضوی / رادیو ممسنی + عنوان

فرش قشقایی در موزه استان رضوی / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: فرش هایی که ایل قشقایی فارس، در دوره قاجار و قرن ۱۳ به آستان رضوی اهدا کردند در موزه حرم امام رضا علیه السلام نگهداری میشود به گزارش نورآنلاین، زیبایی نقش‌ها، خوش‌آیندی طرح‌ها، ظرافت گره‌ها، چشم‌گیری و پایداری رنگ‌ها و بیش از همه، حالت خیال انگیز و مرموز بافته‌ها، قالی قشقایی را صدر‌نشین هنرهای […]

رادیو ممسنی:
فرش هایی که ایل قشقایی فارس، در دوره قاجار و قرن ۱۳ به آستان رضوی اهدا کردند در موزه حرم امام رضا علیه السلام نگهداری میشود

به گزارش نورآنلاین، زیبایی نقش‌ها، خوش‌آیندی طرح‌ها، ظرافت گره‌ها، چشم‌گیری و پایداری رنگ‌ها و بیش از همه، حالت خیال انگیز و مرموز بافته‌ها، قالی قشقایی را صدر‌نشین هنرهای سنتی کرده است. 

هنر قالیبافی ایل قشقایی، حدود ششصد سال سابقه داشته و در این مدت، از نقش و نگاره‌های اختصاصی و گاه با سبک‌های خاص غیر ایلی درآمیخته و زمانی هم به ابداع و نوآوری پرداخته‌اند و صدها سال، نقش‌های اصیل خود را حفظ نموده‌اند.
نامورترین بافندگان قشقایی، کشکولی‌ها هستند که دستبافته‌‌های گره بافته خوابدار را عموما به خوبی از کار در می‌آورند. زنان ایگدر، قالیچه‌ها و خورجین‌های گره‌بافته عالی و ظریفی فرا آورده‌اند که وسعت دامنه رنگ‌آمیزی گیاهی آنها اعجاب‌آور است. در طایفه شش‌بلوکی، که بزرگترین طایفه بافنده ایل قشقایی است، برخی از ممتازترین گره‌بافته‌ها دیده می‌شود.

باید دانست که رنگ قرمز تند سرخ‌فام (معروف به رنگ گلی) در هنر فرشبافی قشقایی یک رنگ اساسی است. این قرمز سرخ‌فام، بیشتر در رنگ‌آمیزی ترنج‌ها بکار می‌رود و گاه نیز لچک‌ها و زمینه فرش را به این رنگ در می‌آورند، لیکن کاربرد آن در حاشیه کمیاب است.
پایان گزارش /۲۲۴۲۲۴

 

منبع: نورآنلاین

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه