رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 10 آذر 1395 - 20:15
  • کد خبر : ۴۵۰
  • مشاهده :  128 بازدید
  • چاپ خبر : تاثیر رسانه بر نتیجه عملکرد یک دولت از دیدگاه ابراهیم امینی/توجه به نقد مطبوعات / رادیو ممسنی + عنوان

تاثیر رسانه بر نتیجه عملکرد یک دولت از دیدگاه ابراهیم امینی/توجه به نقد مطبوعات / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: “خبر نورآباد“ – سرویس اجتماعی:جلب آرای عمومی برای آقای روحانی در انتخابات سال ۹۶ در شرایطی که کارنامه چهارساله دولت در معرض قضاوت افکار عمومی قرار گرفته، سخت‌تر از سال ۹۲ خواهد بود. در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین مردم به برنامه‌ها و شعارهای آقای روحانی رای دادند و شناخت عمومی از شخصیت و توان […]

رادیو ممسنی:

“خبر نورآباد سرویس اجتماعی:جلب آرای عمومی برای آقای روحانی در انتخابات سال ۹۶ در شرایطی که کارنامه چهارساله دولت در معرض قضاوت افکار عمومی قرار گرفته، سخت‌تر از سال ۹۲ خواهد بود. در انتخابات ریاست‌جمهوری پیشین مردم به برنامه‌ها و شعارهای آقای روحانی رای دادند و شناخت عمومی از شخصیت و توان وی چندان زیاد نبود. در آن زمان مواضع و برنامه‌های آقای روحانی در جریان انتخابات، مورد توجه و مطالبه اکثریت مردم قرار گرفت و همین مساله سبب شد تا او بتواند برای چهار سال سکان قوه مجریه کشور را به دست گیرد.
لیکن در حال حاضر مردم عملکرد آقای روحانی در دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش را دیده‌اند و نظری خواه مثبت، خواه منفی درباره عملکرد رییس دولت پیدا کرده‌اند. بنابراین در سال ۹۶ مردم بیش از آنکه به برنامه‌ها و شعارهایی که از سوی آقای روحانی برای چهار سال بعدی اعلام شود رای دهند به عملکرد رییس‌جمهور توجه دارند. بر همین اساس آقای روحانی باید به افکار عمومی نشان دهد که چه دستاوردهایی در چهار سال سکانداری‌اش داشته است. همچنین او باید تلاش کند تا در شش ماه باقی مانده از دوره اول ریاست‌جمهوری‌اش هرچه بیشتر برنامه‌های خود را پیش ببرد.
دغدغه‌های اقتصادی جامعه، حقوق و آزادی‌های مشروع شهروندان از جمله حوزه‌های موثر است که افکار عمومی، با توجه به آن، دولت را قضاوت خواهد کرد و مردم در رای به او در سال آینده به آن توجه دارند. از همین رو دولت باید هرچه بیشتر به نقدهای منصفانه دلسوزان و حامیان خود توجه کند و در مدت باقیمانده به نحوی عمل کند که قضاوت افکار عمومی نسبت به او مثبت باشد. همچنین دولت در ماه‌های باقیمانده برای جلب اعتماد عمومی باید پل ارتباطی خود را با افکار عمومی افزایش دهد و مردم را از دستاوردها و تلاش‌های خود در این چهار سالی که به دولت گذشت، با خبر کند. به خوبی می‌توان مشاهده کرد که تیم اطلاع‌رسانی دولت تاکنون بسیار ضعیف عمل کرده است و در شش ماه باقی مانده تا زمان انتخابات دولت باید بکوشد فرصت را غنیمت شمرده و تحولی در تیم اطلاع‌رسانی خود ایجاد کند. کار رسانه‌ای در دنیای کنونی که دموکراسی دیجیتالی شده، اهمیت ویژه‌ای پیدا کرده است.
تاثیر‌گذاری که فضای مجازی در تبادل اطلاعات و اخبار و فضاسازی دارد بر کسی پوشیده نیست. دولت باید تلاش کند افراد متخصص و توانمندی را در این عرصه بگمارد. افرادی توانمند، بدون اینکه کار دیگری را به عهده داشته باشند بر این حوزه تمرکز ویژه داشته باشند و دولت را برای توضیح شرایط و دستاوردهایش یاری دهند. اگرچه زمان کمی از دوره اول دولت باقی مانده است اما تلاش برای تحول در این حوزه می‌تواند کمک شایانی به روند جلب اعتماد عمومی داشته باشد. در کنار دولت، حامیان دولت آقای روحانی در سال ۹۶ نیز وظایفی به عهده دارند و از همین الان باید تلاش کنند که در کسب رای به آقای روحانی کمک کنند.
به هر حال جریان اصلاح‌طلب به عنوان مهم‌ترین پشتوانه آقای روحانی از پایگاه اجتماعی خوبی برخوردار است و همین پایگاه اجتماعی بود که در سال ۹۲ آقای روحانی را به عنوان رییس‌جمهور بر صدر قوه مجریه نشاند. بر این اساس نباید فراموش کرد که حمایت پایگاه اجتماعی جریان اصلاح‌طلب از هیچ شخصی مطلق و ثابت نیست. مردم نشان داده‌اند که صرفا به تعلق به یک جریان سیاسی اکتفا نمی‌کنند. نمونه این امر در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۸۴ مرحله دوم اتفاق افتاد. اتفاقی که برای اصلاح‌طلبان افتاد زنگ خطری است و نشان می‌دهد نباید آقای روحانی و حامیان او از جمله اصلاح‌طلبان خیال‌شان راحت باشد که مردم تحت هر شرایطی پشت سر‌شان باقی می‌مانند. ضمن اینکه انسجام جریان حامی دولت و نحوه برخورد جریان رقیب در انتخابات ۹۶ نیز بر پایگاه رای آقای روحانی تاثیرگذار خواهد بود.
البته در حال حاضر نوعی سردرگمی در جریان رقیب مشاهده می‌شود به دلیل اینکه معمولا ریاست‌جمهوری افراد در ایران دو دوره‌ای بوده، آنها ناامید شده‌اند و حس می‌کنند قدرت رقابت با آقای روحانی را ندارند. ولی همچنان باید معادلات سیاسی را تا زمان انتخابات رصد کرد. امید است که در انتخابات پیش رو شاهد رقابتی سالم باشیم.
ابراهیم امینی عضو شورای مرکزی حزب اعتماد ملی_روزنامه اعتماد

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه