رفتن به بالا
  • یکشنبه - 2 مهر 1396 - 15:32
  • کد خبر : ۷۱۱۹
  • مشاهده :  30 بازدید
  • چاپ خبر : رسانه های ممسنی و رستم قربانی عملکرد مسوولان / رادیو ممسنی + عنوان

رسانه های ممسنی و رستم قربانی عملکرد مسوولان / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: مسئولانی که رسانه ها را نشانه میروند بهتر است بدانند ریشه انتشار چنین خبرهایی عملکرد مدیران بوده و در کنار ان عدم برخورد قاطع با خاطیان و نشارنه گرفتن رسانه ها نه تنها دردی از دردهای ممسنی و رستم را التیام نمیبخشد بلکه حاشیه امن برای مدیرانی ایجاد میکند که با عملکرد خود […]

رادیو ممسنی:

مسئولانی که رسانه ها را نشانه میروند بهتر است بدانند ریشه انتشار چنین خبرهایی عملکرد مدیران بوده و در کنار ان عدم برخورد قاطع با خاطیان و نشارنه گرفتن رسانه ها نه تنها دردی از دردهای ممسنی و رستم را التیام نمیبخشد بلکه حاشیه امن برای مدیرانی ایجاد میکند که با عملکرد خود موجب ایجاد تنش میشوند.

“خبر نورآباد یادداشت:شهریار گودرزی_ در یک ماه گذشته جو حاکم بر شهرستان های ممسنی و رستم شاهد تنش هایی در بین افکار عمومی و نشر خبر های انتقادی بی سابقه در رسانه های محلی این شهرستان ها بوده است.
از جریان سرپرستی شهرداری تا تعیین شهردار نوراباد و استعفای پیکری تا استعفای اسدی و استعفای دسته جمعی در آموزش و پرورش تا استعفای خاص و قابل تامل رییس دفتر نماینده.
از بررسی دخالت ها و رد پای خواص در رخدادن بعضی موارد و روند اجرایی در شهرستان تا علنی شدن این دخالت ها در بعضی موارد و برگزاری جلسات پشت پرده تا دادن وعده های مدیریتی و … همه و همه شرایط خاصی را بر جو دو شهرستان و رسانه های این شهرستان ها حاکم کرده بود که طبیعتا مواردی از انها طبیعی بوده و مواردی نیز غیره طبیعی.
هرچند در گذشته نیز چنین مواردی در ممسنی و رستم رخ میداده است ولی باید همه و همه به این درک اجتماعی برسیم که جامعه در حال پیشروی و تغییر عادتها و رفتارهای گوناگون میباشد و عموم مردم بخصوص مسئولان این دوشهرستان کنار امدن با تغییرات را باید سرلوحه خود قرار داده و بدانند که رکن چهارم دموکراسی که همان رسانه میباشد وظیفه حرکت در موازات انها را دارد نه در راستای رفتار انها.
اما نکته قابل تامل وجود افرادی هست که رسانه ها را محل تنش ها و ناراحتی ها میدانند و گاها معتقدند کیبورد رسانه ها قصد ایجاد شکاف بین طوایف و مردم با مسئولان را دارند.
این دوستان که تعداد اندکی نیز هستند بعضا معتقدند که ممسنی و رستم عاری از هرگونه نادرستی هست و رسانه ها با انتشار اخبار کذب، توهین، تهمت و هزاران بحث دیگر قصد در نابودی اینده و پیشرفت ممسنی و رستم را دارند و با این کار جلوی فعالیت دلسوزانه بعضی از مسوولین و بعضا خواص مد نظرشان را میگیرد.
در حالی که قوانین در سطح کلان برای رسانه ها تغریف شده است و حرکت در چارچوب قانون اساسی از حقوق رسانه ها بوده و میتوان گفت این موضوع در ممسنی و رستم هنوز برای عده ای هلاجی نشده است و در بعضی موارد به جای شفاف سازی شاهد تصمیم گیری در خصوص نشر یا عدم انتشار یک خبر میباشیم و معمولا هر خبری که باب میل مسئولان نباشد با برچسب امنیتی و تشویش و تنش و … به لیست سیاه رفته و این درحالی است که باید با شفاف سازی و برخورد با مسئولینی که عملکرد انها اساس اخبار است سعی در حل مسئله داشته باشیم نه اینکه صورت مسئله را پاک کنیم چرا که چه بخواهیم و چه نخواهیم خبرهای یک ماه اخیر چیزی جز انعکاس عملکرد مدیران و نتیجه ان بر جو شهرستان های ممسنی و رستم نبوده است.
اما عجیب تر وجود جمع کثیری هست که نظر این جمع قلیل را قبول کرده و رسانه را نشانه میروند و کم کاری مسئولان را به پای رسانه میگذارند و نمیدانند علت انتشار اخبار تنش زا همان عملکرد ضعیف و غیره اصولی مسئولان در این دو شهرستان میباشد.
حال باید پرسید ایا یک رسانه اگر خبری را که میداند درست است و رخ دادن ان نیز واقعیت دارد را منتشر کند خیانت کار است یا ان شخصی که خود را بر خلاف قانون برتر از همه مردم شهر میداند و با انجام فعالیت های نادرست موجب ایجاد تنش در افکار عمومی میگردد؟
ایا رسانه منبع تنش میباشد یا ان مسوولی که وعده میدهد و خلف وعده میکند و این عمل موجب ایجاد تنش در بین افکار عمومی میشود؟
رسانه تنش ایجاد میکند یا ان مسوولانی که با مردم روراست نیستند و وظیفه خود را به عنوان یک مسئول به درستی انجام نمیدهند؟
رسانه اسایش عمومی را به هم میزند یا ان مسوولانی که بدون در نظر گرفتن اسایش عمومی استعفا میدهند؟
واقعیت امر این است که در یک ماه گذشته اکثر رخداد های مهم توسط خواصی رقم خورده است که هیچ جایگاهی در چارت سازمانی نداشته و در این بین نیز تعدادی از مسئولان با حرکت در مسیر سیاست های انها موجب ایجاد تنش شده اند.
ایا میتوان قبول کرد که انتشار خبر حادثه ای در ممسنی و رستم به دلیل گیر بودن پای یک نهاد دولتی را ضد امنیت و علت بد نامی شهرستان های ممسنی و رستم تلقی کرد ولی انتشار دستگیری تعداد بالای خورده فروش مواد مخدر و سارق را که نردبان تشویقی های مدیر یا رییسی میشود را علت بدنامی این دو شهرستان ندانست؟
حال باید از مسئولان پرسید تا کنون چه تعداد از اخباری که از رسانه ها منتشر شده است را به جد پیگیری کرده اند و در این مورد چه اندازه با رسانه ها همکاری داشته اند؟( اش پنبه ای، کم فروشی در نانوایی ها، نابسامانی در تاکسیرانی، کمبود تجهیزات اتش نشانی، وضیعت ستاد بحران،کاشت محصولات اب بر و …).
متاسفانه تعامل در شهرستان های ممسنی و رستم به انتشار اخبار باب میل ادارات محدود شده است و گاها برای نشر اخبار مربوط به ادارات شاهد دخالت ها و یا عدم همکاری با رسانه برای کنترل خبر و نشر مطالب مورد نظر مدیران هستیم و همین امر موجب شده است رسانه ها نیز چندان تمایلی به این تعامل یک طرفه نداشته باشند. البته برعکس این مطلب نیز در بعضی موارد وجود دارد و از مدیرانی که مستمر در انتشار اخبار شفاف در همه موارد همکاری داشته اند تقدیر و تشکر میکنم.

در ممسنی و رستم بارها در نشست های خبری قوت بخشیدن به روابط عمومی ادارات پیشنهاد شده است ولی تاکنون بیش از نود درصد ادارات روابط عمومی خود را در راستای همکاری با رسانه ها فعال نکرده اند و اگر این کار انجام شده است باید گفت چرا تا کنون سراغی از رسانه ها نگرفته اند.
مسئولانی که رسانه ها را نشانه میروند بهتر است بدانند ریشه انتشار چنین خبرهایی عملکرد مدیران بوده و در کنار ان عدم برخورد قاطع با خاطیان و نشانه گرفتن رسانه ها نه تنها دردی از دردهای ممسنی و رستم را التیام نمیبخشد بلکه حاشیه امن برای مدیرانی ایجاد میکند که با عملکرد خود موجب ایجاد تنش میشوند.
لذا از مسئولان ارشد ممسنی و رستم خواستاریم به جای گناهکار نشان دادن رسانه ها به یاری این رکن اساسی امده تا با شفاف سازی مستمر که بعضا همراه با تنش میباشد که طبیعی هم هست فضای شهرستان های ممسنی و رستم را به سمت تغییر و قانون گرایی و حذف معضلات هدایت کنیم.
در واقع رسانه در ممسنی و رستم چوب دو سر سوخته شده است و نگاه منفعت طلبانه و عدم پذیرش نقد از سوی افرادی خاص دلیل جلوگیری از رشد رسانه در این دو شهرستان است.
مورد دیگری که در این بین موثر بر حمله به رسانه ها میباشد نبود قدرت اقتصادی رسانه ها در این دو شهرستان میباشد و متاسفانه در این خصوص افرادی سودجویی کرده و ضمن پرداخت بسیار بسیار ناچیز از بیت المال به اصحاب رسانه تحت عنوان هدیه سعی در مصادره کردن رسانه در راستای منفعت شخصی خود هستند این در حالی است که در جای جای دنیا هر شخص یا مدیری بابت نشر اخبار که منجر به اشاعه عملکرد و یا دیدگاهش میشود هزینه پرداخت میکند چراکه یک رسانه برای انتشار یک خبر بعضا تا چند ده هزار تومان هزینه را متحمل میگردد که این جدا از هزینه های برگرفته از برند و اعتبار ان رسانه میباشد، ولی در ممسنی این فضای رایگان نیز به مذاق مدیران خوش نیامده و در قبال پرداخت مبلغ بسیار ناچیز به عنوان هدیه به مناسبتی خاص سعی در مصادره رسانه دارند.
واقعا تاسف برانگیز است که مدیری بخاطر پرداخت هدیه بسیار ناچیز از بیت المال به رسانه در پی برند سازی شخصی خود باشد و حتی وقیحانه پس از گذشت چند سال باز بابت هدیه سالها پیش توقع بی جا از رسانه داشته باشد و سعی در مصادره رسانه کند.
امید است مدیران ممسنی و رستم بجای نشانه گرفتن رسانه ها این فضای بدون هزینه را به دید مثبت نگریسته و بدانند که اصحاب رسانه با هیچ شخصی خصومت شخصی نداشته و فقط جایگاه را مد نظر قرار میگیرند چرا که با گذر زمان افراد تغییر کرده و جایگاه ثابت است.
در پایان همه بدانیم رسانه وقتی معنا پیدا میکند که اخباری را منتشر کند که بعضی از انتشار ان واهمه دارند و اگر غیر از این باشد روابط عمومی بیش نیست.

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه