رفتن به بالا
 • پنجشنبه - 18 آذر 1395 - 21:05
 • کد خبر : ۸۶۰
 • مشاهده :  55 بازدید
 • چاپ خبر : چشم وهم چشمی در عروسی ها بیداد می کند / رادیو ممسنی + عنوان

چشم وهم چشمی در عروسی ها بیداد می کند / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: ازدواج سنتی آسمانی، الهی و ارزشمند است که مایه آرامش و اطمینان فرد، تحکیم بنیان خانواده و ثبات و پایداری و امنیت اجتماع می شود. اسلام بر این منش نیکو و این نهاد اجتماعی کوچک، امّا پراهمیّت چندان تأکید فرموده که گاه آن را تا حد وجوب رسانده است.شیوه ها و حدودی که […]

رادیو ممسنی:

ازدواج سنتی آسمانی، الهی و ارزشمند است که مایه آرامش و اطمینان فرد، تحکیم بنیان خانواده و ثبات و پایداری و امنیت اجتماع می شود.

اسلام بر این منش نیکو و این نهاد اجتماعی کوچک، امّا پراهمیّت چندان تأکید فرموده که گاه آن را تا حد وجوب رسانده است.شیوه ها و حدودی که در این دین مقدس برای امر مهم و حساس ازدواج بیان شده، راهی به سوی استحکام این امر مقدس الهی و چارچوبی برای رسیدن آن به فرجامی نیک و سعادت مندانه است.

آنچه مسلم است این است که زندگی موفق، در پناه ازدواجی موفق و ازدواج موفق در گرو عمل به دستورات روشنگرانه دین مبین اسلام است.

بسیاری از معضلات و مفاسد امروز در جامعه ریشه در تاخیر ازدواج و بالا رفتن سن جوانان و بی رغبتی به این امر مقدس است که انسان نمی تواند نیازهای جنسی و غریزی خود را کنترل کند و نتیجه آن رفتن به بیراهه و راههای غیر مشروعی است که علاوه بر گناه باعث فساد در جامعه می شود.

امروزه موجی از آداب و رسوم غلط و ناشایست به راه افتاده که مشکلات را پیچیده کرده و مانع از ازدواج جوانان می‌شود و در نتیجه سن ازدواج نیز روز به روز بالا می‌رود و شاهد آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن هستیم.تشریفات و تجمل‌گرایی، همانند تارهای عنکبوتی است که هر چه بیشتر باشد، بیشتر انسان را گرفتار می‌کند.

صحیح است که وضع زندگی عوض شده و سطح معیشت بالا آمده، اما معیارها و ارزش‌های اسلامی ـ انسانی، هرگزعوض نشده و نخواهد شد، یعنی اسراف نکردن، ساده گرفتن، چشم و هم‌چشمی نکردن و باطل بودن خرافات و تشریفات، و ….همیشه به حال خود باقی است.

چه خوب است خانواده‌ها به قدر توانشان جهیزیه تهیه و به ضرورت اکتفا کنند، چراکه در بیشتر مواقع ۳۰ درصد جهیزیه‌ها جزء لوازم زندگی است و بقیه یعنی ۷۰ درصد اضافی و تشریفاتی است.در صورت تمکن مالی هدیه دادن خوب است، ولی آیا انصاف است کسی که ندارد با دلیل آوردن این که این رسم است که مثلاً برای تک تک اعضاء خانواده عروس و داماد کادو خرید و … خود را به فشار و فلاکت بیاندازید.

مهار نشدن غریزه جنسی در جوانان باعث روابط نامشروع شده و عصمت و پاکدامی دختران را زیر سئوال می برد و و پسران نیز در این زمینه با ارضا نیاز خود از تعهد به ازدواج شانه خالی می کنند.بنا براین ما باید فرهنگ سازی در این حوزه را بر مبنای درست داشته باشیم، اگر مبنا درست نشود فرهنگ در زندگی نیز درست نمی شود و ما وقتی در جامعه اسلامی زندگی می کنیم باید بر مبنای دین اسلام پیش برویم.

فرهنگ دینی اسلامی برای ما ازدواج آسان و به دور از چشمم هم چشمی را ترسیم کرده در حالی که امروز در رویکرد اجتماعی جامعه این مبنا از بین رفته است.

اگر به موانع بی توجهی شود تقدس ازدواج نیز مفهوم خود را از دست می دهد و پایه آن در جامعه سست می شود.

پایان گزارش/

  فرهنگ دینی اسلامی برای ما ازدواج آسان و به دور از چشمم هم چشمی را ترسیم کرده در حالی که امروز در رویکرد اجتماعی جامعه این مبنا از بین رفته است.

  منبع: نورآنلاین

  اخبار مرتبط


  ارسال دیدگاه