رفتن به بالا
  • دوشنبه - 21 اسفند 1396 - 22:16
  • کد خبر : ۸۸۳۳
  • مشاهده :  133 بازدید
  • چاپ خبر : سه کشته در ممسنی بر اثر انفجار چاه فاضلاب +تصاویر / رادیو ممسنی + عنوان

سه کشته در ممسنی بر اثر انفجار چاه فاضلاب +تصاویر / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: بر اساس گزارش های دریافتی انفجار چاه فاضلاب یک منزل مسکونی در شهر نوراباد ممسنی منجر به کشته و زخمی شدن سه نفر شد. “خبر نورآباد“ – سرویس حوادث:بر اساس گزارش های دریافتی انفجار چاه فاضلاب یک منزل مسکونی در شهر نوراباد ممسنی منجر به کشته و زخمی شدن سه نفر شد. این حادثه امروز […]

رادیو ممسنی:

بر اساس گزارش های دریافتی انفجار چاه فاضلاب یک منزل مسکونی در شهر نوراباد ممسنی منجر به کشته و زخمی شدن سه نفر شد.

“خبر نورآباد  سرویس حوادث:بر اساس گزارش های دریافتی انفجار چاه فاضلاب یک منزل مسکونی در شهر نوراباد ممسنی منجر به کشته و زخمی شدن سه نفر شد.

این حادثه امروز رخ داده است و شدت انفجار نیز باعث شکسته شدن شیشه های این خانه شده است.

بر اساس گزارش های دریافتی افراد فوت شده در این انفجار یک زن و شهر و مسئول تخلیه چاه بوده و افراد حاضر احتمال افتادن یک نفر دیگر در چاه را داده اند که در این خصوص باید چاه تخلیه شود.

به گفته خبرنگار حاضر ما در منزل مورد نظر ماشن آتش نشانی پس از مدت طولانی به محل رسید.

شایان ذکر است چاه های فاضلاب به دلایل خاص و تولید گاز های قابل انفجار بسیار خطرناک هستند و بعضا با ایجاد حرارت و یا افزودن برخی مواد شیمیایی قابلیت انفجار پیدا میکنند.

گزارش رسیدگی اورژانس به حادثه انفجار چاه در ممسنی.

مشخصات ماموریت انفجار چاه از روی کامپیوتر دستگاه ضبط مکالمه که بصورت اتومات ثبت می گردد به شرح زیر میباشد.

ساعت دریافت پیام:  ۹:۲۷:۴۶  اعلام ماموریت به کد:  ۹:۲۷:۵۸ شروع مامورت (حرکت آمبولانس): ۹:۲۸:۵۴ رسیدن به محل حادثه:  ۹:۳۴ حرکت از محل حادثه به بیمارستان: ۹:۳۷ رسیدن به بیمارستان:  ۹:۴۵ اتمام ماموریت:  ۱۰:۱۳:۵۱

ممسنی+تصاویر” alt=”سه کشته بر اثر انفجار چاه فاضلاب در ممسنی+تصاویر” style=”border: medium none;”>
ممسنی+تصاویر” alt=”سه کشته بر اثر انفجار چاه فاضلاب در ممسنی+تصاویر” style=”border: medium none;”>

 
انواع گازهای موجود در چاه
به نقل از سایت آتش نشانی میبد گازهایی که عمدتاً در چاه ها یافت می شوند بر ۵ نوع می باشند:…

۱-NH3 یا آمونیاک : این گاز از هوا سبک تر، بی رنگ و بوی آن تند و زننده و در صورت اختلات با هوا و گرم شدن و همچنین با تحت فشار قرار گرفتن قابلیت انفجار دارد . خنثی سازی آن با آب پودری صورت می گیرد این گاز باعث تحریکات چشم، بیتنی و مجاری تنفسی انسان می گردد و بی هوش کننده و سرفه آور است حتی در سطح پوست تولید سوختگی می کند وجود ۱ الی ۵% درصد این گاز به مدت ۱ ساعت تولید مرگ می کند.

شخصی که دچار مسمومیت با این گاز شده باشد عرق شدید می کند که باید به هوای آزاد منتقل شود و چشم و پوست و محل های آلوده را با آب زیاد شستشو داد همچنین هرگونه لباس آلوده را از تن وی خارج نمود.

 از تجزیه و تخمیر محصولات انسانی یا حیوانی و بعضی مواد بوجود می آید. وجود این گاز درون چاه باعث کمبود شدید اکسیژن و مشکل تنفسی نیز می شود. این گاز در جاهایی که برای دفع فضولات انسانی حفر شده بوجود می آید.

۲- هیدروژن سولفوره: این گازها در اثر سوختن ناقص موادی مانند مو و پشم و گوشت و موادی که دارای گوگرد می باشند بوجود می آید . بوی این گاز شبیه بوی تخم مرغ گندیده می باشد . مقدار خیلی کم این گاز را می توان با حس بویایی تشخیص داد در جاهایی که تدریجاً استشمام شود حس بویایی را فلج می کند.

۱ % این گاز شدیداً خطرناک است و تا ۲% این گاز را می توان تشخیص داد در جایی که مقدار گاز در چاه زیاد باشد تخلیه گاز باید با وسایل ضد جرقه انجام گیرد . اگر گاز در محیط سر بسته ای از داخل چاه نشت کند امکان مسمومیت وجود دارد . شخصی را که برای مدتی از این گاز تنفس کرده باید به هوای آزاد انتقال داد و در صورت عدم تنفس اقدام به دادن تنفس مصنوعی و اکسیژن نموده و مصدوم را به بیمارستان منتقل نمود . چاهایی که گوگرد و یا آب گوگرد دارد قابلیت انفجار آن شدید می باشد و تنفس آن باعث تحریک شدید دستگاه تنفسی شده و تنفس را سریع می کند و گاز بیشتر تنفس می شود که بسیار سمی است و باعث مرگ می گردد. این گاز از تجزیه و تخمیر مواد شیمیایی بوجود می آید.

۳-   CH4  یا گاز متان : این گاز نیز بی بو و بی رنگ است و قابلیت انفجار شدید دارد و باعث کمبود اکسیژن در محیط   می شود. این گاز حاصل تجزیه و تخمیر در اثر فعل و انفعالات میکرو ارگانیزم های موجود در محیط زیست مقدار کمی از آن در آب حل می شود.

مخلوط این گاز با هوا و اکسیژن و با گاز کلر قابل انفجار است ، سمی است و استنشاق آن به مدت طولانی جای اکسیژن را در دستگاه تنفسی اشغال و تولید خفگی می نماید . باید مصدوم به هوای آزاد منتقل کرد و در صورت لزوم اقدام به تنفس مصنوعی نمود.

۴- گاز کربنیک : گازی بی بو، بی رنگ، غیر قابل اشتعال سنگینتر از هوا و محلول در آب است ، این گاز می تواند سرعت و حجم تنفس را ۵۰% بالا ببرد وجود ۳% آن سرعت و حجم تنفس را ۲ برابر می نماید و مقدار ۱۰% آن کمتر از چند دقیقه تولید مرگ می نماید عمده ترین خطر این گاز بالا بردن سرعت تنفس است.

۵-گاز منوکسید کربن : گازی بی بو و بی رنگ و بی طعم است که در اثر سوختن ناقص مواد حاصل می شود که هموگلوبین خون ۲۰۰ بار میل ترکیبی بیشتری نسبت به اکسیژن با این گاز دارد و در صورت تشخیص جایگزین اکسیژن در بدن شده و موجب مرگ بدون درد انسانها می گردد.

چه عواملی باعث گاز دار شدن یک چاه می شود؟

۱- حرارت و رطوبت قبلی چاه  ۲- فاسد شدن اجساد حیوانات  ۳- سوزاندن چوب در ابتدای چاه و سقوط زغال باقیمانده به انتهای چاه  ۴- بعضی از چاه ها دارای خاکی می باشند که تولید (دم) یا گاز سمی می کند.  ۵- چاههای فاضلاب به طور قطع دارای گاز سمی سولفور ئیدروژن و آمونیاک می باشند.

چگونگی شناسایی چاههایی که دارای گاز می باشند:

۱- مطمئن ترین وسیله برای چاه هایی که از گاز دار بودن آن اطمینان نداریم استفاده از دستگاه گاز سنج می باشد.

۲- روشن کردن چراغ بادی (فانوس) و فرستادن آن به عمق چاه که در صورت گاز دار بودن چراغ خاموش می شود. البته این روش ۱۰۰% نیست.

۳- در صورت استفاده از نور منعکس شده خورشید توسط آینه، نور به محدوده ای یا انتها شبیه به لکه ابر برخورد کرده و عبور نمی کند.

۴- چاه دارای بوی زننده ای مانند سیر یا گوگرد می باشد.

۵- با توجه به اینکه بعضی از چاه ها در وسط چاه دارای یک محدوده گاز دار می باشد زنده بودن مصدوم در انتهای چاه دلیل محکمی برای سالم بودن هوای چاه نمی تواند باشد.

۶- در مواقعی که چاه در گلوگاه دارای گاز می باشد و امدادگری بدون ماسک داخل شده به محض تغییر حالت می بایست سریعاً او را از چاه بالا کشیده و با وسایل ایمنی از جمله ماسک مجهز نمود.

۷- بیاد داشته باشید که برای یک عملیات مطمئن رعایت کلیه نکات ایمنی ضروری است.

کمبود اکسیژن :
در بعضی از چاه ها ممکن است گازهای مسموم کننده وجود نداشته باشد اما بخارات ( دم ) و گازهای بی اثر جایگزین اکسیژن شده و درصد آن را پایین می آورد و شخص را دچار خفگی کامل یا ناقص می کند.

ممسنی+تصاویر” alt=”سه کشته بر اثر انفجار چاه فاضلاب در ممسنی+تصاویر” style=”border: medium none;”>

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه