رفتن به بالا
  • دوشنبه - 22 آذر 1395 - 20:30
  • کد خبر : ۹۹۹
  • مشاهده :  126 بازدید
  • چاپ خبر : زمستان ابدی برای سرزمین نفت خیز ماهور / رادیو ممسنی + عنوان

زمستان ابدی برای سرزمین نفت خیز ماهور / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: به گزارش خبرنگار نورآنلاین، ماهور میلاتی بخش بزرگ شهرستان ممسنی همواره زمستانی و سرد است. هر چه هم هواشناسی در بوق و کرنا کند که اینجا یک منطقه ی گرم و خشک است باز باورش سخت و غیر قابل پذیرش است. سردی ماهور به آب و هوایش نیست بلکه نگاه زمستانی و سرد […]

رادیو ممسنی:

به گزارش خبرنگار نورآنلاین، ماهور میلاتی بخش بزرگ شهرستان ممسنی همواره زمستانی و سرد است. هر چه هم هواشناسی در بوق و کرنا کند که اینجا یک منطقه ی گرم و خشک است باز باورش سخت و غیر قابل پذیرش است.

سردی ماهور به آب و هوایش نیست بلکه نگاه زمستانی و سرد مسئولین به این خطه است. در این نگاه سرد فقط گرمای محبت مردم است که ماهور را پا برجا نگه داشته است.

ماهور نفت خیز ترین مرکز در شمال و شمال غربی فارس است و تنها چاه نفت سبز خاورمیانه را در دل خود جای داده است. البته در مقابل یکی از بخش های کمتر توسعه یافته در سطح استان و کشور نیز می باشد که قریب به ۵۰ درصد از وسعت شهرستان ممسنی را در برگرفته و جمعیت عشایری ۲۰ هزار نفری را در دل خود جای داده است.

ممسنی مدیون همین چاه های نفت ماهور میلاتی است که هر ساله از طریق اعتبارات ۲ درصد نفت و گاز پول های هنگفتی را به شهرستان تزریق می کنند اما واقعا سهم ماهور از این اعتبارات چقدر است؟

اوج محبت مسئولین به منطقه ماهور را آنجا می توان دید که در دهه ۶۰ بخش بزرگ و نفت خیز یعنی بی بی حکیمه ۱ را به شهرستان های همجوار بخشید!

یا اگر بخواهند مسئولین لطفی نمایند وزارت نفت را مجبور می کنند که در قبال این چاه های نفت پروژه های بزرگی را در شهرستان به دست بگیرد! مثلا بیاید و استخر سرپوشیده بزند یا فلان راه را بسازد! اما واقعا کدام یک از این پروژه در بخش ماهور میلاتی اجرا شد؟

تا فصل زمستان می رسد همین مسئولین دست خانواده را می گیرند و به ماهور می آورند تا هوای بهاری آن لذت ببرند؟ اما وقتی که موقع اقدام و عمل می شوند حاضرند هزاران هکتار از طبیعت ماهور را با لودر خاکبرداری ککنند تا راه برای موسسه ژئو فیزیک باز شود و تا بتوانند نقت بیشتری را استخراج کنند!

تازه پول همین آسیب زدن به طبیعت را از آن شرکت می گیرند و آن شرکت را جریمه می کنند اما واقعا آن پول ها برای طبیعت ممسنی خرج شد؟ یا جای دیگر؟

همین مسئولین تا فصل برداشت می شود بر سر کشاورزان ماهور فریاد می زنند که گندم ها را به دلالان نفروشید! و وقتی که کشاورازان اعتراض می کنند که اینجا سرزمین بی آب و علفی است و میزان برداشت کم است می گویند: می خواهیم از رودخانه زهره آب را پمپاز کنیم و برایتان بیاوریم و قطب کشاورزی در این منطقه ایجاد نمائیم.

آنها درحالی این دروغ های بزرگ را می گویند که آب را در همان بالا دست می خواهند ذخیره کنند و به دیگران بدهند!

در مقابل تا می خواهند از اعتبارات محرومیت زدایی استفاده کنند می گویند که ممسنی سرزمین است با ۶۰۰ روستا ! و بیشترین روستا ها در منطقه ماهور میلاتی قرار گرفته اند!
اما در واقع این اعتبارات هم برای اجرای طرح هادی در روستاهای اطراف نورآباد یا بهسازی روستاهایی زلزله زده شده ی بخش مرکزی و یا ایجاد روستای گردشگری در مناطق خوش آب و هوا هزینه می شود.

همین نگاه تبعز آمیز باعث شده که ماهور نه تنها بیشترین روستاها را در دل خود نداشته باشد بلکه به بخشی با تعدد وستاهای خالی از سکنه معروف باشد؟!

شاید همین مسئولین ادعا کنند که ما برای ماهور خیلی کارها کردیم مثلا گاز را آوردیم یا اینکه ببامنیر را شهر کردیم. اما باید گفت که گاز ماهور به عنوان بزرگتین پرژه گاز رسانی استان مدیون فرزندان خود این بخش است نه نگاه محبت آمیز دولت مردان! از طرفی اگر واقع بین باشیم شهر شدن بابامنیر نه تنها برای مردم سودی نداشته بلکه بار مشکلات مردم را بیشتر کرده است.

    منبع: نورآنلاین

    اخبار مرتبط


    ارسال دیدگاه