دیارممسنی » سایت های ممسنی و رستم » ممسنی و رستم
کد خبر : 11321
یکشنبه - 28 بهمن 1397 - 18:09

دیدار خانواده شهیدان ستار و عبدالرسول محمودی با رهبر انقلاب / رادیو‌ ممسنی

نویسنده خوش آوازه فارسی که برادر بزرگترش بین شهدای دفاع مقدس ستاره شد و برادر کوچکترش هم بین شهدای مدافع حرم اوج گرفت و به ستاره‌ها رسید، بیست و سوم بهمن ماه۹۷ همراه با جمعی از خانواده‌های شهیدان دفاع مقدس، مدافع حرم و شهدای دفاع از مرزها و امنیت به زیارت مقام معظم رهبری رفتند.

محمد محمودی نورآبادی که در سطح کشور شناخته‌تر از استان فارس است از این دیدار حاشیه نویسی جالبی داشته که در ادامه می‌خوانیم:

✳دیدار با حضرت آقا

 «نزدیکای ظهر است. جمع شده‌ایم در سالنی با حدود پنجاه متر مساحت که با موکت عسلی رنگ فرش شده است. برای پدر صندلی گذاشتند.

خادمان برایمان چایی می‌آورند. استکان‌های ریز نقش شیشه‌ای با قندانی کوچک که صفا و سادگی روزهای خوش ییلاق و قشلاق ایل را تداعی می‌کند. پدر خوش چایی است. مثل همیشه، داغ و لب‌سوز چایی را بالا می‌کشد.

محافظان و فیلمبردارن، سرگرم کار خودشان هستند. اذان که تمام می‌شود، جماعت ۳۰ نفره از جای بلند می‌شوند. معلوم است که آقا دارد می‌آید. مادر با قاب عکس سر راهش قرار می‌گیرد. آقا سلام می‌کند و به تصویر جگرگوشه‌های مادر خیره می‌شود و پلک می‌زند و گام بر می‌دارد. می‌رسد به سجاده و قامت می‌بندد به نماز. من و عباس صف دوم هستیم. حس غریبی داریم. ستار نیست اما انگار هست و می‌بینمش که با همان چشم‌های دقیقش آقا را به تماشا ایستاده است. خیلی زود گلویم پر از بغض و چشم‌هایم خیس اشک می‌شود.

نماز ظهر و عصر که تمام می‌شود، آقا روی صندلی می‌نشیند. همه دور و برش می‌نشینیم. پدر و مادرم با دو پدر شهید دیگر هم رو صندلی نشسته‌اند.

آقا باز سلام می‌کند و از حضور مردم در ۲۲ بهمن می‌گوید و سپس موضوع شهدای حرم را دنبال می‌کند.

_ «کاری که فرزندان شما کردند، دشمن را به تعجب وا داشت. کار برزگی بود. دشمن حساب آمد دستش که نمی‌شود با این ملت در افتاد..‌.»

سخنرانی کوتاه و بعد گفت‌وگویی دو طرفه شکل می‌گیرد. اولین خانواده ما هستیم. آقا کاغذی را دست می‌گیرند و نگاه می‌کنند؛

_ «پدر شهیدان عبدالرسول و ستار محمودی تشریف دارن؟»

پدر کنار دستش دست بلند می‌کند و می‌گوید: خدمت حضرتعالی هستم آقا.

آقا سلام و احوال پرسی می‌کنند و بابا با همان لحن قاطع و صمیمیت همیشگی جواب می‌دهد؛ سلام از ما… خیلی ممنون هستیم. برای زیارت شما آمده‌ایم و خوشحال‌.

آقا خوش آمد می‌گویند و می‌پرسند: «عبدالرسول چند سالش بود؟» پدر می‌گوید: ۱۹ سال حضرت آقا

_«عجب! ستار چند سالش بود؟‌‌»
پدر بغضش را فرو می‌خورد و می‌گوید: ستار چهل سالش بود.

آقا می‌پرسند: «خودت هم جبهه رفتی؟»
 نه آقا… ما گرفتار زراعت و کشاورزی بودیم و بچه‌ها می‌رفتند.

آقا لبخندی می‌زنند و می‌گویند: «بله شما پشت جبهه را نگه می‌داشتید.» و تشکر می‌کنند و به کاغذ خیره می‌شوند و می‌گویند: «سرکار خانم عالم ضرغامی مادر شهیدان محمودی تشریف دارن؟»

مادر در سمت چپ آقا از روی صندلی کمی جا به جا می‌شود و می‌گوید: بله حضرت آقا. و سلام می‌کند. آقا جواب می‌دهند و احوال پرسی می‌کنند.

مادر که دعایش می‌کند، آقا می‌گویند: «حاج خانم این دعای شما خیلی قیمت دارد. ما نیاز داریم به این دعاهای شما».

مادر می‌گوید: خاک پای تو، نور چشم ما… خداوند پیروزت کنه.
آقا هم برای سلامتی و عاقبت به خیری مادر دعا می‌کنند.

نوبت به خانم و بچه‌های ستار می‌رسد. آقا با همسر شهید و زهرا خانم هم احوال‌پرسی می‌کند. ابوالفضل را صدا می‌زند که جلو برود. ابوالفضل در حالی که قاب عکسی از پدرش را در دست دارد، به آقا نزدیک می‌شود. آقا صورتش را چند بار می‌بوسند. ابوالفضل ذوق زده و متحیر است. می‌خواهد برگردد که مادرش خطاب به آقا می‌گوید: چفیه‌تان را به ابوالفضل بدهید ممنون می‌شوم.
آقا چفیه را دور گردن ابوالفضل می‌اندازند.

بعد از احوال‌پرسی با خواهر بزرگمان صغری خانم، نوبت من و عباس است. هر دو دست بلند کرده، خود را به آقا نشان می‌دهیم و سلام می‌کنیم. آقا جواب می‌دهند و رو به من می‌پرسند: «از دو شهید بزرگتری یا کوچک‌تر؟»

می‌گویم: از عبدالرسول دو سال کوچکتر و از ستار پنج سال بزرگتر.

می‌گویند: «الان چیکار می‌کنی؟»
می‌گویم: بازنشسته سپاه و نویسنده دفاع مقدس.‌‌..

همین مقدار توضیح کافیست تا کتاب‌ها را در دستم ببینند و لبخند بزنند. می‌گویند: «بیاور کتاب‌ها را».

درخواست صلوات می‌کنم و چهار قدم جلو می‌روم تا به آقا برسم. دستم روی شانه‌اش می‌گذارم و شانه و پیشانی‌اش را می‌بوسم. آقا برای معرفی کتاب‌هایم عجله دارند. اول «مهرنجون» را معرفی می‌کنم.

_ مهرنجون اسم روستای زادگاه ما و کتاب، خاطرات خودم از دو عملیات کربلای چهار و پنج است.
می‌پرسند: «کربلای چهار و پنج بودی؟» 
می‌گویم: بله آقا… نارنجک‌انداز دسته بودم.

می‌گویند: «آفرین. آفرین..‌. و حتماً بچه هم بودی؟»
می‌گویم:بله آقا… ۱۵ سالم بود.
می‌گویند: عجب!

و کتاب بعدی را معرفی می‌کنم؛
_ «خنده‌زار»، رمان انقلاب است. داستان در روستایی بهنام زارستان اتفاق می‌افتد. زنده یاد امیرحسین فردی خیلی از این کار خوشش می‌آمد.

می‌پرسند: «مرحوم فردی را می‌شناختی؟»
می‌گویم: بله آقا… مدتی در کیهان برایش مطلب می‌نوشتم.

می‌گویند: «بسیار خوب، بسیار خوب.»

کتاب هزار و یک جشن را هم معرفی می‌کنم.
_ داستان در یک روستای زاگرس‌نشین اتفاق می‌افتد. بازخوردهای عروسی شاه با ثریا اسفندیاری را در این رمان نشان داده‌ام.

آقا باز هم تحسین می‌کند و از آخرین ایلخانی می‌پرسد. می‌گویم: تاریخ فارس و خاصه ایل بزرگ قشقایی است و ماجرای رد اعتبارخسرو خان قشقایی …

بلافاصله انگار ماجراهای مجلس اول و همه چیز یادشان می‌آید. می‌گویند: «برادر دیگری هم داشت…»
می‌گویم: بله ناصر خان.
می‌گویند: «آهان… درسته».

کتاب را روی کتاب‌های دیگر می‌گذارند و می‌گویند: «ان‌شاءالله فرصت بشه بخونیم کتاب‌ها را».

تشکر می‌کنم و می‌روم بنشینم که حاج آقای شیرازی از پشت سرم می‌گوید: حضرت آقا… ایشون سه کتاب هم برای شهدای مدافع حرم نوشتن که زیر چاپ هست.

همان‌جا برای آقا توضیح می‌دهم که بله به پیشنهاد حاج آقا، سه کتاب برای شهدای مدافع حرم نوشتم. آقا باز هم تایید و تحسین می‌کنند. می‌گویم: دعایم کن آقای من.

می‌گویند: «خدواند شما را موفق و عاقبت به خیر کند».

نوبت به خانواده‌های بعدی که می‌رسد، تازه یادم می‌آید که ای کاش انگشتر آقا را گرفته بودم. تقریبا همه درخواست چفیه و انگشتر دارند و آقا هم به همراهانشان می‌گویند که بعد به همه انگشتر و چفیه بدهید. یک مرتبه نگاهشان به من می‌افتد و می‌گویند:« شما که کتاب نوشته‌اید؛ بیایید انگشتر خودم را بگیرید». سیخ از جا بلند می‌شوم. الحمدلله می‌گویم و درخواست صلوات می‌کنم. آقا که انگشترشان را دستم می‌کنند، حس غریبی دارم. تمامی شب‌هایی که خوابشان را می دیدم و تاییدم می‌کردند، در نظرم مجسم می شود. بازویش را می‌بوسم. تشکر می‌کنم و می‌روم می‌نشینم…

یکی پشت سرم می‌گوید: امروز برای تو خوب گرفت. درست می‌گوید. انگار دنیا و آخرت را یک جا در تصاحب خود می‌‌بینم…»

 

منبع خبر: دیارممسنی

موفقیت تیم دختران ژیمناستیک شهرستان ممسنی در مسابقات قهرمانی استان / رادیو‌ ممسنی

پوریا مرادی رئیس هیات ژیمناستیک شهرستان ممسنی در این خصوص به پایگاه خبری دیارممسنی گفت: تیم ۶ نفره منتخب ژیمناستیک شهرستان ممسنی توانست در این دوره از مسابقات با کسب پنج مدال طلا و یک نقره ضمن کسب سکوی قهرمانی تیمی در یکی از رده های سنی نشان دهند که شیر دختران لر تبار ممسنی قابلیت های بالایی در ورزش ظریف و مادر ژیمناستیک دارند.

مرادی افزود : در این رقابتها که گرامیداشت دهه مبارک فجر و یاد و خاطره استاد عباسعلی توانا بود توانستیم با دستان خالی در برخی رده های سنی بالاتر از شهرستانهایی قرار بگیریم که سالها در ژیمناستیک فارس و کشور صاحب جایگاه بوده اند.
در تیم منتخب ژیمناستیک شهرستان ممسنی خانمها: یلدا سعیدی،رها رحمانی از باشگاه آفتاب و کیانا شفیعی،رها افشاری از باشگاه پوریای ولی حضور داشتند که توانستند در گروه سنی خود به مدال طلا دست یابند و بر سکوی نخست تکیه کنند .
همچنین نگین زارع خفری از باشگاه پوریای ولی در رده سنی خود توانست  مدال نقره کسب کند و در جایگاه دومی قرار گیرد
رئیس هیات ژیمناستیک اضافه کرد: در این دوره از رقابتها یگانه شفیعی از باشگاه پوریای ولی که فقط ۱۴ سال سن دارد و سال گذشته به مقام سوم دست یافته بود در رده سنی آزاد قرار گرفته بود و با ژیمناستهایی هم گروه شده بود که علاوه بر اختلاف سنی فاحش با ایشان ، چندین سال سابقه مربیگری در سطح استان و حتی سابقه حضور در اردوهای تیم ملی را داشتند به رقابت پرداخت و متاسفانه با اختلاف اندک از کسب مدال جا ماند ولی چیزی از ارزش این ژیمناست ارزنده شهرستان ما کم نشده و قطعا در آینده مجددا به مدال دست خواهد یافت.

دختران-ژیمناستیک
 مرادی از سرپرست تیم اعزامی خانم الهه منصوری(مربی باشگاه آفتاب) و مربی تیم خانم مریم قربانی(نائب رئیس هیات ژیمناستیک شهرستان ممسنی و مربی باشگاه پوریای ولی) ک سایر مربیان زحمتکش شهرستان،والدین ورزشکاران،پرسنل اداره ورزش و جوانان شهرستان ممسنی و در راس آن  آقای کشاورز،رسانه های خبری شهرستان که همیشه حامی ژیمناستیک بوده اند تقدیر و تشکر نمود و از مسئولین شهرستان تقاضا داشتند که برای استمرار این افتخار آفرینی ها و گرایش دختران شهرستان به ورزش هدایای ویژه ای در حد توان به تیم منتخب دختران ژیمناستیک شهرستان ممسنی اهدا گردد.

منبع خبر: دیارممسنی

رکورد ماندن یک نورآبادی در زیر برف+عکس / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد”سرویس اجتماعی:سالار هوشیار فرهنگی بازنشسته آموزش و پرورش شهرستان نوراباد ممسنی برای اولین بار در ایران و جهان توانست شگفتی ساز باشد. این مرد  ۶۰ ساله نورابادی توانست رکورد ماندن زیر برف به مدت  ۳۵ دقیقه بدون لباس و با دمای ۱۸درجه زیر صفر را جلوی دوربین صدا و سیما به نام خود به ثبت برساند.

سالار هوشیار قبلا نیز چنین اقدامی را انجام داده بود ولی در بارشهای اخیر برف در ممسنی برای ثبت رکوردی دیگر راهی ارتفاعات ممسنی شد و با قرار دادن کل بدن در زیر برف آن هم بدون لباس در دمای منفی ۱۸ درجه موفق به ثبت رکوردی جالب برای خود و همشهریان شد.

هوشیار در خصوص کشف این توانایی در وجود خود عنوان کرد:سال ۱۳۸۷این توان را در خود میدیدم که باتمرین و تمرکز حواس و باور شدن درخود میتوانستم کاری نشدنی را به انجام برسانم.

وی در مورد مدت زمان تمرین در این حوزه اظهار داشت: بله مدت ۱۰سال است که تمرین ماندن در زیر برف را انجام میدهم تا اینکه توانستم ۳ سال پیش رکورد ۱۵ دقیقه را جلو دوربین صدا و سیما انجام دهم و روز پنجشنبه ۲۶ بهمن درمنطقه دشمن زیاری رکورد ۳۵ دقیقه را با دمای ۱۸درجه زیرصفر بدون لباس درسن ۶۰ سالگی  به ثبت برسانم .

این فرهنگی بازنشسته ادامه داد: شغل بنده فرهنگی بازنشسته اموزش و پرورش شهرستان نوراباد ممسنی شغل من در زمان بازنشتگی خدمت به دانش اموزان بی بضاعت در مدارس شهر و روستا میباشد و درحال حاضر ۲۸۰۰ دانش آموز دختر و پسر را ساپورت میکنم و باهزینه خودم براشی آنها نوشت افزار تهیه میکنم.

هوشیار در خصوص فعالیت دیگران برای ثبت رکورد ماندن در زیر برف گفت: فقط یک فرانسوی با سن کمتر از من به مدت ۳۶ دقیقه بالباس موفق به ثبت رکورد شده است ولی بدون لباس و سن ۶۰ سالگی کسی تا به حال بعد از من چنین رکوردی نزده است.

در ایران نیز یک جوان یزدی با سن ۳۰ سال توانسته است بیش از دو ساعت رکورد ماندن در برف را به ثبت برساند.

سالار هوشیار در حال خاضر تعمیرگاه لوازم خانگی هم دارد و معتقد به فعالیت و کار برای کسب درآمد و در کنار آن توجه به علایق فردی میباشد.

.

منبع خبر: خبرنورآباد

زباله های بیمارستانی ممسنی در مسیر بی خطر سازی / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد”سرویس اجتماعی:به دنبال انتشار گزارش این پایگاه خبری  مبنی بر انتقال زباله های عفونی بیمارستانی به سایت زباله شهرداری و اقدامات صورت گرفته پس از آن روز پنج شنبه ۲۵ بهمن ماه از طریق محیط زیست و بیمارستان به خبرنگار ما اطلاع داده شد که دستگاه بی خطر ساز زباله موسوم به اتو کلاو راه اندازی شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست فارس: این دستگاه با حضور  خانم سجادی معاون اداره حفاظت محیط زیست ممسنی بعنوان ناظر سازمان محیط زیست و کارشناس یکی از آزمایشگاههای معتمد اداره کل حفاظت محیط زیست در استان و آقای لیاقتمند مدیر داخلی بیمارستان، به منظور گرفتن تست تایید سلامت دستگاه و بلامانع بودن فعالیت آن در محل انجام و دستگاه مذکور بکار گرفته شد.

 پس از حدود دو سال که از خراب شدن دستگاه اتوکلاو بی خطر ساز زباله های عفونی بیمارستان حضرت ولی عصر (عج) شهرستان ممسنی می گذشت و با توجه به اهمیت دفع اصولی زباله های عفونی و پیگیری های کارشناسان  اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ممسنی سرانجام دستگاه جدیدی توسط مسئولین بیمارستان خریداری و در تاریخ ۹۷/۱۱/۲۴ راه اندازی شد.

شایان ذکر است: مسئولین بیمارستان ممسنی در حال تهیه قراردادی با مطبها، کلینیک ها و آزمایشگاه های سطح شهرستان جهت بی خطرسازی زباله های عفونی هستند.

زباله های بیمارستانی ممسنی در مسیر بی خطر سازی
زباله های بیمارستانی ممسنی در مسیر بی خطر سازی
زباله های بیمارستانی ممسنی در مسیر بی خطر سازی

.

منبع خبر: خبرنورآباد

عدم اعتماد به انتخاب اصلاح طلبان ممسنی و رستم / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد”سرویس سیاسی:در راستای شفاف سازی و ارزیابی عملکرد شورای سابق اصلاح طلبان ممسنی و رستم  که در حال حاضر تحت عنوان شورای هماهنگی احزاب اصلاح طلب شناخته میشود در خصوص تاثیرگذاری بر جو انتخابات و همچنین وزن آنها برای سوق دادن رای مردم به سمت کاندیدای مورد نظر این شورا، نظرسنجی زیر در سه مرحله در کانال تلگرامی خبر نورآباد منتشر شد که نتایج آن به شرح زیر میباشد.

نظرسنجی خبر نورآباد_ با توجه به عملکرد شورای اصلاح طلبان ممسنی و رستم در دو سال اخیر و عدم ارائه گزارش از فعالیت های خود به مردم در راستای شفاف سازی و پیگیری مطالبات مردمی و حزبی_ حمایت شما از کاندید مورد نظر این شورا در دور آینده چگونه است؟

عدم اعتماد به انتخاب اصلاح طلبان ممسنی و رستم

با توجه به نظر شرکت کنندگان میتوان گفت مردم دیگر به نتیجه مورد نظر و خروجی این شورا اعتماد چندانی ندارند و اعتماد به این شورا را گام گذاشتن در مسیر شکست و بی توجهی به مطالبات خود میدانند.

البته خود اعضای تصمیم گیرنده نیز  باید انتظار برخوردی بر خلاف حمایت سه سال قبل را داشته باشند، چرا که این افراد در ممسنی پاسخگوی هیچ گروه یا عموم مردم در راستای توجه و پیگیری مطالبات عمومی حامیانشان نبوده اند و فقط در نزدیکی انتخابات شورای شهر مجددا با کت و شلوار در بین مردم حضور یافتند که تا حدودی با توجه به ارای مردمی متوجه کم رنگ شدن اعتبارشان در بین مردم شدند.

همچنین عدم مشارکت این شورا در بین عموم مردم و ارائه گزارش های شفافی از پیگیری مطالبات عمومی مردم نیز موثر بر این نتیجه نظرسنجی میباشد.

البته ناگفته نماند که مردم ممسنی و رستم همچنان بر گرایش سیاسی خود پایبند هستند اما موضوع کمرنگی اعتبار افراد تصمیم گیرنده در شورای سابق اصلاح طلبان ممسنی و رستم میباشد که نتیجه آن در نظرسنجی ها و گفتگو با فعالان سیاسی و انتخاباتی در این دو شهرستان کاملا مشهود است.

متاسفانه این افراد که نام آنها نیز برای خیلی از مردم ناشناس است، در پسا انتخابات هیچگونه مطالبه عمومی در جلسات از نماینده مورد حمایت خود نداشته و فقط و فقط به برگزاری جلسات خصوصی اکتفا کرده اند که از محتویات این جلسات نیز چیزی عاید مردم نشده است.

با توجه به عملکرد اعضای این شورا در پسا انتخابات با توجه به نظر بسیاری از فعالان سیاسی و انتخاباتی جبهه اصلاحات ممسنی و رستم و همچنین نتیجه نظرسنجی ها و فضای حاکم بر جو فضای مجازی، میتوان پیش بینی کرد که نتیجه حمایت این شورا از یک شخصی خاص، میتواند به ضرر وی تمام شود چرا که نتیجه خروجی این شورا دیگر مورد اعتماد مردم نحواهد بود زیرا در این چندسال معلوم شد که این شورا فقط برای زمانی محدود اثرگذاری میکنند و بعد پیدا نمیشوند.

همچنین یکی دیگر از معایب حمایت اصلاحات از فردی خاص در ممسنی و رستم را میتوان از منظر کلان نگری ملی نیز تخمین زد، چرا که بسیاری از کرسی ها در دست کسانی بود که با نام و حمایت اصلاحات وارد مجلس شدند و حتی رای آنها در مواردی خاص شبهه انگیز بود.

قاعدتا نمیتوان از فعالیت اعضای فعلی شوراهای اصلاحطلبان در کشور و به تبع آن در ممسنی و رستم غافل شد، چرا که احتمال حضور قوی آنها و معرفی چهره های دارای عقبه و شناسنامه اصلاحات برای جبران کم مهری ها و یا بی توجهی گزینه انتخابی آنها در دور قبل مجلس شورای اسلامی به خواست آنها وجود دارد.

اما برای این اقدام دو راه پیش روی فعالان سیاسی طیف اصلاحات وجود دارد، اول کلید گذر از نماینده فعلی که انتخاب آنها در دور گذشته بوده و دوم شروع مطالبه گری ها و حضور مستمر در کنار مردم.

بدون شک انتخاب مجدد نماینده فعلی یک ریسک کاملا جدی از سوی فعالان اصلاح طلب در ممسنی و رستم میباشد، چرا که حتی نوع گفتمان و برخورد بسیاری از فعالان انتخاباتی در موضع تقابل با مسعود گودرزی هست.

با توجه به نظرات میدانی و نتیجه نظرسنجی این رسانه مردمی، میتوان به صراحت بیان داشت که که انتخاب اشتباه در زمان اشتباه چه در زمان انتخابات مجلس قبل و چه انتخابات ریاست جمهوری دور اول و تکرار آن در دور دوم ریشه افزایش عدم اعتماد عمومی به تفکر حاکم بر اصلاح طلبان در سطح ملی میباشد.

البته با تغییر سازمانی از شورای حاصل از انتخابات فعالان سیاسی تحت عنوان شورای اصلاح طلبان به شورای هماهنگی احزاب میتوان انتظار داشت که در سال آینده نوع حضور اصلاح طلبان با وجود نیروهای توانمند و فعال را قویتر و جدی تر پیش بینی کرد اما برای رفع شبهات و اعتماد سازی مجدد بدون شک کار این شورا در سطح کشور بخصوص در ممسنی و رستم بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد بود.

عدم اعتماد به انتخاب اصلاح طلبان ممسنی و رستم

.

منبع خبر: خبرنورآباد

نبود برنامه های اجرایی برای حفظ جنگل ممسنی/برف مسکن است نه علاج / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد”سرویس اجتماعی:برف مسکن بهبود پوشش جنگلی و گیاهی شهرستان ممسنی است اما علاج نیست. پوشش گیاهی ممسنی و رستم علی رغم داشتن بهترین پتانسیل ها از بعضی برنامه های اصولی بهره نمی برد.

اصغر پارسایی خبرنگار خبر نورآباد و قرق بان فصلی اداره منابع طبیعی می گوید: در شهریور ماه سال جاری درختان بلوط منطقه دشمن زیاری ۴۵ تا ۶۰ روز زودتر از موعد شروع به برگ ریزان کردند، شاید در نگاه اول کاهش نزولات آسمانی دلیل اصلی این وارونگی زیست محیطی باشد اما نبود برنامه های اجرایی برای حفظ جنگل ممسنی به چشم مشهود است.

اداره منابع طبیعی شهرستان ممسنی علی رغم تلاش حداکثری با حداقل امکانات نیاز به همیاری و عزم ملی دارد.

گاها در هنگام گشت زنی در جنگل های حوزه استحفاظی با درختانی روبرو می شدیم که علی رغم سن زیاد و قامت زیاد بر روی زمین به صورت طبیعی دراز کش افتاده بودند.

وجود سوسک چوب خوار سرخرطومی در زیر لایه های پوست درختان سقوط کرده نشان از بحران زیست محیطی می دهد.

همچنین گاها به صورت محدود لاروهای جوانه خوار درختان جنگل را در دل تابستان لخت و بی برگ می کردند.

یکی از راه های جلوگیری از طغیان آفت ها در جنگل بارش برف و تامین نیاز سرمایی برای کنترل جمعیت حشرات موزی و مضر جنگل است که دربارندگی اخیر شهرستان تامین شده است.

اما از آنجا که پوشش متراکم جنگل های دشمن زیاری که نقش ریه ی شهر شیراز را ایفا می کند در معرض خطرات طبیعی و غیر طبیعی قرار دارند نیاز به برنامه های اجرایی با قدرت اجرای بالاست.

یکی دیگر از راه هایی که به جنگل بلوط کمک می کند هرس بهداشتی جنگل و دورسازی شاخه های آلوده از سطح جنگل است که چنین مجوز و برنامه ای به شهرستان ممسنی تعلق نمی گیرد، در صورتی که در جنگل آبدانان استان ایلام و دشت برم کازرون به صورت نمونه این مهم اجرا شده است.

هرس بهداشتی می تواند کمک قابل توجهی به تامین نیاز غذایی درختان در بلند مدت داشته باشد
با اتمام قرارداد قرق بان های فصلی سودجویان و قاچاقیان چوب همزمان با شروع فصل سرما دوباره فعالیت سودجویی خود را از سر می گیرند که نیاز جذب نیروی حفاظتی و صیانتی برای اداره منابع طبیعی شهرستان ممسنی ضروری است.

اگر نیروهایی با قرارداد بلند مدت جذب شود که قدرت بازدارندگی بالا داشته باشند ،طبعا اختیارات و پشتیبانی از این نیروها می تواند که نقطه ی پایانی بر مشکلات عدیده پیش آمده برای قرق بان های فصلی باشد
بنابراین می توان گفت:شاید درنگاه کوتاه مدت بارش باران و برف به احیای موقت جنگل کمک کند اما برنامه های مدون و اجرایی نظیر طرح صیانت از جنگل های زاگرس می تواند این طلای سبز را همواره زنده نگه دارد.

استقرار پاسگاه منابع طبیعی در محور هفت برم به شیراز و محور دولت آباد به سنگر و شیراز از نیازهای ضروری است که انتظار می رود مسولین و دست اندرکاران اهتمام ویژه ای برای استقرار این دو واحد به کار ببرند.

سودجویان به شرط برخورد قاطع دست از قطع جنگل بر می دارند، و گرنه آنها از تاریکی شب و سردی هوا بزرگترین بهره زمانی و اقتصادی را می برند.

نبود برنامه های اجرایی برای حفظ جنگل ممسنی/برف مسکن است نه علاج
نبود برنامه های اجرایی برای حفظ جنگل ممسنی/برف مسکن است نه علاج
نبود برنامه های اجرایی برای حفظ جنگل ممسنی/برف مسکن است نه علاج

.

منبع خبر: خبرنورآباد

دیدار رئیس هیات فوتبال استان فارس با پیشکسوتان و مدیران حوزه ورزش ممسنی / رادیو‌ ممسنی

به گزارش روابط عمومی هیات فوتبال استان فارس: غلامعلی هنرپیشه رئیس هیات فوتبال فارس در پایان سفرهای یک روزه خود به شهرستان های استان، روز جمعه ۲۶ بهمن ماه به نورآباد سفر کرد و در نشستی، با رییس اداره ورزش و جوانان، رییس هیات فوتبال و پیشکسوتان و مدیران باشگاه های این شهر دیدار و مسئولین مربوطه دغدغه های فوتبال ممسنی و مشکلات اساسی فوتبال این شهرستان را عنوان کردند.

سفر-رئیس-هیات-فوتبال-فارس-به-ممسنی

سفر-رئیس-هیات-فوتبال-فارس-به-ممسنی۱

در این جلسه غلامعلی هنرپیشه رئیس هیات فوتبال فارس ضمن ارائه گزارشی از وضعیت فوتبال در شهرستان ممسنی عنوان کرد: جایگاه فوتبال شهرستان ممسنی در سطح استان و کشور بر کسی پوشیده نیست و در بخش بانوان و آقایان، میتوان این شهرستان را به عنوان قطب فوتبال و استعداد فوتبال فارس معرفی کرد.

وی در ادامه با اشاره به زحمت های هیات های فوتبال در شهرستان های فارس ادامه داد: بدون شک همین فعالیت ها و جمع نتایج آن در رتبه بندی کشوری باعث شد که هیات فوتبال فارس در سال گذشته موفق به کسب جایگاه سوم شود و بدون شک فوتبال ممسنی یکی از تاثیرگذارترین حوزه در کسب این جایگاه بوده چرا که با تربیت استعداد ها و برگزاری بازی های مختلف در حوزه بانوان و آقایان و معرفی استعداد های فوتبالی به کشور در رده های مختلف سنی توانست امتیاز قابل توجهی را به عملکر هیات استانی اضافه کند.

رئیس هیات فوتبال فارس ادامه داد: ممسنی جز افتخارات فارس در حوزه های مختلف بخصوص فوتبال میباشد و این یک ادعای شفاهی نیست چرا که آمار و ارقام خود گویای این موضوع میباشد.

هنرپیشه اظهار داشت: استعداد پروری خوب است اما سعی و تلاش داریم تا با برنامه حرکت کنیم و این استعدادیابی را به بهره وری و معرفی استعداد ها به نقاط مختلف کشور ختم کنیم.

منبع خبر: دیارممسنی

صعود تیم شریف بتن ممسنی به دور دوم لیگ کشوری / رادیو‌ ممسنی

به گزارش دیارممسنی,تیم فوتبال شریف بتن ممسنی در آخرین بازی مرحله اول فوتبال لیگ دسته اول جوانان کشور میزبان تیم پارس جنوبی جم بود و موفق شد با یک گل به برتری برسد و با قرار گرفتن در رده سوم جدول بعد از تیمهای هلال احمر گراش و مس رفسنجان به دور دوم مسابقات صعود کند
سعید شریفی مدیرعامل تیم شریف بتن ضمن قدردانی از حضور مردم در استادیوم و حمایت از این تیم اعلام کرد در مرحله بعدی ۴ تیم در یک گروه قرار خواهند گرفت و تلاش خواهیم کرد با گرفتن میزبانی بازیها انشالله جشن صعود به لیگ برتر را در نورآباد برگزار کنیم

منبع خبر: دیارممسنی

مسابقات ژیمناستیک دهه فجر باشگاه پوریای ولی ممسنی / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد”سرویس ورزشی:پوریا مرادی مدیر باشگاه ورزشی پوریای ولی عنوان کرد: به مناسبت گرامیداشت دهه مبارک فجر یک دوره مسابقه ژیمناستیک بین دختران و پسران باشگاه به صورت مجزا و در رده های سنی مختلف برگزار شد.

در این رقابتها ۶۰ ژیمناست حضور داشتند که در تاریخ ۱۲ بهمن ماه سال جاری در باشگاه ورزشی پوریای ولی به رقابت با هم پرداختند و پس از مشخص شدن نفرات برتر در تاریخ ۲۴ بهمن ماه با حضور سرهنگ امید نصیبی و روح اله خلیلی فرماندهی و معاونت طرح و برنامه ناحیه مقاومت سپاه پاسداران شهرستان ممسنی،کرایی رئیس شورای اسلامی شهر نورآباد، والدین و ورزشکاران باشگاه ورزشی پوریای ولی مراسم اهدا جوایز مسابقات برگزار شد و مدال،احکام و جوایز به ژیمناستها اهدا شد.

در این مراسم کرایی ضمن تبریک ایام الله دهه فجر از تلاش مسولان باشگاه ورزشی پوریای ولی که موجبات شادی و نشاط نسل چهارم انقلاب را به وجود آورده اند و این امر که قطعا موجب پیشرفت کشور عزیزمان ایران خواهد شد تشکر و قدردانی کرد و افزود ما هم در مجموعه شورای اسلامی شهر نورآباد در حد توانمان به پیشرفت ورزش شهرستان به ویژه این نوگلان عزیزمان کمک خواهیم کرد.

سرهنگ نصیبی هم قول اهدای جایزه به ۶ نفر از ورزشکاران باشگاه را داد و این ایام خجسته را تبریک گفت.

مسابقات ژیمناستیک دهه فجر باشگاه پوریای ولی ممسنی
مسابقات ژیمناستیک دهه فجر باشگاه پوریای ولی ممسنی
مسابقات ژیمناستیک دهه فجر باشگاه پوریای ولی ممسنی
مسابقات ژیمناستیک دهه فجر باشگاه پوریای ولی ممسنی

.

منبع خبر: خبرنورآباد

برخورد قضایی با اسراف کنندگان آب شرب و کمفروشان رستم / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد”سرویس اجتماعی:بر اساس گزارش های دریافتی از دادسرای شهرستان رستم: بازدید میدانی دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان و مسولین مربوطه از منازلی که اقدام به آبیاری درختان با آب شرب میکردند انجام شد.

دادستان رستم در این بازدید دستور جمع آوری کلیه لوله هایی که اقدام به آبیاری درختان با آب شرب می نمایند را صادر کرد.

نوذری در این خصوص افزود: در این بازدید منازلی بودند که مالکین آن ها به سردسیر رفته و شیر آب آن ها باز بوده و به صورت بی رویه هدر می رفت و همچنین برخی منازل از پشت کنتور آب استفاده می کردند.

این مقام قضایی گفت: این اشخاص به اتهام استفاده غیر مجاز از آب شرب تحت تعقیب قرار می گیرند و با قاطعیت با آنها برخورد می گردد.

وی در ادامه بیان داشت: ورود دادستانی در حوزه های آب و تصرفات اراضی ملی جهت حفظ حقوق بیت المال بوده و با دستگاه ها و اشخاصی که به وظایف قانونی خودشان عمل ننمایند برخورد می شود.

همچنین دادستان رستم در خصوص افزایش قیمت ها و کم فروشی ها در این شهرستان اظهار داشت: به مغازه دارن، کسبه، قصابی ها و نانوایی هایی که اقدام به گران فروشی و کم فروشی در حوزه قضایی شهرستان رستم می نمایند هشدار میدهم.

دادستان رستم اعلام کرد که در صورت هر گونه گران فروشی و کم فروشی در سطح شهرستان علاوه بر پلمپ مغازه نسبت به اعلام جرم، تعقیب و تشکیل پرونده قضایی اقدام خواهد شد.

وی افزود: دیده بانان پیشگیری از وقوع جرم به صورت مستمر موارد گران فروشی و کم فروشی را رصد و به همراه مستندات به دادستانی گزارش می دهند.

برخورد قضایی با اصراف کنندگان آب شرب و کمفروشان رستم

.

منبع خبر: خبرنورآباد