رفتن به بالا
  • دوشنبه - 18 تیر 1397 - 15:30
  • کد خبر : ۱۰۳۷۰
  • مشاهده :  53 بازدید
  • چاپ خبر : مردم ممسنی و نگران نباشند/شبکه گازی ایمن است / رادیو ممسنی + عنوان

مردم ممسنی و نگران نباشند/شبکه گازی ایمن است / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: پس از انتشار خبری مبنی بر قرار گرفتن خطوط گاز شهرستان ممسنی در محدوده خطر از سایت خبر نورآباد ، اداره گاز این شهرستان با ارسال جوابیه ای در خصوص بررسی خطوط و انجام فعالیت های مختلف در راستای تامین ایمنی لازم اقدام به شفاف سازی کرد. “خبر نورآباد“ – سرویس اجتماعی:همه ساله بحران ها […]

رادیو ممسنی:

پس از انتشار خبری مبنی بر قرار گرفتن خطوط گاز شهرستان ممسنی در محدوده خطر از سایت خبر نورآباد ، اداره گاز این شهرستان با ارسال جوابیه ای در خصوص بررسی خطوط و انجام فعالیت های مختلف در راستای تامین ایمنی لازم اقدام به شفاف سازی کرد.

“خبر نورآباد  سرویس اجتماعی:همه ساله بحران ها و بلایای طبیعی به منزله‌ی یکی از مهم ترین عوامل مرگ و میر و خسارت عظیم، باعث از بین رفتن منابع جبران ناپذیر انسانی و مالی در سطح جهان می‌گردند. استان فارس یکی از کانون‌های مهم زلزله خیزدر ایران است. به دلیل قرارگرفتن استان فارس روی کمربند لرزه خیزی زاگرس ،۲۰درصد از زلزله های کشور در این استان رخ می دهد که حاکی از فعال بودن زمین ساخت و گسل های آن است . قسمت های شمال غرب، غرب، جنوب غرب تا جنوب فارس از مناطق پرخطر زلزله خیز این استان هستند. شهرستان نورایاد ممسنی، کازرون، فراشبند، فیروزآباد، لامرد، لارستان  از جمله مناطق زلزله خیز هستند.
نوراباد ممسنی در کمربند پرخطر استان فارس و کشور و همچنین کمربند لرزه ای آلپ-هیمالیا قرار دارد. زلزله های زیادی طی سال های گذشته سطح این شهرستان را متاثر ساخته است. در یک پهنه بندی خطر زلزله، شهرستان ممسنی در پهنه‌ی با خطر زیاد و خیلی زیاد قرار گرفته است. از طرف دیگر خطوط لوله گاز از مهم‌ترین شریان‌های حیاتی در زندگی شهری محسوب می‌شوند. رفتار لوله‌های گاز در زلزله‌های گذشته نشان‌دهنده‌ی آسیب‌پذیری آن‌ها در برابر زلزله‌ است. لوله‌های انتقال گاز حاوی موارد اشتغال پذیر هستند و نشت گاز و آتش‌سوزی های پس از آن می تواند موجب صدمات جانی و خسارت های مالی و زیان های زیست محیطی گردد و بر این اساس مقاوم سازی این خطوط در برابر زلزله مخصوصا” در مناطق لرزه خیز از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
استفاده از سیستم های اطلاعات جغرافیایی (GIS‌) در سازمان هائی که به نوعی با داده های مکانی و توصیفی سر و کار دارند به یک امر ضروری تبدیل شده است . این امر به خصوص در مواقع بحران در شهر ها و روستا ها که کوچک ترین خطا در آمار و اطلاعات سازمان ممکن است به قیمت جان بسیاری از شهروندان تمام شود و مشکلات اجتماعی و اقتصادی شدیدی را بوجود آورد بیشتر جلب توجه می نماید.
شرکت گاز، سازمانی بزرگ با حجم وسیعی از اطلاعات مکانی با توجه به توسعه سریع گازرسانی به شهر ها و روستاها و همچنین به منظور جایگزینی گاز با سایر سوخت ها و خدمات رسانی سریع و مطلوب در زمینه گاز و آنالیزهای شبکه ای مختلف در جهت مدیریت بهینه در مواقع بحران ، پس از سالها انجام امور نقشه ای به صورت سنتی با انتخاب GIS  به عنوان چارچوبی برای مدیریت اطلاعات و تحلیل های شبکه گاز به منظور بهینه سازی عملیات مربوط به گازرسانی در مرحله گذار به سمت استفاده از تکنولوژی های نوین در این زمینه می باشد.
استان فارس به عنوان اولین استان در کشور که استفاده از گاز طبیعی را در سال ۱۳۴۶ آغاز نمود ، با توجه به حجم اطلاعات موجود (نقشه ای و توصیفی) در شرکت گاز و دفعات مراجعه به اطلاعات فوق امکان نگهداری آنها به روش سنتی در درازمدت موجود نمی باشد .از طرفی با توجه به افزایش روزافزون داده های مربوط به تاسیسات و شبکه های موجود در شرکت ، ضرورت ایجاد یک سیستم کنترل و مدیریت بهینه اطلاعات و تاسیسات موجود ، امکان تصمیم گیری سریع و دقیق درمواقع بحرانی را نمایان می سازد . به این منظور شرکت گاز استان فارس در  سال ۱۳۸۴ شروع به راه انداری واحد GIS نمود.

درخصوص اقدامات انجام شده در جهت مقاوم سازی شبکه ها و تأسیسات شرکت گاز، به اطلاع میرساند که در حال حاضر در بحث نرم افزاری محل کلیه  لوله ، شیرها و سایر منصوبات شبکه ها همراه با مشخصات فنی و همچنین سیستم تحلیل آسیب های ناشی از زلزله های احتمالی و آثار آن بر روی شبکه‌های گاز در بستر GIS(که در ادامه به مراحل تهیه اطلاعات اشاراتی شده) در سطح شهر نوراباد تهیه گردیده و واحدهای بهره برداری از آن استفاده می نمایند و در بحث طراحی پیش بینی های لازم در زمینه اصلاح نقشه های مکانیکال و ساختمانهای ایستگاههای تقلیل فشار انجام گردیده است و در زمینه سخت افزاری نیز تاکنون با توجه به اینکه سالیانه تمام خطوط شبکه گاز نشت یابی و در صورت نیاز تعمیر و اصلاح میگردد و گزارشات مشخص مینمود بیشترین نشت گاز مربوط به شیرهای پیاده رو میباشد تمام شیرهای پیاده رو شهرستانهای ممسنی و رستم ( حدود ۶۳۰ شیر )در قالب یک پیمان مناقصه گذاری و جمع آوری گردید. و در راستای مقاوم سازی شبکه فلزی موجد تعداد۲۰۰ عدد علمک بلااستفاده که باعث ضعف در شبکه های گازرسانی بوده اند جمع آوری و همچنین در حدود ۱۶کیلومتر از شبکه های فولادی قدیمی در بافت شهر با همکاری و مجوز شهرداری شهر نوراباد نوسازی و مقاوم سازی گردید . و در خصوص جنس  لوله های مصرفی  مورد استفاده ،از سال ۱۳۸۲ تا کنون جهت  گازرسانی به روستاها و همچنین در مناطق شهری جهت  توسعه گازرسانی سکونت های جدیدالاحداث شرکت گاز اقدام به استفاده از لوله های پلی اتیلن که رفتار مناسب تری را در مقابل زلزله دارند در هر دو شهرستان ممسنی و رستم نموده است.
در سال ۱۳۹۲ مراحل مربوط به GIS Readyخطوط لوله و اتصالات و .. نورآباد آغاز گردید. به این منظور کلیه مدارک مربوطه جمع آوری و آماده شد که بصورت مختصر به شرح ذیل می باشد:
۱-    مکان مرجع نمودن ، GIS Ready و آماده سازی نقشه پایه شهر نورآباد
۲-    پیاده سازی کلیه خطوط ۶۰ و ۲۵۰ پوند در نقشه مکان مرجع شده
۳-    برداشت بوسیله GPS مکان کلیه شیرهای ۶۰ و ۲۵۰ پوند با گیرنده های دوفرکانسه
۴-    مشخص نمودن مکان عبوری لوله های انتقال گاز
۵-    مشخص نمودن مکان ایستگاه های تقلیل فشار (CGS- TBS)
6-    جمع آوری مکان مشترکین و علمک های آن (در حال انجام)
.
کلیه نقشه های تهیه شده توسط واحد GISدر سامانه WEB GIS در حال بارگذاری می باشد و این امکان را به مدیران ارشد و کارشناسان گاز می دهد تا بتوانند بصورت انلاین وضع موجود خطوط لوله و قرارگیری آنها را در پهنه های خطر زمین لرزه مورد تجریه و تحلیل قرار دهند و تمهیدات لازم را مدنظر قرار دهند. 

همچنین واحد پژوهش گاز استان فارس که وظیفه ارتباط با مراکز دانشگاهی و حمایت و استفاده از پتانسیل نیروهای جوان دانشگاهی در قالب پایان نامه تحصیلی مقاطع فوق لیسانس و بالاتر را دارد با همکاری واحد GISدر سال ۱۳۹۴  در قالب حمایت از پایان نامه دانشجویی با عنوان ” پهنه بندی خطر زلزله جهت مدیریت بحران شبکه گاز با استفاده از GIS (مطالعه موردی: نوراباد ممسنی)”اقدام نمود. حاصل این پژوهش پهنه بندی خطر زمین لرزه شهرستان ممسنی و همچنین بصورت موردی تلفیق پهنه بندی باخطوط لوله گاز شهر نوراباد می باشد. که مقاله فوق که با وجود استفاده از امکانات دولتی واحد GIS   گاز استان فارس و کپی برداری اطلاعات فنی یک بخش در خصوص اطلاعات فنی سایر بخش های عملیاتی مرتبط و موازی  دچار فقر محتوایی بوده که لازم بود نویسنده مقاله جهت استفاده آن در سایت های خبری با کارشناسان شرکت گاز مشورت و رایزنی مینمود.
لازم به ذکر است در خصوص حفاظت  از زنگ و جلوگیری از خوردگی لوله های فلزی شهر نوراباد واحد حفاظت از زنگ شهرستان ممسنی دارای ۱۱ ایستگاه حفاظت از زنگ در نقاط مختلف شهر میباشد که علاوه بر تنظیم ایستگاهها و اندازه گیری موردی هر سه ماه یکبار ( فصلی ) اقدام به اندازی گیری ۳۰۰ نقطه (TP) ولتاژ خطوط فلزی نموده پس از پردازش اطلاعات  به کمک همکاران مستقر در ستاد نواحی گاز استان فارس در صورت نیاز اقدامات اصلاحی متناسب برنامه ریزی و اجرا میگردد.

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه