رفتن به بالا
  • یکشنبه - 23 دی 1397 - 10:15
  • کد خبر : ۱۱۱۶۱
  • مشاهده :  29 بازدید
  • چاپ خبر : بازی با جان مردم در ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل / رادیو‌ ممسنی

بازی با جان مردم در ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد“- سرویس اجتماعی:دهیار چمگل با انتشار چند تصویر در صفحه اینستاگرام خود از ورود یک دستگاه خودروی نیسان طاق نرده ای حامل زباله های عفونی بیمارستان ولیعصر ممسنی به سایت زباله شهرداری نورآباد واقع در اراضی روستای چمگل خبر داد که گویا امروز توسط عده ای از اهالی این روستا متوقف شده بود. سیدمهدی […]

خبر نورآباد“-
سرویس
اجتماعی:
دهیار چمگل با انتشار چند تصویر در صفحه اینستاگرام خود از ورود یک دستگاه خودروی نیسان طاق نرده ای حامل زباله های عفونی بیمارستان ولیعصر ممسنی به سایت زباله شهرداری نورآباد واقع در اراضی روستای چمگل خبر داد که گویا امروز توسط عده ای از اهالی این روستا متوقف شده بود.

ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل” alt=”بازی با جان مردم در ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل” style=”border: medium none;”>

وی در تماس با خبرنگار ما اینگونه به شرح ماجرا پرداخت: امروز جمعه ۹۷/۱۰/۲۱ دقیقا ساعت ۱۰ صبح  یکی از اهالی روستای چمگل با بنده تماس گرفت و گفت اکنون پایین تر از محله گازرگاه در جاده منتهی به روستای چمگل در حرکت می باشم و چند متر جلوتر از من یک دستگاه خودروی نیسان طاق نرده ای با محموله ای از زباله در حرکت بوده و به سمت روستای چمگل پیش می آید.براین اساس  به طرف مسیر محل سایت زباله حرکت نموده و پس از مدت زمانی کوتاه خودروی مزبور را در یک کیلومتری محل زباله به همراه اعضای شورای روستا متوقف نمودیم.
سیدمهدی حسینی گفت: آنچه که ما رویت نمودیم انبوهی زباله خونی و عفونی به همراه آمپول و سرنگ و بانداژ خونی به همراه ریزش شیرابه و خونابه از این خودرو  بود که با این وضع فجیع قصد تخلیه زباله در سایت این روستا را داشت.
وی افزود: به مجرد توقف خودرو با مسولان شهرداری در اینخصوص تماس گرفته ولی به جز پیمانکار سایت موفق به برقراری تماس با هیچکدام از ایشان نشدم،پس از آن بود که حسب مورد با پلیس ۱۱۰تماس گرفته و از آنها تقاضای کمک نمودم.

ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل” alt=”بازی با جان مردم در ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل” style=”border: medium none;”>

سیدمهدی حسینی ادامه داد:پیش از آمدن نیروهای پلیس یک آقایی که خودش را از مسولان بیمارستان می خواند تماس گرفت و درخواست کرد که تخلیه زباله های مزبور انجام گردد ولی مخالفت نمودم،پس از آن با کارشناس بهداشت محیط روستا تماس گرفته که ایشان همزمان با نیروهای پلیس به صحنه رسید و صورتجلسه تنظیم شد و با توجه به شرایط موجود مقرر گردید که خودرو بدون تخلیه زباله به مبدا باز گردد.
دهیار چمگل در ادامه گفت:قریب به یک سال است که اقدامات زیادی در این حوزه داشته ایم، و از مجراهای  قانونی با همراهی رسانه خبر نورآباد با هدف ساماندهی سایت زباله شهر نورآباد که در محل اراضی این روستا قرار دارد تلاشهایی صورت گرفته است؛ که مخاطبین خبر نورآباد و مسئولین تا حدودی در جریان کم و کیف آن هستند.
حال سوال اینجاست تا کی ما باید کار و زندگی مان را رها کنیم و دنبال معضلات روزانه سایت زباله در سایه ضعف مدیریت مسولان مربوطه در شهرداری باشیم؟محیط زیست شهرستان در انجام وظیفه نظارتی خودش تا کنون چه اقدام مثبتی به جز اخطار به شهرداری انجام داده است؟ چرا نظارت های شیکه بهداشت و درمان  تا کنون به نحوی ضعیف بوده که امروز شاهد این مقوله بوده ایم؟ اعضای شورای شهر: بعنوان ناظر شهرداری چه توجیهی برای ضعف مدیریت اجرایی سایت زباله وجود دارد؟
حسینی گفت: در پایان این سمفونی بی تناسب وساطت معاون عمرانی فرمانداری و دستور اکید جناب فرماندار برای حل بحران باعث شد که به عنوان نماینده این مردم با تخلیه زباله آن هم به جهت دستور  فرماندار که براساس گفته وی بیمارستان اعلام نموده دستگاه زباله سوز در هفته آتی راه اندازی می گردد بنده نیز همکاری نمودم به امید عدم تکرار این فاجعه را داریم.
دهیار چمگل در پایان گفت: به عنوان نماینده مردمم از گروه های زیست محیطی و حامیان طبیعت برای هم اندیشی در این خصوص رسما تقاضای کمک می کنم اما این آخرین صحبت من در این راستا با رسانه ها خواهد بود و در صورتیکه متولیان امر در شهرداری برای رفع آن دسته از مشکلاتی که در حوزه تعهدشان در این سایت بوده که من دیگر لازم نمی بینم بدان اشاره کنم اقدام نکنند به محضر دستگاه محترم قضائی عرض حال خواهم نمود.

ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل” alt=”بازی با جان مردم در ممسنی/تخلیه زباله های عفونی در سایت زباله چمگل” style=”border: medium none;”>
جهت اطلاع مردم و مسئولان مربوطه
زباله بیمارستانی به چند دسته تقسیم می شود که شامل :

۱- زباله های معمولی یا موارد زائد جامد معمولی یا شبه خانگی

پسماندهای قسمتهای اداری مالی ،آشپزخانه،آبدارخانه استراحتگاه وایستگاه کار پرسنل و سایر زباله ها که مشابه پسماندهای خانگی است مانند کاغذ ،پلاستیک ، قوطی کمپوت ، روکش وسایل مصرفی و تجهیزات پزشکی، ماسک همکاران ، پوشش سرسوزن ، باکسهای خالی سرم و ست سرم غیرآلوده ، پس مانده غذای کارکنان و بیماران غیرعفونی ، زباله های محوطه

بیمارستان ، خاکروبه و نخاله ها ، ضایعات باغبانی و از این قبیل زباله معمولی است که بخش بزرگی از زباله ها را تشکیل می دهد . این پسماندها باید در کیسه های سیاه رنگ با بر چسب معمولی ریخته شده و سپس با مخازن آبی رنگ به داخل سالن امحاء زباله منتقل شوند .

۲- زباله های عفونی یا خطرناک بیمارستان

محیطهای کشت ، وسایل آلوده به خون وترشحات بیمار ، بافتها و پسماندهای جراحی، انواع سرنگ ، قسمت پلاستیکی آنژیوکت ، باند پنبه گاز و زواید تزریقات و پانسمان ، خلط وترشحات بیمار، دستکشها، ویالهای دارویی، ست و کیسه خون، پس مانده غذای بیماران عفونی،یورین بگ خالی، ماسک بیمار، چست لیدها، سوندفولی، سوندمعده، انواع درن ها ، ست ساکشن و ونتیلاتور، نلاتون، ضایعات دیالیز، لوله های داخل تراشه .

این زباله های عفونی باید در کیسه های زرد مقاوم در داخل سطل زباله درب دار در بخش ریخته شود و دارای برچسب عفونی باشد سپس با مخازن (ترالی زباله ) زرد رنگ به داخل سالن امحاء زباله منتقل شوند .

زباله های عفونی پس از گذراندن مراحل بی خطر سازی به همراه زباله معمولی به ماشین های شهرداری تحویل داده می شود .

۳- زباله های تیز و برنده

سوزن تزریق، تیغ بیستوری، تیغه چاقو جراحی یا چاقو، سوزن های زیر جلدی، ست های انفوزیون، اره ها، شیشه های شکسته ، نیدل آنژیوکت و مانند اینها و یا هر چیزی که موجب زخم ، بریدگی یا سوراخ شدگی جرء زباله های تیز و برنده محسوب می شوند که به هر حال به عنوان پسماند های به شدت تهدید کننده سلامتی به شمار می آیند .

این نوع زباله ها باید در ظروف ایمن و مقاوم و استاندارد   ( Safety box)   به رنگ زرد با درب ریخته شده و به همراه زباله های عفونی جهت بی خطرسازی به سالن بی خطرسازی انتقال می یابند .

۴-  زباله های شیمیایی – داروئی

پسماند های دارویی عبارتند از داروهای تاریخ گذشته، مصرف نشده، تفکیک شده و آلوده، واکسن ها، مواد مخدر و سرم هایی که دیگر به آنها نیازی نیست و باید به نحو مناسبی دفع شوند، بطری ها و قوطی های دارای باقیمانده داروهای خطرناک، دستکش، ماسک، لوله های اتصال و شیشه یا ویال های داروهایی که در صورت آزاد شدن در محیط برای انسان مضر باشند .

پسماند های شیمیایی سرطان زا که به شدت خطرناکند و ممکن است خصوصیات ایجاد جهش سلولی، عجیب الخلقه زایی یا سرطان زایی داشته باشند این زباله ها مشکلات ایمنی جدی به وجود می آورند این مشکلات هم درون بیمارستان و هم پس از دفع این ها در بیرون از بیمارستان می تواند باشد و باید مورد توجه خاص قرار گیرد که شامل :  داروهای شیمی درمانی ومواد پرتوساز از این قبیل هستند .

طبق قانون این پسماندها باید بطور جداگانه در کیسه های پلاستیکی مقاوم سفید یا قهوه ای جمع آوری و با بر چسب شیمیایی و دارویی دفع گردند . اما باتوجه به آماده نبودن بستر دفع این پسماندها به همراه پسماندهای عفونی دفع خواهند شد

 

جمع آوری زباله:

کیسه های زباله وقتی ۴/۳ حجم آنها پر شد تعویض شوند . واین  بدین معنی است که کیسه زباله نباید کامل پر شود تا کارکنان بتوانند کیسه ها را گره زده و زباله های عفونی و زباله های معمولی را بصورت مجزا و جدا پس از بر چسب زدن به سالن زباله منتقل نمایند .در بخش های بیمارستان زباله ها از اتاق بیماران و واحد ها ی مختلف جمع آوری و گره زده می شود و به ترالی دپوی موقت بخش آورده می شود (تا زباله های عفونی و غیر عفونی در مخازن مخصوص خود نگهداری شوند) .

برچسب گذاری  :

۱- هیچ کیسه محتوی زباله نباید بدون داشتن بر چسب و تعیین نوع محتوای کیسه از محل تولید خارج شود .

۲-بر چسب ها با اندازه قابل خواندن باید بر روی ظرف یا کیسه چسبانده و یا به صورت چاپی درج شود و بر اثر تماس یا حمل نباید به آسانی جدا یا پاک شود و از هر طرف قابل مشاهده باشد .

۳-واحد امحاء کننده باید از دریافت زباله های فاقد برچسب اکیداً خودداری نماید .

انتقال زباله:

در بخش کیسه های زباله عفونی و معمولی مجزا پس از بر چسب گذاری و گره زدن کیسه ها و گذاشتن در ترالی مخصوص حمل زباله (زرد برای عفونی ، آبی برای غیر عفونی) به سالن زباله در زمانهای مشخص شده منتقل شود .

کیسه زباله هاباید از سطل به آرامی به مخازن منتقل گرددو از پرتاب کردن زباله باید خودداری شود تا کیسه ها پاره نشود و مواد آلوده به صورت کارکنان نپاشد و از پراکنده شدن زباله خودداری شود . پس از خالی کردن کیسه ها سطل های زباله را ابتدا شسته و سپس با مواد ضد عفونی کننده طبق دستور کارشناس بهداشت ضد عفونی گردد و در محل استقرار سطل های زباله قرار گیرد .

¨     لازم به ذکر است که از سطوح شیب دار نباید برای انتقال و جابه جایی پسماند عفونی استفاده شود . همچنین طی ساعات مشخص شده وترجیحا  از داخل آسانسور شماره ۱ عمل انتقال صورت خواهد پذیرفت .

تخلیه زباله در مخازن زباله:

در اتاقک زباله جایگاه و یا مخازنی به رنگ زرد و آبی وجود دارد که مخازن زرد رنگ مخصوص زباله عفونی است که با نوشته ای یا علامتی

روی آن مشخص شده یا علامت رنگ زرد نشان دهنده مخزن کیسه های عفونی است و مخزن آبی رنگ مخصوص زباله معمولی یا کیسه های سیاه رنگ می باشد .

 شستشوی سطل زباله و مخازن و چرخ دستی حمل زباله:

به طور کلی کارکنان زحمتکش خدمات که با زباله کار می کنند باید بدانند که :

۱-پس از تخلیه با زباله در سطل های زباله در بخش ها و مخازن ابتدا با آب گرم شسته و سپس طبق آموزش کارشناس بهداشت محیط بیمارستان با مواد مناسب ضد عفونی شود .

۲-شستشو باید بطور روزانه انجام شود ( هر روز نظافت و ضد عفونی شود  .

۳- هر سطل و مخزن و چرخ دستی باید سرجای مخصوص خود قرار گیرد .

۴- از سطل یا بین حمل زباله برای حمل وسایل دیگر استفاده نشود و نشت ناپذیر باشد .

۵-وسیله برای بارگیری و تخلیه آسان باشد .

۶-درب   ظروف (Safety box)  باید بسته و محکم شود و به همان صورت داخل زباله های عفونی دفع گردد.

۷- شستشوی سطلها و مخازن با آب گرم حداقل ۸۲ درجه سانتی گراد به مدت ۱۵ ثانیه انجام گیرد و سپس گندزدایی شود . بعد از انتقال پسماندها از بخشهای مختلف به محل بی خطرسازی و دریافت آنها از طرف اپراتور محل که توام با وزن کشی انواع پسماندهاست طبق جدول ذیل، هردسته از پسماندها در محل خاص خود تخلیه می گردند بعنوان مثال پسماندهای شبه خانگی بدون ادغام با پسماندهای عفونی در محل خود دپوی موقت می شوند . با توجه به دو دستگاه بی خطرساز اتوکلاو هایدروکلاو مجهز به خرد کن موجود در محل و باعنایت به دستورالعمل هر دستگاه اقدام به بی خطر سازی زباله های عفونی و تیز وبرنده می شود . اپراتور محل فردی است با مدرک تحصیلی فنی که دوره های کاربری دستگاههای مذکور را در دفاتر شرکتهای سازنده گذرانده و با آگاهی کامل نسبت به بهره برداری از دستگاهها اقدام می نماید . بر اساس دستورالعملهای وزارتی  وسازمان صحت عملکرد دستگاههای بی خطرساز با استفاده از اندیکاتورهای شیمیایی و کشتهای میکروبی به ترتیب بطور روزانه و ماهانه انجام شده و در فرمهای خود اظهاری درج وبه مرکز بهداشت شهرستان ارسال می گردد
اپراتور محل ملزم گردیده در حین انجام کار از وسایل استحفاظ فردی نظیر چکمه ، لباس ضد آب سرهم ، ماسک فیلتردار ، کلاه و دستکش و عینک استفاده نماید و مرکز نیز باید این مهم را مورد توجه قرار دهند.

.

منبع خبر: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه