رفتن به بالا
  • دوشنبه - 5 فروردین 1398 - 02:55
  • کد خبر : ۱۱۴۱۷
  • مشاهده :  16 بازدید
  • چاپ خبر : ساز و دهل نماینده ممسنی و رستم در سالروز شهادت شاه چراغ / رادیو‌ ممسنی

ساز و دهل نماینده ممسنی و رستم در سالروز شهادت شاه چراغ / رادیو‌ ممسنی

“خبر نورآباد“–سرویس اجتماعی:جشنواره یا فستیوال ها در یک یا چند روز به صورت دوره ای یا مقطعی برای نمایش اهداف از پیش تعیین شده صورت می گیرد. جشنواره ی نوروزی ایل رستم در ۴ فروردین سال ۱۳۹۸ با اطلاعیه ی قبلی در این شهرستان برگزار شد. همان طور که از پوستر جشنواره پیداست سخنرانی جشنواره […]

“خبر نورآبادسرویس اجتماعی:جشنواره یا فستیوال ها در یک یا چند روز به صورت دوره ای یا مقطعی برای نمایش اهداف از پیش تعیین شده صورت می گیرد.

جشنواره ی نوروزی ایل رستم در ۴ فروردین سال ۱۳۹۸ با اطلاعیه ی قبلی در این شهرستان برگزار شد.

همان طور که از پوستر جشنواره پیداست سخنرانی جشنواره نوروزی دکتر مسعود گودرزی نماینده ممسنی و رستم همراه بود.

باید دید این جشنواره نوروزی توسط گردانندگان در سال های قبل چرا اجرا نشده و اگر اجرا شده است چگونه بوده است. اما جشنواره نوروزی ایل رستم برای شادی و تحولات نوروزی بیشتر به یک تحول سیاسی شبیه است.

جشنواره ها معمولا در پایان جمع بندی و خروجی های را به همراه دارد، باید دید در پایان چنین جشنواره هایی دستاورد عملی برای سرزمین هدف و محورهای جشنواره چه بوده است، مثلا باید دید زمینه های مناسب برای فعالیت های هنرمندان در چنین جشنواره هایی مطرح می شود.
سیل در آق قلا بزرگراه ها را به تالاب های قایقرانی تبدیل کرده است و در جنوب ایران زمین نوروز با صدای دهل و ساز محلی علامت می دهند که هموطنان عزیز ما صدای کمک و درخواست شما را شنیدیم و گرد هم آمدیم تا با حس نوعدوستی یاری رسان شما باشیم.

برگزاری یک جشنواره سلسه مراتب و برنامه های مدون  را همراه دارد، انتظار می رود خروجی جشنواره ها به رشد و تعالی فرهنگ جامعه ی ما کمک کند.

مجریان جشنواره نوروزی رستم جشنواره ای را برپا کردند که سخنران دکتر مسعود گودرزی نماینده ممسنی و رستم در سال انتخابات مجلس باشد تا با یک تیر دو نشان را همزمان هدف بگیرند.

اما خروجی مهم فرهنگی جشنواره را می توان حفظ ارزش ها و معنویات در سالروز شهادت حضرت احمد بن موسی کاظم (ع) شاهچراغ همراه با ساز و دهل و پایکوبی دانست.

اگر مجلس عصاره فضایل ملت تلقی می شود باید واکاوی کرد و دید تداخل ایام نوروزی آیا می تواند بهانه اجرای شادی و پایکوبی در استانی که مرکزش به سومین حرم اهل بیت شناخته شده است باشد.

آفریدن لحظات شاد و مفرح در جشن نوروز باستانی، پاسداشت آیین سنتی و تاریخی ایرانیان، بزرگداشت آیین بومی محلی ، نواختن موسیقی برای ایل بزرگ رستم اگر چه در ظاهر زیبا و خوب به نظر می رسد اما شهرستان و ایلی که در ولایت مداری شهره است گردانندگان جشن بزرگ ایلشان به مناسبات تقویمی چگونه نگاه کرده اند را باید جوابگو باشند.

جشنواره یا فستیوال محل نشر اهداف سیاسی و خدمات دولتی به اسم نوروز نیست بلکه حفظ عقیده،فرهنگ،رسومات،مقدسات و آیین و سنن ایلیاتی ها همراه با اعتقادشان باید در چارچوب اصیل ایلیاتی حفظ شود.

گمان نمی کنیم که جشنواره نوروزی عقبه ی تاریخی داشته است بلکه امیدواریم این جشنواره ادامه دار باشد، و برای مخاطبان روشن شود گردانندگان، دبیر،متولیان و مجریان جشنواره ایل بزرگ رستم چه کسانی هستند و اسپانسر یا اسپانسرها چه ایده ای در آینده خواهند داشت.
آیا جشنواره بزرگ ایلیاتی  سال آینده همچون امسال در روز شهادت برگزار خواهد شد یا نه.
به شیراز سومین حرم اهل بیت
و رستم دیار رستم خیر ایران خوش آمدید

.

منبع خبر: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه