رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 13 بهمن 1395 - 03:12
  • کد خبر : ۲۶۵۶
  • مشاهده :  320 بازدید
  • چاپ خبر : بشار اسد از ترور و فرار تا سکته مغزی
تکذیب شایعات بشار اسد در سلامت کامل است

بشار اسد از ترور و فرار تا سکته مغزی

داستان های ساختگی در مورد بشار اسد همچنان ادامه دارد ، این بار داستان سلامتی بشار اسد رئیس جمهوری سوریه به تیتر برخی رسانه های منطقه و جهان تبدیل شده است .

به گزارش رادیو ممسنی به نقل از ایرنا، این نخستین بار نیست که شایعاتی درباره ترور، فرار یا بیماری بشاراسد به خبر اصلی رسانه ها تبدیل می شود ، این شایعه ها که از سال ۲۰۱۲ رایج شد همچنان ادامه دارد ولی هربار تکذیب و رئیس جمهوری سوریه با روحیه بالاتر و نشاط بیشتر در برنامه، سخنرانی، دیدار یا مصاحبه ای ظاهر شد.

*** آغاز شایعه سازی ها سال ۲۰۱۲
آغاز شایعات ترور بشار اسد به سال ۲۰۱۲ بازمی گردد، هنگامی که در اوت ۲۰۱۲ شبکه های اجتماعی خبر ترور بشار اسد، همسر وی اسما و دو محافظ آن ها در لاذقیه را منتشر کردند.
این خبر در صفحه ای در توئیتر منسوب به وزیر کشور روسیه منتشر شد و اعلام شد که دولت روسیه ترور بشار اسد، همسرش و دو همراه آن ها را در لاذقیه تایید می کند.
ولی دولت روسیه روز ۶ اوت ۲۰۱۲ اعلام کرد که صفحه منسوب به وزیر کشور، ساختگی است و وزیر کشور روسیه هیچ صفحه شخصی در توئیتر ندارد.

*** فرار به روسیه
در دسامبر ۲۰۱۲ کاربران فضای مجازی و شبکه های اجتماعی خبر فرار بشار اسد و همسر وی به روسیه را با یک هواپیمای نظامی از فرودگاه نظامی مزه دمشق منتشر کردند.
این شایعه اول دسامبر توسط ‘محمدحسان’ روحانی مصری در یک تجمع بزرگ در مقابل دانشگاه قاهره اعلام شد.

*** ارتش آزاد و ترور بشار اسد
در ماه مارس سال ۲۰۱۳ ‘تیپ شهدای دوما’ یکی از زیرمجموعه های ارتش آزاد به فرماندهی ابوعلی خیبه ویدیویی را منتشر و اعلام کرد بشار اسد را با هماهنگی یکی از افسران قصر ریاست جمهوری ترور کرده است.
ارتش آزاد، این خبر را پس از آن اعلام کرد که روزنامه فرانسوی لوپون از ترور بشار اسد توسط یکی از محافظان ایرانی وی خبر داد.

*** بمباران کاروان
در ماه اوت ۲۰۱۳ تیپ تحریر الشام به فرماندهی فراس البیطار از هدف قرار دادن کاروان بشار اسد هنگام رفتن برای اقامه نماز عید فطر خبر داد.
البیطار در مصاحبه با شبکه العربیه اعلام کرد که کاروان بشار اسد در نزدیکی جسرالرئیس در شهر دمشق با یک خمپاره ۱۲۰ هدف قرار گرفته است.
وی اعلام کرد که از زخمی شدن بشار اسد اطمینان نداریم.
برغم اینکه نماز عید در آن روز با تاخیر برگزار شد ولی تلویزیون سوریه بشار اسد را درحال اقامه نماز عیدفطر در مسجد انس بن مالک نشان داد.

*** تشییع جنازه مادر بشار
در فوریه ۲۰۱۶ گروه تروریستی احرارالشام اعلام کرد که کاروان تشییع جنازه انیسه مخلوف مادر بشار اسد که در ۶ فوریه در سن ۸۶ سالگی درگذشته بود را هدف قرارداده است.
این گروه تروریستی اعلام کرد که کاروان تشییع جنازه مادر بشار را با موشک گراد هدف قرارداده و احتمال اینکه بشار در میان آن کاروان بوده زیاد است.

*** آخرین شایعه و سکته مغزی
هفته گذشته شماری از رسانه ها به نقل از منابعی در مسکو اعلام کردند که بشار اسد براثر فشارهای روحی به تشنج و فشار عصبی در چشم چپ خود مبتلا شده است.
روزنامه الشرق الاوسط روز شنبه گذشته درمقاله ای از امیر طاهری از آسیب چشمی اسد دراثر خستگی روحی روانی ناشی از پنج سال جنگ خبرداد.
برخی از رسانه ها نیز اعلام کردند که مشکل ایجاد شده برای چشم بشار اسد ناشی از یک لخته خون در مغز وی و سکته مغزی است.
درحالی که شماری از مخالفان اسد این شایعه ها را اقدامی تبلیغی برای جلب انظار به مصاحبه آینده بشار اسد به شمار می آورند، عده ای دیگر اعتقاد دارند که هیچ دودی بدون آتش نیست و تا نباشد چیزکی مردم نگویند چیزها.
این شایعه درحالی منتشر شده و هنوز نیز درحال انتشار است که جمعه شب نهاد ریاست جمهوری سوریه جمعه شب در بیانیه ای اعلام کرد که هرگونه خبری درباره بیماری و کسالت بشار اسد تکذیب می شود و رئیس جمهوری در سلامت کامل است.
دربیانیه ریاست جمهوری سوریه آمده است: برخی پایگاه های اینترنتی شایعاتی درباره سلامتی بشار اسد منتشر کرده اند و این شایعات از سوی طرف ها و روزنامه هایی منتشر شده است که وابستگی، رویکرد و پشتیبانی مالی آن ها مشخص است.
این تحلیل ها که به آرزو بیشتر شبیه است و فقط به ذهن کسانی می رسد که آن را منتشر می کنند همزمان با موفقیت ها و دستاوردهای میدانی و سیاسی که برخلاف خواست آن ها در طول سال های گذشته کسب شده منتشر می شود.
نهاد ریاست جمهوری سوریه همه این شایعات را تکذیب می کند و رئیس جمهوری در سلامتی کامل است و به طور کاملا طبیعی وظایف خود را انجام می دهد.
خبرگزاری رسمی سوریه(سانا) نیز دوشنبه شب اعلام کرد که نیکلاس مادورو رئیس جمهوری ونزوئلا در تماسی تلفنی با بشار اسد گفت و گو و پیروزی های اخیر ملت و ارتش این کشور را تبریک گفته است.
جدای از صحت و سقم برخی داز شایعات، این موارد فقط درباره افراد مهم، بزرگ، تاثیرگذار و مورد توجه افکارعمومی منتشر می شود و گاهی فقط نشان دهنده امیدها و آرزوهای طراحان آن است.
شایعه های کسالت، ترور و فرار بشار اسد تاکنون هربار با ظهور بی کم و کاست وی پس از یک دوره غیبت چند روزه نقش برآب شده است و این بار نیز باید منتظر ماند و دید بشار اسد به کدام شیوه امید توطئه گران را ناامید می کند.
هرچند که ممکن است برخی از این شایعه ها که تاکنون پیرامون بسیاری از سران و مسئولان دیگر کشورها نیز منتشر شده است ریشه در واقعیت داشته باشد ولی حجم این شایعه ها درباره برخی از افراد، شکی باقی نمی گذارد که با اهداف دیگری غیر از اطلاع رسانی انجام می شود.

انتشار دهنده : مرضیه فاتحی علیشاه

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه