رفتن به بالا
  • شنبه - 10 تیر 1396 - 18:42
  • کد خبر : ۶۱۸۶
  • مشاهده :  415 بازدید
  • چاپ خبر : یک بام و دو هوا
الوممسنی، واقعیت چیست؟

یک بام و دو هوا

چندی پیش مسئولین ممسنی قول هایی در رابطه با دوربین و پرداخت های گندم کشاورزان زده اند اما تا کنون حرف های آنان به عمل ننشسته پس دلیل این کم کاری چیست؟!

رادیو ممسنی – سرویس الوممسنی:

چرا ما مجبور باشیم حرف هایی بزنیم که برای مقطعی کاربرد داشته باشد؟

گاهی در شرایطی قرار میگیریم که نیاز به گفتن برخی حرف ها هست اما واقعا اینگونه است؟ آیا واقعا ما باید در هر شرایطی حرفی نسبت به همان شرایط بزنیم؟! این مساله از نظر تاریخی نیز مورد بحث بوده اما واقعا یک شخص نیاز دارد تا سخنی را برای از سر وا کردن مشکلات و کم کاری های خود بزند؟! یا نه حقیقت را باید به صورت عمومی بگوید؟!

بهترین الگوی برای حاکمان و مسئولان کشور و بهترین درس برای آنها و قانون و تکلیف در برابر مردم، کتاب دینی و اخلاقی نهج البلاغه است و در این کتاب است که حضرت علی (ع) در کنار سایر ارشادها و راهنمایی‌ها، مشی کلی را برای زمام داران برای راستگویی و عدالت با مردم بیان می کند.
در نهج البلاغه مردم بر حاکم حقی دارند و حاکم بر مردم. حاکم امروزی فقط شخص رئیس جمهور یا رهبر یا فرماندار یک شهر نیست بلکه روسای ادارت و سایر مسئولین جز و کل نیز در زمره حاکمان محسوب می شوند و در زمره این حدیث و خطبه حضرت علی قرار می گیرند که حقی مردم بر عهده آنها دارند و مردم حقی بر عهده آنها.
مردم چه حقی بر عهده مسئولین دارند:
مردم جامعه اسلامی ایران همیشه و در همه حال به بهترین شیوه و راه ممکن دین خود را به نظام و مسئولین ادا کرده اند و اگر کوتاهی هم بوده است از ناحیه حاکمان بوده است به گونه ای که بسیاری از بزرگان در مواقعی به خاطر کوتاهی های که در حق مردم انجام شده است، به صورت عمومی عذرخواهی نموده اند. انقلاب اسلامی ایران و پیروزی آن بزرگتریم حقی بود که مردم نسبت به ایران اسلامی ادا کردند و در بین آنها و بعدها ناآرامی های اول انقلاب، جنگ، تروها، تحریم ها، تنگناهای اقتصادی، انتخابات و … و … همه از برگ های زرینی است که مردم در دفتر تاریخ این سرزمین نگاشته اند.
بحث ما یک بحث کلی و تسری ان به یک شهرستان مثل ممسنی است.
همیشه مردم محکوم هستند چرا که باید مسائل از مجراهای کاغذی و بروکراسی طی شود و قول و وعده که نه، حق اساسی مردم ادا شود که بسیاری از مواقع ادا نمی شود. در این میان بهتر است گریزی هم به فرماندار و رئیس اداره ارشاد اسلامی شهر نورآباد بزنیم که قول تهیه دوربین برای فعالان خبری و مطبوعاتی شهرستان در ۱۷ مرداد سال قبل و تخصیص اعتبار برای آن را دادند و بعدها شاهد بودیم صحبت از لیست و خذفیات انجام شده و مجوز دار و بی مجوز و این که مدتی کار می کردند و مدتی است کار نمی کنند و حذف و اضافه را شامل شد در حالی که همه می دانند فعالان خبری و مطبوعاتی هیچ موقع دست از رسالت خود برنداشته و برنمی دارند و همیشه فعال خبری و رسانه ای بوده اند و این خط کشی ها برای انجام کار نشد است و این روزها هم که بوی عوض شدن فرماندار و امدن نیرویی قدیمی و جدید از طایفه ای خاص مطرح هست باید تابوت قول دروغین فرماندار و رئیس ارشاد به فعالان خبری و مطبوعاتی را به خاک بسپاریم.
بگذریم به اصل موضوع برگردیم:
سیل و آمار بالای بیکاری مردم را به بالاجبار به سوی کشاورزی هدایت می کند و در این میان کشت گندم در کشور حائز اهمیت ویژه ای می باشد که با استفاده از آبیاری قطره ای و سایر سرفصل های کشاورزی می توان در این خشکسالی و کمبود منابع آب زیرزمینی هم به اقتصاد مملکت کمک کرد و هم در مصرف بهینه آب و تبدیل کردن گندم به یک محصول صادراتی گام برداشت. وعده و وعیدهای تسهیلات و ارائه ی مجوزها از یک سو و خرید تضمینی گندم هم از سوی دیگر باعث جلب توجه مردم به سوی این محصول می شود اما این یک روی سکه هست.
کشاورز با مراجعه به مراجع رسمی و درخواست تسهیلات یا با وعده و وعید مواجه می شود یا با جواب رد قطعی مواجه خواهند شد. بعضی ها از ابتدا از کشت گندم منصرف می شوند اما بعضی های دیگر به امید قول های واهی مسئولان قدم در راهی می گذراند که دغدغه ها و چالش های فراوانی را به همراه دارد.
صحبت ما “وعده خرید تضمینی گندم” و پرداخت های به موقع به کشاورزان است که هر از چند گاهی رسانه ای و تکذیب و بعدها در پیچ و خم های انبوه حاشیه ها و خبرها به فراموشی سپرده می شوند.
در هفته جهاد کشاورزی مسئولان آن نهاد در دیداری با امام جمعه شهرستان وعده پرداخت مطالبه گندمکاران را تا آخر هفته جهاد کشاورزی یا دیدار با امام جمعه یعنی ۲۷ خرداد یا دوم تیرماه را داده بوده اند. مهم آخر هفته بوده که بنظر با توجه به زمان دیدار دوم تیر ماه می باشد که مطالبات گندمکاران پرداخت خواهد شد.
به قول کانال امام جمعه شهرستان ممسنی : در دیدار سالانه کارکنان جهاد کشاورزی و دامپزشکی با امام جمعه ممسنی امیری رئیس جهاد کشاورزی ممسنی گفت: تا اواخر هفته آینده ۷۰ درصد پول گندم واریز خواهد شد. ایشان ادامه داد: با توجه به اینکه ۹۰ درصد روغن های موجودی از خارج تهیه می شود در همین راستا جهاد کشاورزی تلاش نمود در ممسنی ۳۹۰ هکتار از اراضی به کشت گلزا اختصاص یابد. وی افزود: تسهیلات مناسبی در آینده نزدیک به کشاورزان ارایه خواهیم داد.”
سایت دیار ممسنی در ۲۷ خرداد ۹۶ اعلام داشت: “در حالیکه هفته گذشته در دیدار سالانه کارکنان جهاد کشاورزی با امام جمعه ممسنی امیری رئیس جهاد کشاورزی ممسنی گفته بود : تا اواخر هفته آینده (این هفته) ۷۰ درصد پول گندم واریز خواهد شد اما تماس های مکرر کشاورزان حاکی ازآن است که این وعده محقق نشده است و کشاورزان ممسنی همچنان چشم انتظار واریز پول گندم خود هستند.”
اما از سوی دیگر همین رئیس جهاد کشاورزی در مصاحبه ای با سایت خبری تحلیلی نورانلاین در ۳ تیر ۱۳۹۶ اعلام داشته است: “در خصوص پرداخت پول کشاورزان نماینده شهرستان با مسئولین استانی و کشوری صحبت هایی کرده است و این موضوع را پیگیری می کنیم اما این یک مشکل سراسری است و تنها مربوط به ممسنی نیست اما امیدواریم با دستور هیأت دولت این مشکل هر چه سریعتر رفع شود.”
صحبت ما بر این است جناب آقای امیری رئیس محترم جهادکشاورزی شهرستان ممسنی:
چرا صحبت های شما در دیدار با امام جمعه ممسنی که چیزی جز ارائه گزارش عملکرد محسوب نمی شده با سایت های خبری از زمین تا آسمان فاصله دارد؟
آیا مجبور هستید در دیدار با امام جمعه شهرستان گزارش را به گونه ای دیگر ارائه دهید و بعدها در سایت های خبری بند و تبصره های دیگر را به آن اضافه کنید؟
قول پرداخت مطالبات تا پایان هفته با صحبت یک مشکل سراسری است، چقدر با هم یکسان است؟
بگذارید حرف را راحت تر بزنیم: چرا دروغ می گویید؟
چرا در محافل غیررسمی ادعا می کنید که مردم ما چون بیکار هستند عادتاً چاره ای جز کشت هندوانه ان هم از نوع حجمی با توسل به قرص های …..، پودرهای … و … ندارند و بعدها با وعده و وعیدهای دروغ مردم را ناخواسته به سمت کشت هندوانه و ضرردهی بیشتر کشاورزان سوق می دهید؟
اگر شما و مسئولان جهادکشاورزی استان و کشور با مردم روراست هستید چرا وقتی نزد امام جمعه صحبت از تسهیلات کم بهره و آسان را می کنید اما در عمل اینگونه نیست؟
چرا وعده پرداخت می دهید اما اینگونه نیست؟
چگونه می خواهید مردم را به سمت کشاورزی مدرن و قطره ای و استفاده بهینه از منابع آب و خاک تشویق کنید در حالی که به مردم دروغ می گویید؟

 

ارسالی/پایان پیام

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه