رفتن به بالا
  • سه شنبه - 17 مرداد 1396 - 08:20
  • کد خبر : ۶۶۰۳
  • مشاهده :  126 بازدید
  • چاپ خبر : سخن سردبیر به مناسبت روز خبرنگار+معرفی خبرنگاران / رادیو ممسنی + عنوان

سخن سردبیر به مناسبت روز خبرنگار+معرفی خبرنگاران / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: در شهرستان های ممسنی و رستم که تا چندسال پیش شیوه کدخدا سالاری و طایفه منشی حاکم بوده است اکنون این شکاف نسلی آنرا به چالش کشیده است. حریم های مقدسی که تاکنون وجود داشته در پی فروریختن هستند و تطبیق این شرایط برای مردم ما به ویژه نسل میانسال و بزرگسال به […]

رادیو ممسنی:

در شهرستان های ممسنی و رستم که تا چندسال پیش شیوه کدخدا سالاری و طایفه منشی حاکم بوده است اکنون این شکاف نسلی آنرا به چالش کشیده است. حریم های مقدسی که تاکنون وجود داشته در پی فروریختن هستند و تطبیق این شرایط برای مردم ما به ویژه نسل میانسال و بزرگسال به سختی باورپذیر است ولی در این بین نیز هستند کسانی که از بدنه همین نسل هستند و باز پیرو همان روشهای طایفه گرایانه.

“خبر نورآباد سرویس اجتماعی:ریشه بسیاری از عقب افتادگی ها و مشکلات محیط زندگی در شهرستان های ممسنی و رستم را می توان در عدم آگاهی همشهریان نسبت به رخدادهای کوچک و بزرگ شهرستان دانست چراکه انتخاب بدون آگاهی و تصمیم بدون کارشناسی منتج به تاثیر مثبت در طولانی مدت نخواهد شد و اتفاقا موجبات عقب ماندگی بیشتر را زمینه ساز است.

” خبر نورآباد “- خبرنگار: «مزار شریف به دست طالبان سقوط کرد، عده‌ای از افراد طالبان در محوطه کنسولگری دیده می‌شوند به من بگویید که چه وظیفه‌ای…» و ناگهان ارتباط تلفنی قطع می‏‌شود…

محمود صارمی خبرنگار خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران در مزار شریف، در حین انجام گزارش به همراه ۸ نفر از کارکنان سرکنسولگری ایران در این شهر توسط عوامل گروه طالبان به شهادت رسیدند.شورای فرهنگ عمومی کشور در اولین سالگرد این واقعه، روز ۱۷ مرداد را به پاس قدردانی از مقام و حرفه صارمی «روز خبرنگار» نامید.

روز خبرنگار، در حقیقت یادآور اراده عظیم مردان و زنانی است که برای بازگویی حقائق ، پرچم مقدس اطلاع رسانی را بر دوش گرفته و چراغ راه جامعه خویش گشته اند. و بعضا در این راه مشقت های فراوان را تحمل کرده اند.

این روز فرصتی است گرانبها برای پاسداشت مقام شامخ انسانهای فرهیخته ای همچون شهید محمود صارمی، شهید رهبر و دیگران که در راه روشنگری و آگاهی بخشی به آحاد جامعه جان خود را تقدیم جانان کردند و مناسبتی است مغتنم برای تجلیل از خدمات همه خبرنگاران متعهد و دلسوز کشورمان که با تیغ برّان قلم ، با سفیران یأس و دروغ و تباهی در ستیزند و پا به کارزار جنگ نرم با دشمنان انقلاب اسلامی نهاده اند.

امروزه با پیشرفت تکنولوژی ، حرسانه های جمعی و خبری به مهمترین منبع کسب اطلاعات مردم مبدل شده و تاثیرگذاری به سزایی را بر جوامع مختلف داشته اند و اتفاقا محتواهای تولیدی این رسانه ها در شبکه های باز نشر شده و گاها بیش از چند میلیون مرتبه دیده و خوانده می شدند.

اقبال عمومی به کسب سریع اخبار از فضای مجازی با حضور در سایت های خبری و امکان انتشار آنها در کوتاه ترین زمان ممکن، باعث رشد انفجاری سایت های خبری شده است. رسانه‌ها به عنوان یکی از نهاد‌های اجتماعی کارکرد انتقال میراث فرهنگی و اجتماعی و ارزش‌های جوامع را برعهده دارند. در عصر کنونی با توجه به نقش بارز آنها در جامعه و اطلاع رسانی پیرامون موضوعات اجتماعی،سیاسی، فرهنگی و… سعی می‌کنند الگوهای نوینی را به جوامع وارد کنند تا جایگزین فرهنگ‌ها و ارزش‌ها و الگوهای سنتی شوند.

در واقع کمکی که رسانه های گروهی و شبکه های اجتماعی به آگاهی مردم و جوانان ایران کرده اند بر کسی پوشیده نیست و همه اذعان داریم که در صورت استفاده مناسب و به جای از آن خواهیم توانست مسیری طولانی را خیلی سریع تر بپیماییم و بدیهی است که در این بین مشکلاتی نیز وجود خواهد داشت.

در بافت های سنتی و شهرستان های ایران این مهم بیشتر ظهور خواهد کرد. مردمی که تاکنون از رسانه برای ابراز عقاید خود محروم بوده اند اکنون رسانه های متفاوتی دارند که صدای آنها شده و نیازهای انها را فریاد می کشد. ممسنی و رستم هم از این قاعده مستثنی نبوده و لذا مردم و مسئولین به راحتی این تغییر قواعد را نخواهند پذیرفت و در سالهای اخیر برخوردهای گوناگون و نگاه های متفاوت موید این موضوع میباشد.

در شهرستان های ممسنی و رستم که تا چندسال پیش شیوه کدخدا سالاری و طایفه منشی حاکم بوده است اکنون این شکاف نسلی آنرا به چالش کشیده است. حریم های مقدسی که تاکنون وجود داشته در پی فروریختن هستند و تطبیق این شرایط برای مردم ما به ویژه نسل میانسال و بزرگسال به سختی باورپذیر است ولی در این بین نیز هستند کسانی که از بدنه همین نسل هستند و باز پیرو همان روشهای طایفه گرایانه.

وظیفه ای که به دوش رسانه های کاغذی و دیجیتالی ممسنی و رستم قرار دارد حائز اهمیت بوده و خطرات و تهدیدهای آن برای عواملش سنگین و دشوار می نماید. در این دوران که جهان به قدرت نفوذ و تاثیر رسانه های مختلف خبری سر تعظیم و تکریم فرود آورده است طیف سنتی و قدرتمند ممسنی و رستم و بعضا نسل کنونی هنوز آنرا به رسمیت نشناخته اند و اگر هم شناخته اند آنرا در راستای منافع خود پذیرفته اند نه منافع جمع.

ممسنی و رستم به دلیل برخورداری از موهبت فرزندان تحصیلکرده بسیاری که دارد در حال پوست اندازی است. رسانه های ممسنی و رستم تاکنون توانسته اند نقش قابل قبولی را ایجاد کنند و به موفقیت های خوبی دست یافته اند که مهمترین ان اجبار به پذیرش نقد و شنیدن حرف های مخاطبان است.

تقسیم بندی های جغرافیایی و قبیله ای در حال رنگ باختن است و مردم ممسنی و رستم هم پا به پای مردم ایران تحولات جهانی را نظاره گرند. ما بعنوان متولیان تبیین فرهنگ رسانه باید در حصار ملاحظات و جانبداری های نادرست نبوده و به حق آینه تمام نمای شهرمان شویم تا بتوانیم به رسالت اصلی خود در اصلاح و توسعه فکری و شهری به درستی عمل کنیم.
اما بمناسبت این روز سخنانی را در خصوص مشکلات اصحاب رسانه در ممسنی و رستم بیان میکنم.
متاسفانه نگاه ابزاری به رسانه های ممسنی و رستم هنوز هم قوت دارد و در بعضی مواقع شاهد تصمیم گیری مسوولان در انتشار اخبار به جای پاسخگویی و شفاف سازی هستیم.
خبرنگاری که از روی دلسوزی مطلبی را که در دید عموم شاید دیده نشود را خط دهی کرده و با تحلیل خود اقدام به شفاف سازی میکند ولی در نهایت دادگاه جایگاه اوست در حالی که روند قانون به گونه ای دیگر است.
عدم پذیرش رسانه در بین بسیاری از روابط عمومی های ادارت به عنوان یک منبع اطلاع رسانی از دیگر مشکلات رسانه های ممسنی و رستم بوده و بنظر میرسد بر صندلی خود تکیه داده و منتظر حضور ریانه هستند، البته این موضوع هم تا حدی بجاست ولی تجربه نشان داده است معمولا دیدگاه ها کمی ضعیف است
در ممسنی و رستم به جد میتوان بیان کرد پایگاه رسانه ها بیشتر مردمی هست و معمولا مردم بسیاری از اخبار را به دست رسانه ها میرسانند و خبرهای دریافتی از نهاد ها معمولا حول محوریت مدیریت میچرخد و معمولا جلسات فقط بصورت اطلاعیه منتشر شده و دیگر خبری از محتوای جلسات نیست.
همچنین عدم حمایت واقعی که همیشه از سوی ما به مسوولان اصلی شهرستان های ممسنی و رستم گفته شده است از مهمترین دغدغه خبرنگاران این دو شهرستان میباشد.

ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محمود صارمی و دیگر شهیدان والامقام اقلیم اندیشه و قلم و ارج نهادن به تلاشهای ارزنده تمامی سفیران آگاهی و امید، روز خبرنگار را به اصحاب رسانه تبریک و تهنیت عرض می نمایم و صمیمانه ترین شادباش‌ها را به مناسبت این روز تقدیم خبرنگاران می‌کنم و علو درجات را برای درگذشتگان این عرصه از خداوند منان خواستارم.

در پایان ضمن عرض خسته نباشید خدمت تمام مسئولان شهرستان های ممسنی و رستم چه آنها که همیار ما بوده و چه آنها که در تقابل ما بوده اند، از تمامی دوستان و همشهریانی که با مطالعه سایت ما و همچنین همکاری های مردمی درخصوص دریافت اخبار و انتشار به موقع و مناسب اخبار موجب دلگرمی ما شده اند کمال تقدیر و تشکر را دارم. خواهشمندیم که مردم نسبت به رخدادهای شهرستان حساس باشند و در این راه مهم یاری دهنده ما و همکاران ما باشند.
در پایان ضمن معرفی خبرنگاران فعال این سایت خبری کمال تقدیر و تشکر را از این عزیزان دارم.

سخن سردبیر

سردبیر خبرگزاری خبر نورآباد؛شهریار گودرزی

سخن سردبیر

خبرنگار خبرگزاری خبر نورآباد؛مسعود جمشیدی

سخن سردبیر

خبرنگار خبرگزاری خبر نورآباد؛اصغر پارسایی

سخن سردبیر

خبرنگار خبرگزاری خبرنورآباد؛سامان حسنی

سخن سردبیر

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه