رفتن به بالا
  • دوشنبه - 29 آبان 1396 - 00:33
  • کد خبر : ۷۶۷۹
  • مشاهده :  94 بازدید
  • چاپ خبر : پاسخ یک مهندس به اظهارات “محمودی”در مورد زلزله کرمانشاه / رادیو ممسنی + عنوان

پاسخ یک مهندس به اظهارات “محمودی”در مورد زلزله کرمانشاه / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: سید امید حسینی نسبت به اظهارات “محمد محمودی” در رابطه با برخوردهای قضایی با مهندسین ساختمان های تخریب شده بر اثر زلزله کرمانشاه واکنش نشان داد و با یادداشتی ضمن مجکوم کردن عملکردهای ضعیف در حوزه های مختلف به شرح زیر از حقوق نسبی مهندسین دفاع کرد. “خبر نورآباد“ – سرویس اجتماعی:یک مهندس […]

رادیو ممسنی:

سید امید حسینی نسبت به اظهارات “محمد محمودی” در رابطه با برخوردهای قضایی با مهندسین ساختمان های تخریب شده بر اثر زلزله کرمانشاه واکنش نشان داد و با یادداشتی ضمن مجکوم کردن عملکردهای ضعیف در حوزه های مختلف به شرح زیر از حقوق نسبی مهندسین دفاع کرد.

“خبر نورآباد سرویس اجتماعی:یک مهندس عمران نسبت به اظهارات “محمد محمودی” در رابطه با برخوردهای قضایی با مهندسین ساختمان های تخریب شده بر اثر زلزله کرمانشاه واکنش نشان داد و با یادداشتی ضمن مجکوم کردن عملکردهای ضعیف در حوزه های مختلف به شرح زیر از حقوق نسبی مهندسین دفاع کرد.

در وهله اول به مردم عزیز کرمانشاه و همچنین به همه مردم ایران تسلیت میگویم.به لحاظ علم مهندسی درست است مرکز زلزله در کرمانشاه بود ولی به واقع غم از دست دادن هموطنان کردزبانمان در غرب کشور چنان لرزه ای در جای جای ایران پهناور به وجود آورد که موجی از غم و اندوه را در کشورمان رقم زد چنانکه تمامی مردم از همه اقشار جامعه از سرتاسرکشور به یاری مردم عزیز کرمانشاه شتافتند همچنین تمامی دستگاهها و ارگانهای کشور نیز مانند همیشه در کنار مردم بودند اما در این میان در روزهای گذشته شاهد هجمه ی سنگین علیه جامعه مهندسی شامل مهندسین ناظر، مهندسین مشاور و نظام مهندسی بودیم.

در کشور ما همواره وقتی اتفاقی رخ میدهد بر حسب عادت، توپ را در زمین دیگری می اندازیم و هیچگاه به صورت کارشناسی مسائل را بررسی نمی کنیم و یکطرفه به قاضی میرویم.

وقتی تمامی تقصیرها را بر دوش مهندسین می گذاریم بهتر است به سوالات زیر توجه کنیم:
چرا سهم خدمات مهندسی در ایران، تنها ۲ درصد قیمت تمام شده ساختمان است که بسیار پایین است درحالیکه همین عدد در کشورهای اطراف و حاشیه خلیج فارس حدود ۵ تا ۷ درصد، در اروپا حدود ۱۰ درصد و در کشورهای آمریکای شمالی ۱۲ درصد است؟

چرا مهندسین ناظر و مهندسین مشاور در کشور ما از امنیت شغلی برخوردار نیسنند؟وقتی خود وزارتخانه برای مهندس ناظر آیین نامه میدهد که باید چهار یا پنج بار بر سر ساختمان برود و تاکید نمیشود که باید به طور دائم بر سر پروژه ها باشد.

چرا حق الزحمه مهندس ناظر در یک ساختمان از استادکاران کمتر است؟

چرا استادکاران را ملزم به آموزش از سازمان فنی و حرفه ای و دریافت گواهی کار نمیکنند؟

چرا از سوی دستگاهها، نظارت دقیقی بر روی کیفیت مصالح صورت نمیگیرد؟

چرا در کشورمان هیچ الزامی برای استفاده از مجری دارای صلاحیت ساخت و ساز نیست؟یعنی هر کس که پول داشته باشد میسازد.

وقتی در کشور ما از همه ی طیف در اجرای یک پروژه دخالت دارند و متاسفانه برخی که هنوز صلاحیت لازم برای کار ساخت و ساز را ندارند وارد حرفه ی بساز و بفروشی میشوند ولی درنهایت تمامی مسیولیت ها را بر دوش مهندس ناظر میگذارند.

ضمن آنکه قوانین جزایی کشورمان به اندازه کافی علیه مهندسین سنگین هست و وقتی همه ی تقصیرها را بر دوش مهندس ناظر میگذاریم هستند مهندسانی که به واسطه نداشتن بنیه مالی جهت پرداخت دیه در حال حاضر در زندان به سر می‌برند.

از آنجا که در کشور ما به واسطه محرومیت احتیاج مبرم به برطرف کردن نیازهای عمرانی مردم داریم امید است نماینگان مردم در مجلس شورای اسلامی قوانینی را وضع نمایند که به بهبود وضعیت و تضمین شغلی مهندسین و در نهایت بهبود وضعیت ساخت و ساز منجر شود و با افراد خاطی نیز برخورد لازم صورت گیرد.

سید امید حسینی_(دانشجوی دکتری عمران گرایش سازه در دانشگاه دولتی زاهدان؛ استاد دانشگاه و عضو سازمان نظام مهندسی ساختمان استان فارس)

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه