رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 1 آذر 1396 - 21:46
  • کد خبر : ۷۶۹۰
  • مشاهده :  90 بازدید
  • چاپ خبر : سو استفاده از عدم اگاهی مردم در خومه زار/بعضی مناطق ممسنی شش دانگ موقوفه هست / رادیو ممسنی + عنوان

سو استفاده از عدم اگاهی مردم در خومه زار/بعضی مناطق ممسنی شش دانگ موقوفه هست / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: عسکری از مردم درخواست همکاری با اداره اوقاف را داریم چرا که هزینه های حاصل از این وقف خرج امورات شهرستان میشود و متاسفانه عده ای سود جو به بهانه داشتن اصلاحات ارضی اقدام به فروش زمین میکنند و مردم در زمان انجام کارهای اداری ساخت و ساز با مورد وقف برخورد میکنند […]

رادیو ممسنی:

عسکری از مردم درخواست همکاری با اداره اوقاف را داریم چرا که هزینه های حاصل از این وقف خرج امورات شهرستان میشود و متاسفانه عده ای سود جو به بهانه داشتن اصلاحات ارضی اقدام به فروش زمین میکنند و مردم در زمان انجام کارهای اداری ساخت و ساز با مورد وقف برخورد میکنند و این امر موجب ایجاد دید منفی به موقوفه شده است که در حال پیگیری از طریق مراجع مربوطه هستیم.
ممسنی شش دانگ موقوفه هست” alt=”سو استفاده از عدم اگاهی مردم در خومه زار/بعضی مناطق ممسنی شش دانگ موقوفه هست” style=”border: medium none;” align=”left”>”خبر نورآباد سرویس اجتماعی:به مناسبت دهه اوقاف رئیس اداره اوقاف شهرستان ممسنی در نشستی خبری بیان داشت: نقش رسانه ترویج فرهنگ وقف میباشد که امری مهم میباشد و بدون حضور رسانه میسر نخواهد شد.

عسکری عنوان کرد: رسانه ها میتواند مردم را جهت مشارکت در وقفهای مشارکتی هدایت کنند که تاثیر ان در حل مشکلات تاثیر گذار میباشد.

وی وقف را گره گشای مشکلات و معضلات دانست و ادامه داد:مردم میتوان بصورت دسته جمعی وقف کنند و رسانه میتواند در خصوص موارد و مشکلات بروز اهدافی را برای وقف به مردم معرفی کند و تبلیغ در این راه نه تنها ریا نیست بلکه تبلیغ کار خیر میتواند به گسترش امور خیریه ختم شود.

عسکری موقوفات منفعتی ممسنی را سه مورد از جمله معین التجار بوشهری، وقف امامزاده شیر مرد و وقف خومه زار معرفی کرد که موقوفه بوشهری از نظر گستردگی وسعت و تعداد رقبات که تا کنون ۲۵ هزار مورد ان به ثبت رسیده است عنوان اولین موقوفه گسترده کشور را به خود اختصاص داده است.

موقوفه قائد حسین خان و قائد شفیع مربوط به حوزه شیرمرد میباشد که شش دانگ وقف بر امامزاده میباشد ولی متاسفانه بسیاری از اهالی این منطقه به درخواست های ما برای پرداخت موقوفه خود اقدام نمیکنند و بنظر میرسد باید موضوع را از طریق قوه قضایی پیگیری کنیم.
رئیس این اداره اظهار داشت: وقفهای جدید ما بیشتر منفتعی است که مهمترین ان وقف یک زمین ۴۰۰ متری برای احداث ساختمان ترویج قرآن بوده است و در بخش عمرانی نیز علی رغم محدودیت های اعتباری تلاشهایی انجام شده است.

عسکری با اشاره یه حضور خیرین مسجد ساز در نورآباد بیان داشت: خیرین مسجد ساز حضور مثبتی داشتند و در شش ماه با اعتبار ۳۵۰ میلیون تومان مسجد محله خادنگان را به اتمام رساندند و در روستای بجکی پیراشکفت نیز در حال انجام کارهای داخلی مسجد هستیم و در روستای شیربیم که فاقد مسجد بوده است توانستیم با مشارکت مردم مسجدی را به مرحله سفیدکاری داخلی برسانیم و در یکی دیگر از روستاهای پیراشکفت نیز کلنگ زنی دیگری داشته ایم و قولهایی نیز برای مناطق دیگر گرفته ایم و پیگیر مسائل هستیم.

وی ادامه داد: از سال ۹۱ تا ۹۵ اداره اوقاف ممسنی به عنوان یکی از ادارات برتر استانی و کشوری شناخته شده است و از سوی مقامات کشوری نیز مورد توجه قرار گرفته ایم.

عسکری با اشاره به هزینه حاصل از موقوفه بوشهری برای مردم شهرستان ادامه داد: مهمترین اقدام اصلاح نیت موقوفه معین التجار بوشهری تخصیص موقوفه عتبات از وضعیت کلان به شهرستان های ممسنی و رستم بود که با این اندوخته نیازمندان را بدون هزینه و با پرداخت از منبع موقوفه به عتبات عالیات اعزام کنیم که ۲۵ درصد از درامد حاصل از این موقوفه جهت اعزام زائران اهل ممسنی و رستم هزینه میشود.

وی در خصوص موقوفه شهر خومه زار عنوان داشت: موقوفه که متولی دارد و معروف به قائد شمس الدین یارمی است که قبلا در دست کازرون بوده و محل موقوفه خومه زار است ولی محل نیت موقوفه کازرون بوده که با پیگیری های ما این موقوفه را به شهرستان ممسنی منتقل کردیم.
پلاک شهر خومه زار(۳۴۰) شش دانگ وقفی بوده و مردم توجه داشته باشند که قبل از هرگونه خرید و فروش به اداره اوقاف مراجعه کنند تا تکلیف روند کاری خود را بدانند و در ادامه کار های خود با مشکلات مربوطه برخورد نکنند.

عسکری با توجه به سو استفاده عده ای از عدم آگاهی مردم برای خرید و فروش زمین های این منطقه اظهار داشت: از مردم درخواست همکاری با اداره اوقاف را داریم چرا که هزینه های حاصل از این وقف خرج امورات شهرستان میشود و متاسفانه عده ای سود جو به بهانه داشتن اصلاحات ارضی اقدام به فروش زمین میکنند و مردم در زمان انجام کارهای اداری ساخت و ساز با مورد وقف برخورد میکنند و این امر موجب ایجاد دید منفی به موقوفه شده است که در حال پیگیری از طریق مراجع مربوطه هستیم.

وی درمورد بدهکاری ادارت به این نهاد بیان داشت: شهرداری نوراباد مبلغ سی میلیون تومان از زمان تاسیس ساختمان جدید تا کنون به اداره اوقاف بدهکار است و این بدهی را علی رغم درخواست های مکرر تسویه نمیکند و این امر در حالی است که از نظر کارشناسی بدهکاری این اداره سیصد میلیون تومان میباشد.

خلاصه ای از عملکرد این اداره در یک سال گذشته به شرح زیر میباشد:
اعتیارات عمرانی: اعتبارات عمرانی مصوب سال ۱۳۹۵ بالغ بر ۱۸ میلیارد ریال از محل اعتبارات ۳ درصد نفت و گاز و اعتبارات استانی_ بیش از ۱۳ فعالیت عمرانی در بقاع متبرکه از جمله ساخت و تکمیل مسجد، نصب تابلو، آسفالت محوطه امام زادگان، احداث سرویس بهداشتی، اجرای سقف ساختمان، توسعه ، ابرسانی و نرده کشی راه پله و …

اعتبارات فرهنگی: برگزاری مراسمات مهم مذهبی با اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیون ریال، همکاری در برگزاری مراسمات فرهنگی و مذهبی از جمله: اعزام زائران و روحانی، جشن میلاد امامان (ع)، یادواره شهدا، برنامه آرامش بهاری، طرح نشاط معنوی، ضیافت الهی، خیمه معرفت ، جشن اعیاد ، محافل انس با قران کریم، همایش شیرخوارگان و …

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه