رفتن به بالا
  • سه شنبه - 7 آذر 1396 - 23:23
  • کد خبر : ۷۷۴۸
  • مشاهده :  95 بازدید
  • چاپ خبر : زلزله کرمانشاه، دانشگاهی برای ممسنی و رستم / رادیو ممسنی + عنوان

زلزله کرمانشاه، دانشگاهی برای ممسنی و رستم / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: اگر کمی به جغرافیای مناطق ممسنی و رستم توجه کنیم کم نیستند خانه های که به علت نزدیکی بیش از حد به کوه خورشید در خانه های آنها چند ساعتی زودتر غروب می کند، به راستی آیا این نزدیکی بیش از حد و این ارتفاع بلند و تسلط کوه بر روستاه ها نه […]

رادیو ممسنی:

اگر کمی به جغرافیای مناطق ممسنی و رستم توجه کنیم کم نیستند خانه های که به علت نزدیکی بیش از حد به کوه خورشید در خانه های آنها چند ساعتی زودتر غروب می کند، به راستی آیا این نزدیکی بیش از حد و این ارتفاع بلند و تسلط کوه بر روستاه ها نه ساکنین و نه رهگذران و نه مسئولین را کمی نگران نمی کند که فکر چاره ای باشند، آیا اینگونه ساده انگارانه گمان می کنیم زلزله فقط خانه ها را خراب می کند و باعث رانش سنگ های کوه نمی شود، نمونه های بسیاری از ریزش کوه به علت زلزله در دنیا ثثبت شده و لازم نیست آنقدر صبر کنیم که خود ان را تجربه کنیم، مناطق عرب نشین شهرستان رستم تابلوی تمام نمای امکان این رخداد است.

“خبر نورآباد یادداشت:زلزله دانشگاهیست که شاید بخشی از فارغ تحصیلانش مردگان و ماندگان زیر اوار باشند اما باید برای زندگان سراسر درس و تجربه باشد. تجربه های که به واسطه تلخ بودنش هیچ گاه نباید فراموش شوند. زلزله کرمانشاه و تلخی اش بی شک با مرور زمان در حافظه عمومی مردم همانند زلزله بم، ورزقان و منجیل و…رنگ می بازد اما نباید برای متولیان امور اینگونه باشد.

باید دید و کاوید که در منطقه ما اگر چنین شود تلفات کاهش یابد. ایا امکان رخ دادن چنین زلزله های در منطقه ما وجود دارد؟ پاسخ ساده و اما تلخ است بله، نوع توزیع گسل ها کشور منطقه ما را نیز مستعد رخ داد چنین زلزله ای کرده است، آیا وضعیت ما برای مواجه با این خطرات آمادست؟ پاسخ تلخ است خیر اما قبل از اینکه وارد بحث اصلی شوم چند سوال را با هم مرور می کنیم سالهاست مناطق ما زلزله بزرگ نیامده پس رخ نمی دهد؟بزرگترین زلزله ای که در حدود ۵۰ سال گذشته مناطق زلزله زده کرمانشاه را لرزانده بود ۵٫۳ ریتشر بود پس برای زلزله بزرگ نیامدن هیچ گاه دیر نیست،ابهام دیگر این است که گفته می شود زلزله نزدیک ۶ ریشتر امده و اتفاقی نیفتادست پس مشکلی نیست ، مشکل این ایده این است که ریشتر زلزله مهم نیست چرا که تابع خیلی موارد است چیزی که همه چیز را خراب می کند شتابی است که زلزله به سطح زمین وارد می کند ممکن است زلزله ای ریشتر کوچکتر داشته باشد اما شتابی بزرگتر بوجود آید و خطرناک تر باشد.

اما بحث اصلی، اگر کمی به جغرافیای مناطق ممسنی و رستم توجه کنیم کم نیستند خانه های که به علت نزدیکی بیش از حد به کوه خورشید در خانه های آنها چند ساعتی زودتر غروب می کند، به راستی آیا این نزدیکی بیش از حد و این ارتفاع بلند و تسلط کوه بر روستاه ها نه ساکنین و نه رهگذران و نه مسئولین را کمی نگران نمی کند که فکر چاره ای باشند، آیا اینگونه ساده انگارانه گمان می کنیم زلزله فقط خانه ها را خراب می کند و باعث رانش سنگ های کوه نمی شود، نمونه های بسیاری از ریزش کوه به علت زلزله در دنیا ثثبت شده و لازم نیست آنقدر صبر کنیم که خود ان را تجربه کنیم، مناطق عرب نشین شهرستان رستم تابلوی تمام نمای امکان این رخداد است. به نظر می آید وقت آن رسیده از طبیعت و قدرتش بترسیم و با این همه قدرت لجبازی نکنیم، تغییر محل سکونت به مکانی دیگر امروز در این مناطق و مناطق دیگری که چنین مختصاتی دارند لازم و ضروری است. می دانم چنین نمی شود و هیچ اتفاقی رخ نمی دهد منتها امروز می گوییم که در تاریخ بماند که گفته شد اما کسی کاری نکرد.

یاسر محمدی ــ دانشجوی دکترای تخصصی عمران، دانشگاه فردوسی مشهد

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه