رفتن به بالا
  • چهارشنبه - 8 آذر 1396 - 15:55
  • کد خبر : ۷۷۵۸
  • مشاهده :  91 بازدید
  • چاپ خبر : نگاهی ویژه به درگیری ٨ آذر ۵٩ ممسنی/پاسخ به عبدالرسول موسوی / رادیو ممسنی + عنوان

نگاهی ویژه به درگیری ٨ آذر ۵٩ ممسنی/پاسخ به عبدالرسول موسوی / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: قرائن و شواهد موجود دال بر نقش واضح ایشان در نظامی گری و تشنج می باشد. در زمان بروز این حادثه، ایشان بدون سوابق و اطلاعات نظامی مسئول سپاه پاسداران شهرستان و به گفته خودشان مدیر انقلاب بوده اند. و عده ای از پرسنل سپاه را جهت آرام نمودن شهر گسیل داشته اند. […]

رادیو ممسنی:

قرائن و شواهد موجود دال بر نقش واضح ایشان در نظامی گری و تشنج می باشد. در زمان بروز این حادثه، ایشان بدون سوابق و اطلاعات نظامی مسئول سپاه پاسداران شهرستان و به گفته خودشان مدیر انقلاب بوده اند. و عده ای از پرسنل سپاه را جهت آرام نمودن شهر گسیل داشته اند. در حالیکه سپاه در بدو تاسیس و در آن زمان یک ارگان شبه نظامی و بدون تشکیلات منظم بوده و حقی جهت دخالت اینگونه ای در جریان نداشته است.

“خبر نورآباد یادداشت:حمید منصورپور(عوضی)_ در شماره پیشین فصلنامه فراسو، مصاحبه ای با آقای سیدعبدالرسول موسوی نماینده دوره سوم مجلس شورای اسلامی منتشر شد که در آن، مصاحبه شونده اشاراتی مبهم، ناصحیح و انحرافی از واقعه ۸ آذر سال ۱۳۵۹ بیان کردند و بدون پذیرش مسئولیت و عذرخواهی، در یک اقدام کاملا غیراخلاقی و غیرشرعی به سادگی از آن گذشتند. حادثه ای که با جان انسانها و سرنوشت خانواده های زیادی سر و کار داشته است و هنوز هم پیامدها و تلخی هایش برای خانواده ها وجود دارد.
ظاهرا آقای موسوی بنا به روال نمایشی ضعف حافظه و فراموشی – که طنزها و خاطرات خنده داری هم در این مورد بین مردم وجود دارد و نقل میشود- بازهم خود را به فراموشی زده اند و آن روزها را دقیقا به خاطر نیاورده اند. همه مردم ممسنی که شرایط سنی آنها اقتضا میکند، خاطرات روشنی از واقعه فوق دارند و آنروز چندان هم ساده نمی باشد که از حافظه ها رخت بربندد. در واپسین روزهای پاییزی سال ۵۹ در یک جریان صنفی – فرهنگی و به گونه ای کاملا مسالمت آمیز، فرهنگیان شهرستان ممسنی به دلیل نارضایتی از عملکرد رییس آموزش و پرورش وقت خواستار برکناری ایشان گردیدند ولی مسئولان آن زمان و بویژه شخص آقای موسوی نه تنها وقعی به خواسته های فرهنگیان ننهادند، بلکه با بی درایتی و ناتوانی مدیریتی جو شهرستان را متشنج و نظامی نمودند که متاسفانه منجر به کشته شدن ۵ نفر و زخمی شدن ها و آسیبهای جدی سیاسی و فرهنگی و اجتماعی گردید و عده ای دیگر از فرهنگیان نیز با اتهاماتی از کارشان منفصل و مورد پیگرد قرارگرفتند.
گرچه قضاوت در مورد ۸ آذر ۵۹ در شرایط کنونی سخت و دشوار می باشد اما مردم ممسنی، با نقل سینه به سینه ماوقع از نقش آقای موسوی در جریان فوق به خوبی آگاهند. ایشان در این مصاحبه به شکلی کاملا ناشیانه و نامسئولانه به دفاع از خود پرداخته است، در حالیکه قرائن و شواهد موجود دال بر نقش واضح ایشان در نظامی گری و تشنج می باشد. در زمان بروز این حادثه، ایشان بدون سوابق و اطلاعات نظامی مسئول سپاه پاسداران شهرستان و به گفته خودشان مدیر انقلاب بوده اند. و عده ای از پرسنل سپاه را جهت آرام نمودن شهر گسیل داشته اند. در حالیکه سپاه در بدو تاسیس و در آن زمان یک ارگان شبه نظامی و بدون تشکیلات منظم بوده و حقی جهت دخالت اینگونه ای در جریان نداشته است. اگر حق و اختیاری هم از مراجع قانونی داشته اند، دستور شلیک را از کدام مرجع دریافت کرده است؟ نیز اگر ایشان در واقعه آنروز اقدامات مفید و درستی انجام داده است، چرا دولت وقت ایشان را از فرماندهی خلع نمود؟ آیا پاسخ های متناقض و نادرست ایشان، نتیجه ضعف مضحک و مصلحت اندیشانه حافظه ایشان است یا با هدف به انحراف کشاندن موضوع و در نتیجه تبرئه خود در پیشگاه تاریخ است؟ و یا هردو؟
همه می دانیم که واقعه بر خلاف گفته های ایشان قبل از ظهر شروع شد و قبل از غروب نیز به اتمام رسید. و همه مقتولین به ضرب گلوله کشته شدند. پدر اینجانب نیز در این درگیری با اصابت گلوله اسلحه ژ-۳ جان سپردند. بنا به گفته های کذب آقای موسوی مبنی بر وجود مظنونانی که سابقه خصومت شخصی با بعضی از کشته شدگان داشته اند، چرا چنین موردی در هیچ مرجع قانونی مورد پیگیری قرار نگرفت و چرا خانواده های مقتولین شاکی هیچ فرد حقیقی نشدند؟ در شهرستانی که تعصبات طایفه ای و درون طایفه ای نیز وجود دارد، چرا تنشی بین خانواده های مقتولین و مردمی که به قول آقای موسوی مظنون بوده اند، پیش نیامد؟ آقای موسوی واقعا چه پاسخی می تواند به این سوالات و سوالات متعدد دیگر در پیشگاه تاریخ بدهد؟
مسبب آن اتفاق یک ارگان نظامی و مصون از پیگیری می باشد. شکایت خانواده اینجانب از سپاه پاسداران تحت فرماندهی آقای موسوی به عنوان مسبب حادثه به دادگاه وقت ارائه شد و نیز اگر از افراد حاضر در روز واقعه سوال گردد، اکثرا بی درنگ به نقش اصلی اقای موسوی در بروز کشتار آن روز اشاره میکنند. یکی از پیامدهای نقش ایشان در ۸ آذر ۵۹ و تقابلشان با مردم هم در نتیجه انتخابات مجلس چهارم خود را نشان داد و آقای موسوی که آنروز دستور کشتار مردم را صادر کرده بود، با اقبالی از سوی مردم مواجه نشدند و در نهایت از کرسی مجلس باز ماندند.
حادثه ۸ آذر ۵۹ باید در ظرف های زمانی و مکانی خودش مورد توجه و بررسی و تحلیلهای جدی قرار گیرد تا ابعاد مختلف آن واضح تر و شفاف گردد.
منبع؛فراسو

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه