رفتن به بالا
  • سه شنبه - 14 آذر 1396 - 00:18
  • کد خبر : ۷۸۱۵
  • مشاهده :  140 بازدید
  • چاپ خبر : آب انار واقعی را اینجا ببینید / رادیو ممسنی + عنوان

آب انار واقعی را اینجا ببینید / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: روستایی در محور ارتباطی بوان مشایخ شیراز آب انار نام دارد. این روستا در دهه ۴۰ تا ۶۰ هجری شمسی دروازه تجارت دهستان مشایخ از توابع دشمن زیاری بود. آب انار که حال روز خود را با شعبه معاملاتی محصولات منطقه گره زده بود، در دهه ی ۷۰ رنگ باخت. “خبر نورآباد“ – […]

رادیو ممسنی:

روستایی در محور ارتباطی بوان مشایخ شیراز آب انار نام دارد. این روستا در دهه ۴۰ تا ۶۰ هجری شمسی دروازه تجارت دهستان مشایخ از توابع دشمن زیاری بود. آب انار که حال روز خود را با شعبه معاملاتی محصولات منطقه گره زده بود، در دهه ی ۷۰ رنگ باخت.
“خبر نورآباد سرویس اجتماعی: روستایی در محور ارتباطی بوان مشایخ شیراز آب انار نام دارد. این روستا در دهه ۴۰ تا ۶۰ هجری شمسی دروازه تجارت دهستان مشایخ از توابع دشمن زیاری بود. آب انار که حال روز خود را با شعبه معاملاتی محصولات منطقه گره زده بود، در دهه ی ۷۰ رنگ باخت.

آب انار واقعی را اینجا ببینید

اهالی ساکن این روستا به مهاجرت روی آوردند و روستا ی آب انار خالی شد از شور شوق زندگی روستایی. در نقشه راه کشور در دهه فعلی به توسعه ی روستاها توجه شده است. اما روستای آب انار نمونه موفق مهاجرت معکوس در شهرستان ممسنی است.

آب انار واقعی را اینجا ببینید

آب انار با دیدن سیاهی رنگ جاده جان دوباره گرفت. عبور جاده جنگلی و زیبای بوان مشایخ شیراز در کنار روستای آب انار زندگی را به این روستا برگردانده است. احداث باغات انگور، جاده ارتباطی، آب شرب لوله کشی،شبکه برق شهری،کارآفرینی های نوین سبب شده است منازل آب انار استوار شوند. آب انار با خاک گلگون خود به محلی برای کسب رزق و روزی تبدیل شده است که می توان به عنوان روستای الگو و یا هدف در بخش بوم گردی مورد توجه قرار گیرد.

آب انار واقعی را اینجا ببینید
این روستا در ۵ کیلومتری مجموعه هفت برم قرار دارد. قرار گرفتن در کوهپایه های کوه انار و پوشش جنگلی مناسب از دیگر مولفه های مورد نظر برای مهاجرت معکوس بوده است. در روزگاری که سودای زندگی در کلان شهر شیراز باعث شده است تا روستاهای دشمن زیاری در معرض خالی شدن از سکنه قرار بگیرند آب انار حرفی متفاوت می زند.
آب انار واقعی را اینجا ببینید
در موقع خرید آب میوه شاید به نوشته آب میوه طبیعی برخورد کرده باشید، اما آب انار واقعی را اینجا باید دید. جایی که می توان نفس های زندگی دوباره را گوش داد. همکاری ادارات بخش دشمن زیاری در این برگشت بی تاثیر نبوده است. سعید پارسایی با رها کردن زندگی شهری و راه انداختن واحد کوچک پرورش مرغ محلی، و سوپر مارکت جالبی توانسته است الگوی برگشت باشد.
آب انار واقعی را اینجا ببینید
در زندگی برگشت های مهمی وجود دارد ،come back در این مورد می تواند شروع موفقیت باشد. در کنار همه این نقاط مثبت ناهنجاریهای نیز وجود دارد. خالی کردن ضایعات ساختمانی و آشغال ها در بستر جنگل، شکار های غیر مجاز پرندگان منطقه از ناهنجاری های بوجود آمده توسط مسافران غیر بومی است که اهالی آب انار به آن اشاره کرده اند. البته با مدیریت صحیح و مشارکت اهالی می توان این مشکلات را ازبین برد. درخت سرمایه ملی بی بدیل است .
آب انار واقعی را اینجا ببینیدآب انار واقعی را اینجا ببینید
جنگل انبوه بلوط دشمن زیاری و بخصوص اطراف روستای آب انار سبب شده است ریزش باران در این منطقه نسبت به شهرستان ممسنی بیشتر باشد. اما خشکسالی در این منطقه بی تاثیر نبوده است. برای حفظ جنگل لازم است اداره منابع طبیعی طرح هایی را در منطقه اجرا کند. از جمله این طرح ها می توان به استقرار ایستگاه سرجنگلداری در همین روستا اشاره کرد.
آب انار واقعی را اینجا ببینید
گزارش از اصغر پارسایی

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه