رفتن به بالا
  • جمعه - 17 آذر 1396 - 21:12
  • کد خبر : ۷۸۷۹
  • مشاهده :  87 بازدید
  • چاپ خبر : مسئولی از “مطالبه گری” و “روشنگری” ناراحت می شود استعفا دهد / رادیو ممسنی + عنوان

مسئولی از “مطالبه گری” و “روشنگری” ناراحت می شود استعفا دهد / رادیو ممسنی + عنوان

رادیو ممسنی: این روزها برخی از مسئولان شهرستانهای ممسنی و رستم با یک انتقاد کوچک بر آشفته می شوند و گاهاً دیده می شود به جای پاسخ دادن به مطالبات مردمی، به منتقدان توهین و بداخلاقی می کنند. “خبر نورآباد“ – سرویس اجتماعی:حمیدگنجایش در واکنش به گفته های طاهری در خصوص وعده های شهردار خومه […]

رادیو ممسنی:

این روزها برخی از مسئولان شهرستانهای ممسنی و رستم با یک انتقاد کوچک بر آشفته می شوند و گاهاً دیده می شود به جای پاسخ دادن به مطالبات مردمی، به منتقدان توهین و بداخلاقی می کنند.

“خبر نورآباد سرویس اجتماعی:حمیدگنجایش در واکنش به گفته های طاهری در خصوص وعده های شهردار خومه زار برای افراد موفق این شهر در کنکور ۹۷ با انتشار یادداشتی به شرح زیر واکنش نشان داد:

مردم‌سالاری فقط این نیست که مسئولان پُستها را بگیرند بعد هم خداحافظ؛ و پاسخگو نباشند، باید پاسخ دهند و انتقادها را با بیان مناسب جوابگو باشند( رهبر معظم انقلاب)

این روزها برخی از مسئولان شهرستانهای ممسنی و رستم با یک انتقاد کوچک بر آشفته می شوند و گاهاً دیده می شود به جای پاسخ دادن به مطالبات مردمی، به منتقدان توهین و بداخلاقی می کنند. ، ما باید ببینیم رهبرمان چه انتظارتی از ما دارند به همین منظور توجه تان را به مطلب زیر جلب می کنم که پاسخ همه مسئولان انتقادناپذیر است؛

یکی از انتظارات مقام معظم رهبری از جوانان ایجاد گفتمان مطالبه گری در فضای جامعه است که در ابتدا با اصطلاح «امربه معروف و نهی از منکر» بیان کردند و در اواخر دهه ی ۷۰ واژه ی «مطالبه گری» را مطرح کردند.
لزوم نقد پذیری مسئولین
با بررسی نگاه امام خمینی و مقام معظم رهبری پیرامون لزوم نقد پذیری مسئولین، مشخص می شود که از جانب ایشان، اصرار بر نقدِ سازنده و دلسوزانه ی مدیران در جهت پیشبرد اهداف انقلاب اسلامی وجود دارد. امام خمینی(ره) می فرمایند:« هیچ کس نباید خود را مطلق و مبرّای از انتقاد ببیند البته انتقاد غیر از برخورد خطی و جریانی است.»[صحیفه نور، ج۲۱/ص ۴۸] همچنین ایشان می فرمایند:« در جمهوری اسلامی همه باید با انتقادها و طرح اشکالها راه را برای سعادت جامعه باز کنند. » [صحیفه نور، ج ۱۴/ ص ۲۴۸]
مقام معظم رهبری نیز در تشریح و تفسیر نامه ی ارزشمند امیرالمونین(ع) به مالک اشتر بیان می کنند:
« ماها اگر بخواهیم در این جایگاهی که هستیم، از احتمال خطای خودمان کم کنیم، باید از سخن درشت خیرخواهان نرنجیم؛ یکی از راههای سلامت این است. …کسی که می‌دانید قصد عناد و دشمنی ندارد، ولو با لحن درشتی هم حرف می‌زند، از او نباید واقعاً برنجید. به سخن نرم و دلنشین چاپلوسان هم دل نسپرید. اگر ما این را رعایت کنیم، به نظر من خیلی به سود ماست.» [بیانات در دیدار اعضای هیأت دولت،۱۷/۰۷/۱۳۸۴]
لزوم نقد مسئولین
جوان باید مطالبه کند، باید احساس کند که این مطالبه سودمند است، ثمربخش است؛ و تشویق بشود بر این مطالبه و باید احساس کند که او فقط مسئولیتش طرح سؤال و پرتاب کردن یک شعار نیست، که بگوید خوب، ما کار خودمان را کردیم؛ نه، پیگیری کردن، مطالعه کردن، درباره‌ی مسئله اندیشیدن، آن را پخته کردن، راهِ کارِ اجرائی را برای آن جستجو کردن، برای طرحش با مراکز دست‌ اندر کار و مجری تلاش کردن و فعالیت کردن و بالاخره خود وارد میدان کار شدن، اینها جزء وظایف و تکالیف جوان ماست که این را هم بایستی جوان ما درک کند؛ در کنار آن مطالبه و طلبگاری و مدعا داشتن که عرض کردیم.۱۳۸۶/۰۷/۱۷

شفاف سازی عملکرد
شفافیت معنایش این است که مسئول در جمهورى اسلامى عملکرد خودش را به طور واضح در اختیار مردم قرار بدهد؛ این معناى شفافیت است، باید همه کار را بکنند(۲۹شهریور ۱۳۸۸).
همیشه این ملت نیاز دارد به این که مسؤولان او پاسخگوی مسؤولیتهای بزرگ خودشان در مقابل ملت باشند و روح پرسشگری در مردم وجود داشته باشد(۱/۱/۱۳۸۴).

افراد، مسئولین، خودشان را در معرض نقد و انتقاد قرار بدهند و پاسخگو باشند و پاسخ بدهند و تبیین کنند. خیلی از اوقات اگر چنانچه یک انتقادی به کسی بشود، این فرصتی است برای او که بتواند ذهن ها را روشن کند، تبیین کنند، حقیقت را بیان کنند؛ خیلی چیز خوبی است(۱۳۸۸/۰۳/۲۹).

یک غرض عمده از طرح این شعار«سال پاسخگویی» در سال ۸۳ این بود که روح پرسشگری در ذهن ملت ایران زنده شود و مسؤولان احساس کنند که در مقابل مردم باید پاسخگو باشند. پاسخگویی و روحیه‌ی پرسشگری و احساس مسؤولیت مسؤولان در مقابل مطالبات ملت، مخصوص سال ۸۳ نیست؛ همه‌ی سالها به همین کیفیت است. البته نوع و مواجهه و پاسخگویی مسؤولان در قبال این شعار، یقینا برای ذهن مردم در انتخابها و قضاوتهای آینده‌ی آنان مؤثر خواهد بود.(۱۳۸۴/۰۱/۰۴).

از نظر من هیچ مسئولی در نظام جمهوری اسلامی ایران مصونیت آهنین ندارد و باید به مطالبات و انتقادت مردم پاسخ مناسب دهد و از هیچ انتقادی آشفته نشود. مردم سالاری یعنی اینکه مردم حق دارند از مسئولین خود مطالبه گری به حق داشته باشند. جوانان دست از مطالبه گری و روشنگری بر ندارند.

در پایان بیان می کنم اولین تشکل مطالبه گری از مسئولین و روشنگری در شهرستانهای ممسنی و رستم شکل گرفته است که با قوت تمام کار خود را شروع کرده است و به هیچ تهدید و توهین و تطمیعی اهمیت نمی دهد و به رسالت خود تا آخرین نفس ادامه خواهد داد.

منبع: خبرنورآباد

اخبار مرتبط


ارسال دیدگاه